Cum e cu liderul?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Quickiller
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Dec 2008 20:04
Localitate: Bucuresti

Cum e cu liderul?

Mesaj de Quickiller » 07 Feb 2009 15:42

Va salut. Eu sunt incepator si pana acum nam folosit lider niciodata. Va rog daca puteti sa-mi dati mai multe detalii... cat de lung trebuie sa fie, poate sa fie si mono ca n-as vrea sa pun textil. :-? :-? :-?

Avatar utilizator
catalin2804
member
Mesaje: 107
Membru din: 12 Ian 2008 14:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de catalin2804 » 07 Feb 2009 17:16

@ PlopEugen Scuze ca ma bag si eu peste topicul tau dar vroiam sa intreb si eu chestiile astea si vin cu cateva completari la intrebarile tale. Si ca, denumire nu e lider ci shockleader.:)

Am mai citit multe topicuri despre asta si am observat ca unii prefera de 2 ori lungimea lansetei(asa am folosit si eu pana acuma), iar altii doar cateva spire pe mulineta si pana la pozitia de lansare. Acuma intreb si eu cum e mai bine?
Ca leader textil, este bun Tuffline XP? Anul trecut am folosit Sufix Ballistic si a fost super ok, dar am observat ca decat sa cumpar 2 ballistic mai bine cumpar o rola de 100m textil si imi ajunge pe 3 ani.

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ulvan » 07 Feb 2009 18:08

catalin2804 scrie:@ PlopEugen Scuze ca ma bag si eu peste topicul tau dar vroiam sa intreb si eu chestiile astea si vin cu cateva completari la intrebarile tale. Si ca, denumire nu e lider ci shockleader.:)

Am mai citit multe topicuri despre asta si am observat ca unii prefera de 2 ori lungimea lansetei(asa am folosit si eu pana acuma), iar altii doar cateva spire pe mulineta si pana la pozitia de lansare. Acuma intreb si eu cum e mai bine?
Ca leader textil, este bun Tuffline XP? Anul trecut am folosit Sufix Ballistic si a fost super ok, dar am observat ca decat sa cumpar 2 ballistic mai bine cumpar o rola de 100m textil si imi ajunge pe 3 ani.
Lungimea recomandata a shock leader-ului este de 7 m, maxim 8 metri in cazul concursurilor, dar se poate folosi si exact cat sa ai doar 2-3 ture de manivela pe tambur pentru a mai castiga putin in lansare.
Principalele 2 utilizari ale lui sunt:
1. preluarea socurilor din lansare cand se pescuieste cu un fir subtire(ex 0.23-0.25)
2.rezistenta antiabraziune in zone care este nevoie(ex. fund cu scoici sau agatatura)
Mare atentie in momentul achizitiei pentru ca trebuie sa existe o concordanta intre diametrul firului principal cu care pescuiesti si diametrul inaintasului. Adica daca se leaga un 0.25 cu un shock leader de 40 de lb poti avea probleme la nod(scapa). E bine sa masori exact diametrul firului principal si asta poti sa o faci la un magazin specializat.
Eu folosesc Tuffline XP de 30 lb. pentru 0.25 si Tuffline XP de 40 lb. pentru 0.30.

Quickiller
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Dec 2008 20:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Quickiller » 07 Feb 2009 20:11

Pana acum am folosit fir de 0,32 pe mulinete si e destul de gros ca sa nu folosesc shockleader, dar daca folosesc un cortest de 0,27 este necesar shockleader-u?

Avatar utilizator
sorinacio_1
member
Mesaje: 188
Membru din: 01 Noi 2008 12:46

Mesaj de sorinacio_1 » 07 Feb 2009 20:57

baietziliiii... ati uitatara cumva romaneste....
spune-ti fratilor ...INAINTAS....sa priceapa omu... si logic daca e sa o iei tot pricepe tot rumanu...
I'm a WINNER...!!!!!!!!!!:D:... :bere:....:bere:s'am sa beu si chefuiesc.....

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Re: Cum e cu liderul?

Mesaj de sebas » 07 Feb 2009 21:12

PlopEugen scrie: poate sa fie si mono ca n-as vrea sa pun textil. :-? :-? :-?
In surfcasting este imposibil sa lansezi fara inaintas. Se gasesc inaintasi mono.
Vin in general pe rola cu 5 bucati, au o lungime de 15 metri si este un mono conic, diametrul incepe de la 0,10 pana la 0,60 si diverse combinatii.
Il tai exact unde are acelasi diametru cu firul tau principal si-i faci nelipsitul nod.

Avatar utilizator
a.adrian
member
Mesaje: 146
Membru din: 10 Sep 2007 18:29
Localitate: oradea
Contact:

Mesaj de a.adrian » 07 Feb 2009 21:34

ulvan a scris :Mare atentie in momentul achizitiei pentru ca trebuie sa existe o concordanta intre diametrul firului principal cu care pescuiesti si diametrul inaintasului. Adica daca se leaga un 0.25 cu un shock leader de 40 de lb poti avea probleme la nod(scapa). E bine sa masori exact diametrul firului principal si asta poti sa o faci la un magazin specializat.
Eu folosesc Tuffline XP de 30 lb. pentru 0.25 si Tuffline XP de 40 lb. pentru 0.30.


ce nod folosesti ? eu leg 0.25 cu 0.45lb quicksilver nod mahin si nu am intampinat problema cu scapatul .
adrian
_________
cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una .

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ulvan » 07 Feb 2009 22:34

a.adrian scrie:ulvan a scris :Mare atentie in momentul achizitiei pentru ca trebuie sa existe o concordanta intre diametrul firului principal cu care pescuiesti si diametrul inaintasului. Adica daca se leaga un 0.25 cu un shock leader de 40 de lb poti avea probleme la nod(scapa). E bine sa masori exact diametrul firului principal si asta poti sa o faci la un magazin specializat.
Eu folosesc Tuffline XP de 30 lb. pentru 0.25 si Tuffline XP de 40 lb. pentru 0.30.


ce nod folosesti ? eu leg 0.25 cu 0.45lb quicksilver nod mahin si nu am intampinat problema cu scapatul .
Folosesc nodul Albright.
In momentul in care legi un fir textil gros cu un fir mono subtire si invers la o tensiune marita se rupe de la nod.
Mai mult chiar daca am realizat nodul "a la carte" scapa firul mono(0.25)din nod cu inaintas de 40 lb. In momentul in care am micsorat grosimea inaintasului nu am mai avut probleme.

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ulvan » 08 Feb 2009 10:38

sorin_barbu38 scrie:baietziliiii... ati uitatara cumva romaneste....
spune-ti fratilor ...INAINTAS....sa priceapa omu... si logic daca e sa o iei tot pricepe tot rumanu...
Legat de partea cu "romaneste" cam ai dreptate. Daca traia pruteanu si intra pe aici cred ca facea o emisiune speciala.
Totusi, vezi ca ai si tu o chestie cu engleza pe la semnatura. :lol:
Salutari.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
member
Mesaje: 296
Membru din: 03 Feb 2008 08:49
Localitate: bucuresti

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Feb 2009 16:34

Salut,Razvane la puntul 2 este valabil doar la primul exemplu,la al 2 lea ex. este exclus inaintasul :-)
Fir in drill!!!

Scrie răspuns