swingere

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Cimpan Razvan
member
Mesaje: 281
Membru din: 15 Dec 2004 11:57

salut

Mesaj de Cimpan Razvan » 08 Mar 2009 14:25

1.nu sunt arogant.
2.cand ai vrut sa vinzi mulinetele de la daiwa ai zis ca esti student si nai bani si ca e prea scump pescuitul pt bugetul tau=mincinos ai vrut sa le schimbi
3.la orice rubrica ma uit cand intru pe forum doar pe tine te vad numai u faci comentari
nu vreau sa ma cert cu tine dar mi se pare ca cam exagerezi cu postarile si tu mai facut sa imi fac o impresie proasta de spre tine
deci lasane lasane
peste mare peste mic hai la mine pe carlig :)

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 08 Mar 2009 14:36

Bogdan-Adrian scrie:
filica scrie:....................... si-ti iei swingere pe viata de la o firma care face legea de ani la swingere acolo unde ploua cam in fiecare zi a anului iar cand nu ploua este ceata sau burnita........
Gabi Milea scrie:Eu am Euroswingere FOX si unul l-am crapat :-( ................

Gabi, nu stiu dece am impresia dar cred ca in ziua cand le-ai luat o fi fost in tara de provenienta a swingerelor o zi insorita :P 8)

Lasand gluma la o parte, eu tind sa cred ca bilutele de la swingerele energo s-au "fortat" la unii coforumisti in momentul transportului, in sensul ca n-au fost protejate la transport iar pe balta au cedat de tot. La fel cum cred ca si Gabi la crapat tot la trasport. Gresesc cumva Gabi?

Filica: daca toti am gandi ca tine asta ar insemna ca n-ar mai exista decat 2-3 firme cu accesorii de pescuit iar ceilalti (mai iefitini) ar disparea. Nu-i asa? Nu toti au posibilitatea sau pur si simplu nu considera necesar sa "investeasca" o suma mare (sau relativ mare) in aceste accesorii. Fiecare cu prioritatile lui. Si eu gandesc ca tot ceea ce este mai scump este mai bun dar.............. nici sa "fortezi" pe aceasta nota. O intrebare retorica: tu ce masina ai, maybach sau rolls? :evil:

Nu e nimic personal, numai bine.
Bogdan -Adrian . Nu prea m-am prins de gluma ta...dar in sfarsit nu conteza...
De ce crezi ca ma interesam de valigeta de tranport ca sa-mi protejez Euroswingerii...normal ca la tranport am crapt unul! Nu i-am luat la set-ul care se da si cu acea valigeta de tranport pentru ca nu i-am luat pe toti odata! La inceput ii tineam in ambalajul cu care vin din plasticul ala...pe urma am renuntat si la el din lipsa spatiu si in geanta in care ii tineam intr-un buzunar m-am trezit pe balta ca aveam unul crapat..de la transport ..fireste...

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Re: salut

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 14:53

Cimpan Razvan scrie:1.nu sunt arogant.
2.cand ai vrut sa vinzi mulinetele de la daiwa ai zis ca esti student si nai bani si ca e prea scump pescuitul pt bugetul tau=mincinos ai vrut sa le schimbi
3.la orice rubrica ma uit cand intru pe forum doar pe tine te vad numai u faci comentari
nu vreau sa ma cert cu tine dar mi se pare ca cam exagerezi cu postarile si tu mai facut sa imi fac o impresie proasta de spre tine
deci lasane lasane
Iar gresesti.Am avut bani ptr. alt echipament ptr. ca m-am imprumutat de banii respectivi.Exista cativa membrii pe forum care pot confirma ce-ti spun.Normal ca am vrut sa le dau,de aceia am postat si anuntul si,stai linistit ca le-am si vandut.Cand ti-am propus o afacere nici macar n-ai avut bunul simt sa raspunzi la pm-urile,pe care sunt convins ca le-ai primit.
Referitor la postarile mele....nu stiu ce te doare pe tine capul ca eu am mult timp liber si stau toata ziua pe forum-uri.Daca consider ca am ceva de spus,o fac.Daca na-i stiut,oamenii intra pe forum ca sa discute,daca pe tine te deranjeaza acest fapt,atunci "lasa-ne,lasa-ne"..
Daca vrei putem continua la "Cafenea",ca n-am chef de un nou avertisment.Rog un moderator sa mute discutia la acea rubrica.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Re: salut

Mesaj de ghitighiusan » 08 Mar 2009 14:56

[quote="Neamtul"]
te rog sa nu mai vorbesti in numele altora ca nu fiecare iti impartaseste parerea despre mine. D[/quote

Asa e neamtule,omu e invidios :-) Eu recunosc ca sunt unul dintre fanii tai si astept sfaturile tale ca pe sarmalele de craciun.Doua zile dupa ce lansezi cate-o parare competenta merg numai in pasul strengarului si o tin doar in flick-flakuri si tzukahare :mrgreen:
Baga mare si nu te lasa intimidat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Re: salut

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 15:00

ghitighiusan scrie:
Neamtul scrie: te rog sa nu mai vorbesti in numele altora ca nu fiecare iti impartaseste parerea despre mine. D[/quote

