de ziua prietenului meu

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Carmen
new member
Mesaje: 2
Membru din: 10 Aug 2004 10:16
Localitate: Bucuresti

de ziua prietenului meu

Mesaj de Carmen » 10 Aug 2004 10:29

Sper totusi sa fi nimerit in sectiunea potrivita subiectului abordat.
La sfarsitul acestei luni e ziua de nastere a prietenului meu. Isi doreste o baliza luminoasa. Am fost impreuna la un magazin, pe langa circ si a vazut una la 4 milioane ... cam scump :cry:. Puteti sa ma ajutati sa gasesc una mai ieftina :?:
Va multumesc anticipat,
Carmen

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 10 Aug 2004 10:49

Carmen, baliza luminoasa pe care ati vazut-o se numeste Atrospot si e fabricata de o firma franceza, Atropa Technologie.

Nu cunosc o baliza similara la un pret redus, dar cred ca poti gasi aceeasi baliza la un pret mai bun, comandand-o de pe net. Nu stiu cine o vinde in Franta sau in restul Europei, dar in Anglia este vanduta exclusiv de firma Essex Angling, vezi http://www.essexangling.co.uk/acatalog/ ... s_165.html. Ia legatura cu proprietarul magazinului, un pescar de crap cunoscut, Chris Woodrow, si vezi cum poti face sa comanzi una. E 30 de lire sterline. Cu tot cu transport, ar trebui sa-ti iasa sensibil mai ieftin decat pretul de magazin in Bucuresti.

Carmen
new member
Mesaje: 2
Membru din: 10 Aug 2004 10:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Carmen » 10 Aug 2004 14:27

multumesc mult pentru informatie, dar acesta e un pret pentru o singura bucata, iar la magazin pretul este pentru un set de doua bucati.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 10 Aug 2004 14:56

Imi pare rau, calculul meu a fost facut pe baza celor spuse de tine mai sus, ca ati vazut UNA (nu doua) la 4 milioane. Daca ati vazut un set de doua la 4 milioane, atunci pretul e mai bun decat in Marea Britanie, unde costa 70 de lire (fara a mai socoti si transportul). Balize identice ieftine nu stiu sa fie - se pot face balize luminiscente, care stralucesc cand le incarci de la o sursa de lumina, dar Atrospotul se aprinde si se stinge singur, in functie de intensitatea luminii ambientale.

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 10 Aug 2004 21:43

Sunt convins ca exista si mai ieftine, poate nu cu celula foto, dar daca rezista o noapte e suficient.
Oricum celula foto nu e prea importanta. Cel mai important e ca baliza sa stea pe fundul apei cand nu e nevoie de ea; am pierdut cativa pesti din cauza asta.
Voi cauta si eu pe net. Chiar am si eu nevoie de asa ceva. daca gasesti ceva, te rog anunta-ma si pe mine.
Totusi cu atati pescari pe aici, ar trebui sa fie mai multe variante sau chiar suntem asa putini care nu respecta legile ... poate s-a schimbat ceva si nu stiu eu.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 10 Aug 2004 22:43

Sincer ma bucur pentru prietenul tau. :-)
Ai intrecut-o chiar si pe viitoarea mea. :wink:
Felicitari :!: :!: :!:
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 11 Aug 2004 16:16

Draga prietene , cumpara 2 markere - unul il folosesti ziua - celuilalt ii pui cu banda adeziva un starlet de 35 mm si il lansezi linga primul - pentru noapte . Normal ca il scoti din apa pe cel de zi . Vei avea un reper luminos adecvat pentru noapte si te va costa 8 mii de lei starletul / zi . Dar iti mai spun in secret - pentru baltile cu repere - copaci , cladiri , etc si pe o noapte cit de cit cu luna , nu ai nevoie de marker . Markerul iti da directia nu iti da si lungimea lanseului . Pentru asta poti sa iti pui un semn pe fir .

Avatar utilizator
micutu
member
Mesaje: 194
Membru din: 08 Aug 2004 14:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 12 Aug 2004 02:06

@ Val
Multumesc pentru ponturi.
Ai dreptate cand este vorba de distante relativ mici. Dar cand plantezi la distante mari si trebuie sa duci cu barcuta de nadire intr-o zona mica e mai comod cu un marker luminos si mai precis. Am si un dispozitiv de masurare a firului derulat de pe tambur (de curand), dar inca nu am invatat sa-l utilizez foarte bine. Totusi, reperele pe timp de noapte sunt greu de vazut, mai ales daca ai in fata numai stuf.
Am facut o baliza luminoasa zilele astea, cam primitiva ... dar o voi incerca in week-end. Daca e buna, o brevetez :-)
Fir intins la Peris,
micutu

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 12 Aug 2004 13:51

Pentru pescuitul plantat cea mai buna metoda este marcarea firului cu o bucatica de elastic din acela fulosit pt. bani. Intotdeauna vei planta la aceiasi distanta. E valabil si pt. zi. Pentru directie iti iei un reper pe celalalt mal. Daca nu ai reper te asezi cu statia barcutei deasupra lansetei urmarind linia imaginara. Marcarele luminoase sunt f. scumpe. Dar si daca le ai ce faci pe o noapte cetoasa cid abia vezi virful lansetei ?.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 12 Aug 2004 13:52

se poateb pune si putin scotch pe fir

Scrie răspuns