Ce rau imi pare ca ai luat teapa ...

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 28 Iul 2004 07:27

Poate se va spune ca sunt carcotas, dar legat de subiectul topicului va supun atentiei urmatoarele:
Saptamana trecuta am intrat pentru prima data in magazinul Aquamania. Marfa destula, de calitate, personal ce parea mai cunoscator in ale pescuitului decat fetele de la GIPO dar totusi am ramas cu un gust amar. Asezate la vedere cateva afise de genul "magazin supravegheat video" si cel care m-a deranjat cel mai tare "va rugam nu atinge-ti produsele decat in prezenta personalului". Cu alte cuvinte clientul este tratat de la usa ca un posibil delicvent sau idiot (cele doua afise se exclud reciproc, daca tot ma filmezi ce problema mai ai daca iti ating marfa). M-am simtit considerat ca un cetatean de categoria a II a, lucru ce nu l-am simtit niciodata cand am intrat la Senzor, C Hook, Arw, Mim team sau Energofish.
Cei ce au mai pasit pragul magazinului ce parere au?
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 28 Iul 2004 11:06

DD, nu cred ca esti carcotas, doar neobisnuit cu sistemul. Pentru un om cinstit, anunturile pe care le-ai vazut la Aquamania pot parea stranii. Dar adevarul este ca unii clienti chiar sunt delicventi sau idioti. Oricine a lucrat vreodata cu publicul poate confirma ca varietatea umana e uriasa, cele mai absurde lucruri din perspectiva unora fiind normale din perspectiva altora. Clientii n-au termen de comparatie cu alti clienti, dar vanzatorii vad multe. Televiziunea cu circuit inchis (CCTV) este o practica obisnuita in magazinele de pescuit englezesti, cu anunturi puse la vedere. Am vazut, de asemenea, anunturi in ceea ce priveste manevrarea produselor, in special a lansetelor. Intr-un magazin mic, e usor sa stai cu ochii pe client, dar intr-unul mai mare poti avea surprize.

La comparatia pe care o faci intre magazine, tine cont ca unele au aproape toata marfa dupa tejghea, prin urmare trebuie s-o ceri vanzatorului (lucru care te impiedica sa vezi prea multe), in timp ce in altele exista acces liber la raft. La Aquamania, nu-ti zice nimeni nimic daca pui mana pe o punga de boiliesuri, pe un plumb sau pe o sticla de atractant. Daca vrei sa te joci cu o lanseta sau o mulineta, e bine sa le-o ceri vanzatorilor.

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 28 Iul 2004 11:37

Eu stiu ca daca un magazin doreste sa isi urmareasca clientii sau angajatii cu ajutorul camerelor acestia trebuie sa faca cunoscut,facandu-se deobicei prin anunturi de genul celor de la Aqua.Cat despre marfa-atinsa,acum depinde de politica firmelor.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 28 Iul 2004 11:55

Am scris din perspectiva celor vazute in magazinele din USA, Europa si chiar Asia, unde esti constient ca esti supravegheat dar afisele sunt discrete sau lipsesc. In plus cred ca ar fi "instructiv" pentru borfasi sa fie prinsi cu mata in sac. Nu am nimic impotriva sa fiu supravegheat CCTV, (chiar eu am montat in spatiile de acces in birouri un asemenea sistem) dar nu speriem clientii de pomana. Este mai descurajant sa pui o camera la vedere fara sa faci valuri. In felul acesta cel vizat se stie supravegheat, iar celui onest chiar ca nu ii pasa. Ce ar fi sa vezi intr-un cazinou sa spunem din Atlantic City sau Las Vegas asemenea afise? Si acolo chiar te simti supravegheat.
In ceea ce priveste sculele (lansete, mulinete, arme, etc.) cele periculoase sunt expuse in vitrine inchise (in special armele de foc si cele albe) dar sculele de pescuit sunt puse in rastel si le poti "atinge" fara nici un fel de probleme. Mai mult in unele magazine pe profil sportiv poti incerca produsul inainte de al cumpara ( de exemplu crosele de golf sau echipamentul de catarare).
Iar afisul cu nu atingeti produsele era pus chiar pe unul din rafturile cu aditivi si alte alea-alea in cutii si alti recipienti.
Am scris toate astea pentru ca sincer mi-a placut magazinul si sper ca cele observate de mine pot ajusta lucrurile in sensul pozitiv. De multe ori prima impresie conteaza iar in cazul asta sper sa fi fost gresita.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 28 Iul 2004 20:05

@DD Ai sa intelegi mai bine afisul cu atingerea produselor cand vei dori niste plumbi si vei constata ca in ladita de 100 sunt de 80 gr si tot asa.
Daca vei frecventa mai des magazinul ai sa observi ca nimeni nu-ti va reprosa daca atingi vreun produs atata timp cat il vei pune de unde l-ai luat.Nici eu nu vreau sa fiu carcotas dar cred ca afisele sunt destinate mai ales neavenitilor.
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 29 Iul 2004 10:47

Am sa tin cont de sfaturi. Repet, a fost prima impresie si nu eram nici intr-o dispozitie de zile mari
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Danubian
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 09 Ian 2004 14:57
Localitate: BRAILA

Mesaj de Danubian » 30 Iul 2004 07:53

Nu stiu de ce se agita lumea cu problema huselor pentru lansete. Eu am o husa facuta de mine acum 3 ani din foaie de cort, care cu toate ca a vazut o multime de ploi, noroaie etc a rezistat foarte bine (vorbaia aia: spalata e ca noua) si care cred ca mai rezista cel putin 10 ani. E absurd sa dai o carutza de bani pe niste porcarii atat timp cat cu costuri minime poti confectiona o husa exact la dimensiunile necesare fiecaruia.
CATALIN - BRAILA

Scrie răspuns