Telescopice?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Telescopice?

Mesaj de bursucu » 02 Iul 2004 09:42

Salut,
vreau sa-mi improspatez galeria de lansete, cu ceva mai de calitate.
Bugetul este limitat (~4 mil. pentru 3 lansete) Inclin spre niste telescopice Maver (le-am vazut la "Captain Hook"), dar nu sunt convins ca telescopice sunt cea mai buna alegere. Ganditi-va ca fac parte din categoria Beginner.
Astept parerile voastre.

Multumesc

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 02 Iul 2004 09:49

Vezi ca in situatia ta au mai fost si altii.Cauta topic-ul "Scule de crap... " si vezi ce raspunsuri a primit respectivul si poate iti faci o idee.
Si sfatul meu este sa incerci sa te orientezi spre bete din 2/3 elementi - eu am mult mai multa incredere in ele decat in telescopice , sunt mai incomode la transport dupa ce sar de 2.70m dar cred ca se merita.
Parerea mea .... :D

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 02 Iul 2004 10:20

Mai bursucule ai mare grija ce iti cumperi pentru ca eu am luat o m---e anul asta de nici mie nu mi-a venit sa cred. Mi-am cumparat 6 lansete si 5 mulinete (dintre care 3 deja sunt varza si n-au decat 4 partide la activ). Am cheltuit o gramada de bani si pot sa spun ca tot nu am scule care sa ma satisfaca. Asa ca decat sa-ti cumperi 3 mai bine una si buna si in timp iesi mult mai ieftin si in plus te simti si bine cand mergi la balta.
In privinta telescopicelor trebuie sa ai in vedere cateva lucruri: cu cat sunt mai multe puncte de mufare cu atat apar mai multe vibratii in bat, scade rezistenta, inelele sunt mult mai grele decat la cele din 2,3 segmente, cotorul mult mai gros etc.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 02 Iul 2004 16:38

dupa ce am citit postul "Scule de crap" trag concluzia ca cel mai bun echipament e ala pe care ti-l poti permite.
Prin 1983 cand incepusem sa merg la pescuit, am vazut ca se putea scoate somn de 40Kg cu lanseta din fibra de sticla facuta in fabrica, inele din sarma de inox matisate manual si mulineta Delfin.
Asa ca o sa-mi cumpar Maver-urile si mulinete Sert sau okuma avenger in functie de cum voi avea bani.
Si ca sa nu fiu lovit prea rau de unii:
Daca mi-as permite scule scumpe le-as cumpara fara emotii.



Nu uitati: Succesul presupune munca!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Iul 2004 16:45

pentru a cumpara scule mai bune la preturi mai mici poti incerca si second hand, unele sunt destul de ieftine si in stare destul de buna.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
bursucu
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 03 Iul 2003 11:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bursucu » 02 Iul 2004 16:49

Stii vreun site dedicat pentru SH de pescuit sau unde sunt mai multe anunturi cu astfel de marfa?



Multumesc

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Iul 2004 16:58

duminica in targul din obor sau ce mai afli de la cunoscuti
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 03 Iul 2004 14:01

@bursuc
Vezi ca au scule mai ieftine in magazin la Arrow. Magazin Arrow gasesti langa gara de nord (langa magazinul gipo) si mai este unul pe c. mosilor (veche) aproape de sf. gheorghe, dar mai micut.
Poti sa gasesti niste carboane cat se poate de decente in jur de 1.3 mil.

Scrie răspuns