Asa e neamtule,omu e invidios :-) Eu recunosc ca sunt unul dintre fanii tai si astept sfaturile tale ca pe sarmalele de craciun.Doua zile dupa ce lansezi cate-o parare competenta merg numai in pasul strengarului si o tin doar in flick-flakuri si tzukahare :mrgreen:
Baga mare si nu te lasa intimidat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
De mine nu mai scapati. :mrgreen: Mai imi fac 3 conturi. :lol:
Gata cu off-topic,mergem la cafenea.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Cimpan Razvan
member
Mesaje: 281
Membru din: 15 Dec 2004 11:57

salut

Mesaj de Cimpan Razvan » 08 Mar 2009 15:03

@ghiti
prieteni la nevoie se cunosc :D :D
peste mare peste mic hai la mine pe carlig :)

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Re: salut

Mesaj de Bogdan-Adrian » 08 Mar 2009 16:07

Gabi Milea scrie:
Bogdan-Adrian scrie:
filica scrie:....................... si-ti iei swingere pe viata de la o firma care face legea de ani la swingere acolo unde ploua cam in fiecare zi a anului iar cand nu ploua este ceata sau burnita........
Gabi Milea scrie:Eu am Euroswingere FOX si unul l-am crapat :-( ................

Gabi, nu stiu dece am impresia dar cred ca in ziua cand le-ai luat o fi fost in tara de provenienta a swingerelor o zi insorita :P 8)
Bogdan -Adrian . Nu prea m-am prins de gluma ta...dar in sfarsit nu conteza...................
Ai dreptate............. nu conteaza 8)


ghitighiusan scrie: ........................ merg numai in pasul strengarului si o tin doar in flick-flakuri si tzukahare :mrgreen:
:D :D

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 08 Mar 2009 16:16

Neamtul scrie:Cred ca prea multa importanta se acorda swingerelor.Nu cred ca e nevoie sa platesti sute de euro pentru niste tije cu cap de plastic.Swingerele ar trebui sa reprezinte cea mai ieftina componenta a unei baterii de crap.Un swinger nu trebuie sa coste mai mult decat firul de pe o singura mulineta ca sa fie capabil sa-si faca treaba onorabil.Hai,sa zicem ca alea iluminated pot costa putin mai mult,dar nu cu mult.Mi se pare o....prostie sa cheltui milione de lei ptr. un accesoriu cu atat de putina importanta.
De banii aia poti cumpara 1-2 rod pod-uri sau un set de senzori decenti,care nici ei nu merita mai mult de 100lei/buc,indiferent ce firma le produce,pur si simplu nu-si justifica pretul si ptr. un pescar nu se justifica o astfel de investitie.De banii care-i dai pe un set de swingere "de firma".poti achizitiona o caruta de accesorii,de-ti ajung ptr. doua sezoane.
Asta e parerea mea si nu trebuie sa fie nimeni de acord cu mine dar sunt convins ca exista multa lume care gandeste ca mine.
Ati lasat-o moale baieti ...sau la cafenea :mrgreen: ?Nu e treaba mea sa ma bag ca nus moderator dar nu imi place astfel de polemici aici..nu este locul potrivit.
@Neamtule daca tot tineai mortis sa-i transmiti ceea ce ai postat pentru Razvan o pute-ai face pe privat (poate la asta iti raspundea)
Sa stii ca sunt de acord cu tine oricum in privinta swingerelor ieftine si iti pot spune ca am vazut diferentele enorme dintre ele. Daca iti pui un fir scump de ce sa nu ti-l strici cu un swinger prost! Ti-ai gasit si tu la ce sa faci economie...Si iti dau numai un exemplu...vezi diferentele enorme intre copiile de Euroswingere(aprox. 30 lei buc.) si cele originale Fox. si dupa aceea sa-ti spui parerea!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 08 Mar 2009 17:12

Cum sa-ti spun,eu am pescuit si cu hangere din piata,din alea cu 5lei si firele tot nu s-au ciupit.E o nesimtire din partea producatorilor sa ceara atata pe un accesoriu care nu are un rol esential in capturarea unui peste.
Swingerele alea care sunt facute dupa modelul euroswinger functioneaza foarte bine si asta o spun in cunostinta de cauza,am un prieten care pescuieste exclusiv pe balti la crap si foloseste acele swingere de anul trecut fara probleme.Am mai spus-o,e parerea mea si fiecare e liber sa gandeasca ce vrea si sa-si cumpare ceea ce considera ca are nevoie.Am spus doar ca acele diferente constructive mici nu merita sumele enorme cerute de producatori.Mai exista si modele reglabile de swingere deci nu vad cum sa-ti distruga firul. :roll:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 08 Mar 2009 17:25

Cred ca ar trebui sa vorbitzi din experientza si nu din auzite,majoritatea citesc ce scrietzi ca sa poata lua o decizie .

1.Cu toate ca am valiza bilutzele de la euroswingere au sarit
2.KK-turile acelea de swingere de 5 ron sau cat or fii , cu cap de plastic,am avut si eu in trecut ...cipesc firul la greu,multa lume auzisem ca le dau cu smirghel fin ...si tot fel de chestii.

Cred ca ar trebui sa nu mai postati pareri daca nu atzi folosit...doar din auzite....nu are sens, majoritatea cauta informatzii nu pareri.

Scrie răspuns