Test lansete Sacel, martie 2009

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 21 Ian 2009 23:48

tudor_crap scrie: - sa va spuna cipibm o istorioara de la matzonka parka... ca au pus balizele la 120 m si astia faceau scandal , ca cum domle` noi care suntem pescri... si pescuim pe la 170 metri ce sa facem noi la 120 va bateti joc de noi ...:)))) :lol:
Vai ce tare :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: de unde stii Tudore barfele astea? :mrgreen:

Avatar utilizator
tudor_crap
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 26 Mai 2008 12:31
Localitate: Cluj-N. & pe balta la...
Contact:

Mesaj de tudor_crap » 22 Ian 2009 01:37

mai era concurs ce crap nu de casting si cipri nu a participat
aaaa si la 120 sa pescuiasca, deci parca aia credea ca ei pescuiesc pe lq 170m cu pat de nada .... spuneti voi puteti pescui normal la 120 m ? nu poti da cu bile,... doar cu catapulta . cred ca cel mai relaxant pescuit il faci pe la 70 m...... dai lejer cu cobra, lansari precise..... ;-)
(io parca asa imi aduc aminte din poveste du sustin ca e 100% adevarat ) :oops:
field tester DudiBait
ImagineImagine

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 22 Ian 2009 01:56

@tudor

In sfarst o parere constructiva.... Ai 100% dreptate, dar cu "pescarii" din ziua de astazi(care toti pescuiesc la peste 150 de metri) , ce facem ? Oare pescarii stiu ca un teren de fotbal are in jur de 110 metri lungime ? Si ca daca stai intr-o poarta, t-i se pare de neajuns poarta adversa ? :roll:


Pardon....... :oops:

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 22 Ian 2009 02:05

vladut mateianu scrie:@tudor

In sfarst o parere constructiva.... Ai 100% dreptate, dar cu "pescarii" din ziua de astazi(care toti pescuiesc la peste 150 de metri) , ce facem ? Oare pescarii stiu ca un teren de fotbal are in jur de 110 metri lungime ? Si ca daca stai intr-o poarta, t-i se pare de neajuns poarta adversa ? :roll:


Pardon....... :oops:
Mda...de aia am pus si eu intrebarea cine cum masoara distanta....na haideti mai baieti :D

Eu personal arunc, dupa aia intind firul, si-l clipsez...recuperez tot firul, pun lanseta jos pe pamant...infing un pichet exact la varful lansetei,una la capat, in asa fel incat distantza dintre picheti o sa fie exact lungimea lansetei...si dupa aia vine partea grea, agat carligul intr-una din picheti, si rulez/infasurez strans firul in jurul pichetilor, pana cand ajung la clips...de cate ori am invartit firul in jurul pichetilor, de atatea ori inmultesc cu lungimea lansetei si obtin distantza..matematica pura 8)
cu mulinatul nu's de acord ca poate sa fie imprecis...

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 22 Ian 2009 05:42

@Mosucu
Nu era vorba de mine!
Erau unii insa care s-au simtit ofensati ca li sa-au pus balizele "doar" la 120m :lol: .Balizele erau de fapt delimitari ale standului de stanga-dreapta,in adancime putand sa dea si sa momeasca cat vor(pot).Cand au inceput pescuitul,multi au ramas cu buza unflata.Au fost mai la urma uni care si-au justificat neputinta prin faptul ca balizele au fost puse gresit. :roll: :lol:

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 22 Ian 2009 14:17

cipibm scrie:@Mosucu
Nu era vorba de mine!
Erau unii insa care s-au simtit ofensati ca li sa-au pus balizele "doar" la 120m :lol: .Balizele erau de fapt delimitari ale standului de stanga-dreapta,in adancime putand sa dea si sa momeasca cat vor(pot).Cand au inceput pescuitul,multi au ramas cu buza unflata.Au fost mai la urma uni care si-au justificat neputinta prin faptul ca balizele au fost puse gresit. :roll: :lol:
:lol: naspa nenika :lol:

claudiu77
member
Mesaje: 209
Membru din: 11 Feb 2008 21:16
Localitate: sibiu

Mesaj de claudiu77 » 22 Ian 2009 18:27

Levi scrie:
vladut mateianu scrie:@tudor

In sfarst o parere constructiva.... Ai 100% dreptate, dar cu "pescarii" din ziua de astazi(care toti pescuiesc la peste 150 de metri) , ce facem ? Oare pescarii stiu ca un teren de fotbal are in jur de 110 metri lungime ? Si ca daca stai intr-o poarta, t-i se pare de neajuns poarta adversa ? :roll:


Pardon....... :oops:
Mda...de aia am pus si eu intrebarea cine cum masoara distanta....na haideti mai baieti :D

Eu personal arunc, dupa aia intind firul, si-l clipsez...recuperez tot firul, pun lanseta jos pe pamant...infing un pichet exact la varful lansetei,una la capat, in asa fel incat distantza dintre picheti o sa fie exact lungimea lansetei...si dupa aia vine partea grea, agat carligul intr-una din picheti, si rulez/infasurez strans firul in jurul pichetilor, pana cand ajung la clips...de cate ori am invartit firul in jurul pichetilor, de atatea ori inmultesc cu lungimea lansetei si obtin distantza..matematica pura 8)
cu mulinatul nu's de acord ca poate sa fie imprecis...
vezi aici la varu Mark :D

http://www.youtube.com/watch?v=CXASgh5f ... re=related min 5.30
CS Ovidius

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 22 Ian 2009 18:40

vladut mateianu scrie:@tudor

In sfarst o parere constructiva.... Ai 100% dreptate, dar cu "pescarii" din ziua de astazi(care toti pescuiesc la peste 150 de metri) , ce facem ? Oare pescarii stiu ca un teren de fotbal are in jur de 110 metri lungime ? Si ca daca stai intr-o poarta, t-i se pare de neajuns poarta adversa ? :roll:


Pardon....... :oops:
terenu' DA, are 110m ...dar pe langa teren are cat vrea poutza lui :lol:

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 22 Ian 2009 20:59

Levi scrie:Sa va intreb si eu ceva...cum masoara fiecare cat a aruncat? ;-) numai din curiozitate, stiu si eu 2 metode, una mai precisa, alta mai putin...
In nici un caz nu de aia intreb ca nu cred cat s-a aruncat cu unele scule ptr ca chiar se poate...si trebuie! :mrgreen:
exista un mic dispozitiv numit counter-line care se ataseaza pe lanseta dupa ce ai lansat si intins firul...dar daca ai vant din lateral cam da cu plus :lol: ,probabil din cauza asta exista atati "profesionisti" care pescuiesc natural :mrgreen: la peste 150 m...
cea mai precisa masuratoare ar fi pe...plaja. in nisip,unde cade plumbul acolo ramane...iei o ruleta de 50m(ca mai mare nu am vazut) marchezi de la 100 in sus din 10 in 10 si bagi materiale :lol:

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Mesaj de Levi » 22 Ian 2009 22:49

bala scrie: exista un mic dispozitiv numit counter-line care se ataseaza pe lanseta dupa ce ai lansat si intins firul...dar daca ai vant din lateral cam da cu plus :lol: ,probabil din cauza asta exista atati "profesionisti" care pescuiesc natural :mrgreen: la peste 150 m...
cea mai precisa masuratoare ar fi pe...plaja. in nisip,unde cade plumbul acolo ramane...iei o ruleta de 50m(ca mai mare nu am vazut) marchezi de la 100 in sus din 10 in 10 si bagi materiale :lol:
Raman la metoda initiala :lol:

Scrie răspuns