Sfat achizitie lansete si mulinete

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Sfat achizitie lansete si mulinete

Mesaj de VladTepes » 28 Ian 2009 18:31

Vreau sa imi renoiesc echipemantu inainte de inceperea sezonului.

Ce am luat in vizor sunt umpic nehotarat :

Lansete : Shimano Beast Master 3,5 LB 3,9 metri
VS
Venturis V2 3,25 LB 3,9 metri


Mulinete intre Shimano BBRLC sau Tica Abiss sau Fox STRATOS FS 12000E ( nu cel cu magneziu )

Inclin deocamdata spre lanseta de la Venturis si mulineta fox.

Ma intereseaza sa pot face lanseuri spre 300 m :) clar ca este cam greu dar :)) idea e ca ma intereseaza distanta. Si despre mulineta fox nu am aflat prea multe cat am cautat doar ca este noua si imi surade idea ca are multi rulmenti :) fatza de BBRLC, parerea ii relativa :)

Astept pareri , pro so contra.

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Re: Sfat achizitie lansete si mulinete

Mesaj de sorin_s » 28 Ian 2009 19:27

VladTepes scrie:Vreau sa imi renoiesc echipemantu inainte de inceperea sezonului.

Ce am luat in vizor sunt umpic nehotarat :

Lansete : Shimano Beast Master 3,5 LB 3,9 metri
VS
Venturis V2 3,25 LB 3,9 metri


Mulinete intre Shimano BBRLC sau Tica Abiss sau Fox STRATOS FS 12000E ( nu cel cu magneziu )

Inclin deocamdata spre lanseta de la Venturis si mulineta fox.

Ma intereseaza sa pot face lanseuri spre 300 m :) clar ca este cam greu dar :)) idea e ca ma intereseaza distanta. Si despre mulineta fox nu am aflat prea multe cat am cautat doar ca este noua si imi surade idea ca are multi rulmenti :) fatza de BBRLC, parerea ii relativa :)

Astept pareri , pro so contra.
vere ai spart vreo banca sau ce? :mrgreen:
pai la cat costa un bat si o mulineta alti iau tot echipamentu!!!!!! :roll: :roll: :roll: :mrgreen:
Ultima oară modificat 28 Ian 2009 21:55 de către sorin_s, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Re: Sfat achizitie lansete si mulinete

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2009 19:38

VladTepes scrie: Ma intereseaza sa pot face lanseuri spre 300 m :) clar ca este cam greu dar :)) idea e ca ma intereseaza distanta.
Daca o sa dai 200 metri cu orice ansamblu lanseta/mulineta care se gaseste la noi pe piata(magazine online), iti platesc o lada de bere fara nici o obligatie.
PS e vorba de VladTepes nu de.....Mosharu,Cipica,Adi Oprea sau Tudor_Crap ;-)
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
Levi
veteran
Mesaje: 563
Membru din: 11 Ian 2008 01:35
Contact:

Re: Sfat achizitie lansete si mulinete

Mesaj de Levi » 28 Ian 2009 19:53

VladTepes scrie: Ma intereseaza sa pot face lanseuri spre 300 m :)
Mda...an nou, target nou! :lol:
alex_mures scrie: Daca o sa dai 200 metri cu orice ansamblu lanseta/mulineta care se gaseste la noi pe piata(magazine online), iti platesc o lada de bere fara nici o obligatie
Ai grija Alex...nu ti-a zis omul din cate incarecari o dea pana la 300 de metri :mrgreen:

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 28 Ian 2009 20:13

Sugestia mea e sa arunci o privire catre Shimano Ultegra XTB sau Daiwa Tournament Entoh, asta daca nu te deranjeaza sitemul baitrunner pe tambur (Tournament nu are) pt ca observ din exemplele pe care le-ai dat, ca preferi mulinete cu bairtunner cu clapeta - in spate.
Altfel, exemplele de mulinete pe care le-am dat eu sunt foarte usoare in raport cu cele prezentate de tine si eu cred ca greutatea redusa a unei mulinete influenteaza pozitiv cand e vb de casting. Daca banii nu sunt o problema incearca basia sau mgm, dar eu ti-am dat exemple de mulinete cu pret apropiat celor prezentate de tine.

