swingere

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 27 Feb 2009 21:56

@Gabi Milea & Sionut
De valigeta asta intrebati ?
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4451
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 28 Feb 2009 00:38

@George- Da asa ceva cautam dar cei de la Sipcarp nu mai au i-am contactat :-(
O sa incerc si la Fishline am vazut recomandari de la Remus ca au si acolo :mrgreen:

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 28 Feb 2009 09:49

remus_cta scrie:a folosit cineva acest swinger http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4450 ?ce parere ati avut despre ele?ma intereseaza doar acest tip de swinger si nu pareri despre cel de la fox.
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 28 Feb 2009 12:18

George Iorga scrie: De valigeta asta intrebati ?
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4451
Da.
10x!
:bere:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 07 Mar 2009 13:51

filica scrie:....................... si-ti iei swingere pe viata de la o firma care face legea de ani la swingere acolo unde ploua cam in fiecare zi a anului iar cand nu ploua este ceata sau burnita........
Gabi Milea scrie:Eu am Euroswingere FOX si unul l-am crapat :-( ................

Gabi, nu stiu dece am impresia dar cred ca in ziua cand le-ai luat o fi fost in tara de provenienta a swingerelor o zi insorita :P 8)

Lasand gluma la o parte, eu tind sa cred ca bilutele de la swingerele energo s-au "fortat" la unii coforumisti in momentul transportului, in sensul ca n-au fost protejate la transport iar pe balta au cedat de tot. La fel cum cred ca si Gabi la crapat tot la trasport. Gresesc cumva Gabi?

Filica: daca toti am gandi ca tine asta ar insemna ca n-ar mai exista decat 2-3 firme cu accesorii de pescuit iar ceilalti (mai iefitini) ar disparea. Nu-i asa? Nu toti au posibilitatea sau pur si simplu nu considera necesar sa "investeasca" o suma mare (sau relativ mare) in aceste accesorii. Fiecare cu prioritatile lui. Si eu gandesc ca tot ceea ce este mai scump este mai bun dar.............. nici sa "fortezi" pe aceasta nota. O intrebare retorica: tu ce masina ai, maybach sau rolls? :evil:

Nu e nimic personal, numai bine.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 08 Mar 2009 05:51

daca asta te linisteste am un avensis.referitor la sistemul de prindere al swingerului pe fir prefer unul solid .am pescuit si cu clopotei artizanali din dulii de 380 ,cu limba de bila de rulment sudata pe o tija scurta de fier.Astea erau un fel de hangere,legate cu ata de cismarie cerata ,la baza cracanei.Pe vant si ploaie se mai dadeau hangerele" huta",peste bat ceea ce imi dadea usoare intepaturi in stanga sub coasta.Am luat hangere de la nustiu ce firma a caror lant era exact ca cel de la unele dopuri de chiuveta doar ca mai putin rezistent iar bilutele despre care vorbim erau solide doar ca distanta dintre ele era una dimineata pe racoare si alta la amiaz pe canicula,asa ca aveam de reglat bilute si de reparat lanturi cand trebuia sa ma relaxez.un prieten si-a luat swingere de la firma ....xxxx... si s-a umflat cu ele o vara.A doua vara cand a vazut rugina si pe bilute si pe tija si pe bobina culisoare s-a desumflat la loc revenind la normal.Eu intre timp ami luasem FOX DROP OFF,un fel de swingere folosite pe fir in fata mulinetei prinse de cracana din spate,pentru pescuitul la stiuca si eram f f multumit.La magazin, cand am intrebat de ceva trainic mi-au zis in cor MK2.Tu ai ocazia sa alegi variante.Eu sunt prea inalt ,gras,sa stau la peste cu capul in jos si fundul in sus cautand accesorii prin miriste..te salut! :roll:

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 08 Mar 2009 09:16

filica scrie:daca asta te linisteste am un avensis...........


Filica, eu am intrebat de masina ca sa intelegi unde bat referitor la aluzia ta ca suntem prea saraci ca sa luam lucruri ieftine.Eu daca iti spun ca nepermitandu-ti un seria 7 ai fi putut sa alegi bmw seria 5 (renuntai chiar si la xdrive ca sa iti permiti) dar aveai MASINA in locul unei "japoneze" ........ nu cred ca ti-ar pica bine :-( . Ma rog.

ontopic: sunt de acord cu tine referitor la MK2, cel putin din punct de vedere prinderii firului, dezanvantajul (din punctul meu de vedere) este ca nu sunt iluminate. Asa ca am luat in calcul setul de la fox cu iluminare, numai ca am 8 lansete (eu 4 sotia 4........ sa vezi cand am avut mai multe prezentari decat sotia cum am dormit eu pe pres.....) iar cele 2 seturi ma costau vreo 12-13 milioane. Fac o paranteza si iti zic ca pe rodpod nu am dat 12 milioane si am facut o comparatie din punct de vedere al utilitatii si pur si simplu nu mi-a convenit sa dau suma asta de bani numai pe swingere :roll: .

