Firele textile si apa clocotita (TEST)

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Firele textile si apa clocotita (TEST)

Mesaj de M@tr|X| » 10 Ian 2009 18:49

Imagine
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 10 Ian 2009 18:59

probabil sunt fire mono,sau flurocarbon care sunt afectate de apa clocotita , dar cele textile....
Fa si un test cu monofilament si flurocarbon, si atunci nu vor mai exista pareri ... ca toti isi cam dau cu presupusul
field tester DudiBait
ImagineImagine

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 10 Ian 2009 21:09

tudor_crap scrie:probabil sunt fire mono,sau flurocarbon care sunt afectate de apa clocotita
Nu prezinta nici un risc scufundarea acestora pentru 2-3 sec.in apa fiarta,nu-si modifica caracteristicile.
Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost,decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 11 Ian 2009 00:09

Am scufundat fluorocarbon 3-4 secunde in apa clocotita(in 2-3 reprize de 2 secunde) si n-am avut probleme. Cu toate astea...florocarbonul sau monofilamentul n-are ce cauta in apa clocotita...nu are nevoie de tub termocontractil.

In schimb cand am incercat sa fac aceeasi chestie pe jet de abur(diamentrul pe care iesea...5 mm, mi l-a retezat pur si simplu(florocarbonul).
Textilul n-are nici o treaba.
<*))))))><{

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 11 Ian 2009 01:22

Nici eu nu am patit vreodata sa deteriorez montura cu fir textil in apa clocotita, dar probabil cei care au zis ceva leagat de asta se refereau la firele textile cu camasa...care bineinteles ca se decojeste in apa fiarta....asa cum dealtfel gasesti si instructiunile producatorului de fir pentru decojirea camasii. Dar firul in sine nu pateste nimic(ma rog se uda nitelus) ....rezistenta acestuia scade totusi foarte putin datorita inalturarii camasii..deci firul textil din centru are aceeasi rezistenta, dar ansamblul fir textil+camasa nu pentru ca dispare camasa. Totusi astea sunt exceptii ...testul lui Matrix este elocvent si concluzia este corecta.

In schimb tubul termo mi se pare un lucru ne-necesar, autointeparea mi se pare mult mai eficace daca montura e legata corespunzator si acul e de calitate, o montura cu tub termo executata incorect duce la mult mai multe rateuri decat una fara tub :!: TESTAT ;-) Concluzia mea: complicam prea mult in mod inutil pescuitul.
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns