Fire Fluorescente

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 05 Mar 2009 17:07

Maiden

Pescuiesti mult la plantat? Te intreb fiindca unul dintre motivele pentru care firul se rasuceste este acela ca, atunci cind planteaza monturile, pescarii nu decupleaza pick-up-ul mulinetei, ci lucreaza din baitrunner sau frina. Metoda cea mai indicata este sa se dea peste cap pick-up-ul si sa se lase firul liber. In acest mod, firul pleaca natural, ca la o lansare. Din ce am vazut eu pe baltile noastre, cu citeva mici exceptii, cea mai mare parte a pescarilor foloseste metoda gresita, cea cu frina sau baitrunner-ul.
Repet, ar putea fi una dintre explicatiile pentru care firul tau se rasuceste. Poate ar trebui sa tinem cont si de proprietatile firelor fluorescente, mult diminuate din cauza tratamentului prin care devin fluorescente. Eu, unul, nu le folosesc niciodata.
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 05 Mar 2009 17:13

C&R scrie:Maiden

Pescuiesti mult la plantat? Te intreb fiindca unul dintre motivele pentru care firul se rasuceste este acela ca, atunci cind planteaza monturile, pescarii nu decupleaza pick-up-ul mulinetei, ci lucreaza din baitrunner sau frina. Metoda cea mai indicata este sa se dea peste cap pick-up-ul si sa se lase firul liber. In acest mod, firul pleaca natural, ca la o lansare. Din ce am vazut eu pe baltile noastre, cu citeva mici exceptii, cea mai mare parte a pescarilor foloseste metoda gresita, ce cu frina sau baitrunner-ul.
Repet, ar putea fi una dintre explicatiile pentru care firul tau se rasuceste. Poate ar trebui sa tinem cont si de proprietatile firelor fluorescente, mult diminuate din cauza tratamentului prin care devin fluorescente. Eu, unul, nu le folosesc niciodata.
aici ai dreptate :!: Si eu foloseam metoda cu frana de baitrunner la plantat acu vreo 3 ani si aveam numai icalcituri pe fir. Problema sa rezolvat cand am desfacut pick-up-ul :idea:

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 07 Mar 2009 11:45

De la inceput am oscilat intre Prowess Operator si Daiwa Tournament. Am avut noroc si am gasit ambele modele pe stoc si le-am putut compara cel putin din punct de vedere al memoriei. Am dat drumu` la 1 metru de pe ambii tamburi si am lasat firu` sa atarne. Operator a avut memorie aproape ZERO daiwa in schimb ............. , asa ca am ales operator. In plus daiwa se "lauda" cu un factor de elongatie mare, asta nu stiu pe cine ajuta dar....., ma rog; din puct de vedere al elasticitatii n-am putut sa le compar.
Cei care folositi fire subtiri de 0.25-0.28 pentru lansari este posibil ca aceasta comparatie sa difere intre cei doi producatori, eu am testat firul de 0.35.

Numai bine

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 07 Mar 2009 12:13

Bogdan-Adrian scrie: ...din puct de vedere al elasticitatii n-am putut sa le compar...
Mare si la Prowess de 0.30
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Bogdan-Adrian
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 31 Ian 2009 22:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan-Adrian » 07 Mar 2009 14:00

Putin cam trista informatia :-( . Sper sa fiu mai bucuros cand voi folosi firele prima oara :roll:

Scrie răspuns