ps. o mulineta de crap buna, nu trebuie sa aiba 100 de rulmenti.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie lansete si mulinete

Mesaj de mosharu » 28 Ian 2009 20:26

VladTepes scrie:
Ma intereseaza sa pot face lanseuri spre 300 m :) clar ca este cam greu dar :)) idea e ca ma intereseaza distanta. Si despre mulineta fox nu am aflat prea multe cat am cautat doar ca este noua si imi surade idea ca are multi rulmenti :) fatza de BBRLC, parerea ii relativa :)

Astept pareri , pro so contra.
@Tepes
Iti pun la dispozitie ORICE ansamblu bat-mulineta-fir-plumb vrei tu cu conditia sa dai nu 300, ci peste 250 + ca ai cadou de la mine 10000 catapulte pentru nadire si 10000 degetare din piele marca CRAP-ONE.
te bagi? :roll: 8)
Daca esti de acord si te "tine" iti promit ca totul va fi filmat de Fishing&Hunting Channel si va fi dat pe post.
astept raspuns..... :-?

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 28 Ian 2009 20:29

Moshare nu fi rau ;-)
lasa-l la 200+ cum am zis si eu :lol:
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 28 Ian 2009 20:40

:)) am glumit ;)) LOL 300 metri a se lua ca gluma in idea de caut ansambul cu care sa dau cat mai departe :)

Cred ca vati blocat toti cand ati vazut 300 metri nu ati citit mai departe ;))


Am zis 300 pt ca pe intamplator asta ii distanta la platou pe o balastiera langa Arad ;), poate as scapa de plantat odata si odata :).

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 28 Ian 2009 20:41

alex_mures scrie:Moshare nu fi rau ;-)
lasa-l la 200+ cum am zis si eu :lol:
@Alex, NU am postat la misto!
Dar nici nu ma "risc" la 200.....din moment ce Tepes "vorbeste" de 300. Peste 250 e ok.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 28 Ian 2009 20:41

:) va rog ramaneti on topic.
Ma bag la credit pe echipament :) de acolo bani :)


Sugestia mea e sa arunci o privire catre Shimano Ultegra XTB sau Daiwa Tournament Entoh, asta daca nu te deranjeaza sitemul baitrunner pe tambur (Tournament nu are) pt ca observ din exemplele pe care le-ai dat, ca preferi mulinete cu bairtunner cu clapeta - in spate.
Altfel, exemplele de mulinete pe care le-am dat eu sunt foarte usoare in raport cu cele prezentate de tine si eu cred ca greutatea redusa a unei mulinete influenteaza pozitiv cand e vb de casting. Daca banii nu sunt o problema incearca basia sau mgm, dar eu ti-am dat exemple de mulinete cu pret apropiat celor prezentate de tine.

ps. o mulineta de crap buna, nu trebuie sa aiba 100 de rulmenti.

Da prefer mulintele cu bait runner pe spate, sincer nu simt diferenta de ansamblu fie ca ii 1kg sau ii 3 kg ansamblu :) pt mine cel putin diferenta ii nesemnificativa la fel de usor lansez, daca as pescui la spining , aia ar fi altceva :) pt aia am echipamentul necesar. Ce urmares la mulineta este sa incapa mult fir pe tambur sa reduca cat mai mult forta de frecare la lansare sa poata iesi firul cat mai usor de pe tambur , sa mearg usor, sa dureze in timp si pe cat posibil sa pot ajusta cat mai usor frana in drill.


Apropo nu am masurat niciodata cat lansez, stiu numa cat ar tebui sa lansez dupa masuratorile de pe google earth. La livada pe din vant din lateral pe limba cu bat no name (Sheksper) de 2,0-2,5 lb 3,6 metri 2 bucati (bete ieftine de sellgros) si fir de 0,40 , plumb de 95 am lansat cam aprope de mijolocul batlu nu stiu cat inseamna asta.

Scrie răspuns