Am citit si eu aici pe forum cum s-a plans cineva ca a pierdut una din bilute de la setul energo asa ca am achizitionat 2 seturi cu gandul sa vin acasa sa dezlipesc toate bilutele si sa le lipesc "cu simt de raspundere". Numai ca am tras de ele si......... nimic (bine, n-am tras sa "distrug" swingerul ci doar sa dezlipesc biluta cu o forta zic eu de ~20 ori mai mare decat la o utilizare normala la pescuit si n-au cedat).
Cum am scris si in postul anterior, eu tind sa cred ca acele bile li s-au desprins colegilor de forum in momentul transportului (banuiesc ca au pus obiecte grele pe geanta cu "bilutze" si cred si eu ca a crapat lipitura sau din orice alt motiv dar nu de la o utilizare normala.
Daca intr-un final voi trage concluzia ca sunt chiar de proasta calitate "voi face un efort" si am sa achizitionez seturile de la fox illuminated.

PS: in luna martie la automobile bavaria in otopeni sunt reduri de pana la 12.000 de euro la unele modele. Poate e timpul unei schimbari :mrgreen: . Glumesc

Respecte

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 12:07

Cred ca prea multa importanta se acorda swingerelor.Nu cred ca e nevoie sa platesti sute de euro pentru niste tije cu cap de plastic.Swingerele ar trebui sa reprezinte cea mai ieftina componenta a unei baterii de crap.Un swinger nu trebuie sa coste mai mult decat firul de pe o singura mulineta ca sa fie capabil sa-si faca treaba onorabil.Hai,sa zicem ca alea iluminated pot costa putin mai mult,dar nu cu mult.Mi se pare o....prostie sa cheltui milione de lei ptr. un accesoriu cu atat de putina importanta.
De banii aia poti cumpara 1-2 rod pod-uri sau un set de senzori decenti,care nici ei nu merita mai mult de 100lei/buc,indiferent ce firma le produce,pur si simplu nu-si justifica pretul si ptr. un pescar nu se justifica o astfel de investitie.De banii care-i dai pe un set de swingere "de firma".poti achizitiona o caruta de accesorii,de-ti ajung ptr. doua sezoane.
Asta e parerea mea si nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine dar sunt convins ca exista multa lume care gandeste ca mine.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Cimpan Razvan
member
Mesaje: 281
Membru din: 15 Dec 2004 11:57

salut

Mesaj de Cimpan Razvan » 08 Mar 2009 13:09

@neamtul
parerea ta pt multi nu conteaza ieri cereai sfaturi azi deja esti profesor :shock: :shock: cred ca suferi de postari :roll:
peste mare peste mic hai la mine pe carlig :)

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Re: salut

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 13:56

Cimpan Razvan scrie:@neamtul
parerea ta pt multi nu conteaza ieri cereai sfaturi azi deja esti profesor :shock: :shock: cred ca suferi de postari :roll:
Mai am spus,nu sunt incepator in d-ale pescuitului si cred ca te inseli in privinta mea.Fi sigur ca nu fiecare e dispus sa cheltuie o avere pe niste maruntisuri.Sunt convins ca multi sunt de aceasi parere.
Am cerut sfaturi sa aflu si alte pareri si asta ptr. ca nu tot timpu am posibilitatea sa vad sau sa testez produsele dorite.Asta nu inseamna ca nu pot avea o parere proprie despre anumite aspecte,de ex. echipamentul folosit.Cred ca ai observat ca,atunci cand am cumparat,nu prea am tinut cont de ceea ce s-a scris pe forum.Am luat lansete fiindca erau la oferta si mulinetele le-am vazut inainte sa le cumpar.Cred ca am destula minte sa stiu ce e bun si ce nu sau ce merita si ce nu.



PS:Imi lasi impresia ca privesti cam de sus asa declaratii "incepatori" si te rog sa nu mai vorbesti in numele altora ca nu fiecare iti impartaseste parerea despre mine.
Daca mai ai ceva de adaugat o poti face pe privat.
Suferi de arogantza...

Rog moderatorii sa nu stearga mesajul,chiar daca e off-topic.Daca doriti modificati sau taiati ce nu va place,dar vreau sa vada si Razvan ce am scris.Ma scuzati dar trebuia sa raspund in aceasta maniera.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Scrie răspuns