Cum e cu liderul?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Quickiller
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Dec 2008 20:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Quickiller » 08 Feb 2009 16:38

Are ceva daca nu e conic inaintasul mono?

Avatar utilizator
sorinacio_1
member
Mesaje: 188
Membru din: 01 Noi 2008 12:46

Mesaj de sorinacio_1 » 08 Feb 2009 18:05

fire conice???!!! pai suntem la pastrav?!! dar .. ce sa zic... fiecare cu ... pasarica.. pardon cu firele sale.....
I'm a WINNER...!!!!!!!!!!:D:... :bere:....:bere:s'am sa beu si chefuiesc.....

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 08 Feb 2009 18:28

sorin_barbu38 scrie:fire conice???!!! pai suntem la pastrav?!! dar .. ce sa zic... fiecare cu ... pasarica.. pardon cu firele sale.....
Nu, nu suntem la pastrav dar exista...

http://www.foxint.com/catalogues-produc ... section=12
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 08 Feb 2009 18:56

@sorin_barbu38
Trabucco T-Force Taper Leader ;-)

http://vanatorulsipescarul.ro/osc/produ ... 6e025f40a2
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
sorinacio_1
member
Mesaje: 188
Membru din: 01 Noi 2008 12:46

Mesaj de sorinacio_1 » 08 Feb 2009 19:01

nene vesa... nene iorgu... nu vreau sa supar pe absolut nimeni... dar io pan' acusik nu am auzit de asa ceva.. a se folosi la crap... si plus nu vad utilitatea....firul fiind conic ... nu se ingreuneaza la lansare? cu cat e mai usor si mai uniform nu se desfasoara oare mai usor ... reducand acel efect de frana...???!!! :roll:
I'm a WINNER...!!!!!!!!!!:D:... :bere:....:bere:s'am sa beu si chefuiesc.....

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 08 Feb 2009 19:21

Nea George, exact despre Trabucco T-Force Taper Leader voiam sa vorbesc si eu. L-am luat la sfatul unui distins coleg de forum, care a zis ca l-a folosit cu succes.

@sorin_barbu38

Sorine, fiind conic, pleaca de la grosimea de 0,45 in capat, pana la 0,18, in capatul celalalt, si e destul de lung.
Astfel e indicat sa fie inaintasul, rezistenta mare spre capat, pentru a inlesni aruncarea, "sau rezistenta la abraziune, la taiere in locurile cu scoici" si din ce in ce mai subtire spre capatul celalalt, ce vine legat de firul mulinetei. Din capatul subtire se taie exact la grosimea apropiata firului ce-l ai pe mulineta, nodul fiind foarte mic astfel, inlesnind trecerea prin inele, la aruncare. Nu l-am folosit inca, poate in vara asta. Acum am un fluocarbon mai grosutz care ma cam deranjeaza la nod... :oops:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Quickiller
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Dec 2008 20:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Quickiller » 08 Feb 2009 20:08

Deci e ok daca folosesc la un fir de 0,27 ca inaintas un flurocarbon de 0,45-0,50? :-?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 08 Feb 2009 20:13

Intampini greutatzi la aruncare...nodul e destul de mare si...poate provoca ceva "incurcaturi" :D
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Quickiller
junior member
Mesaje: 54
Membru din: 28 Dec 2008 20:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Quickiller » 08 Feb 2009 20:25

Deci care e solutia daca nu vreau sa pun un inaintas textil??

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ulvan » 08 Feb 2009 20:36

MDI, hai sa iti detaliez putin: in agatatura se foloseste inaintas, si chiar exista unul special pentru asa ceva:Kryston Quicksilver
http://www.bristolangling.com/7560/Krys ... -Gold.html
Daca citesti putin specificatia lui ai sa observi acolo notiunea de snag leader care se traduce prin inaintas de agatatura.
Nu se foloseste daca ai "sanse" mari sa pierzi inaintasul si poti strica locul de pescuit.E doar o alegere personala in ceea ce priveste modul de a pescui, dar in agatatura trebuie sa tii cont si de tipul ei ;-) si de experienta pescarului.
Deci, ca o concluzie personala, se foloseste inaintas in agatatura si sunt si destule concepute special pentru asta( Sufix Ballistic, Sufix So Tough, Korda Arma Kord).
Argumente pentru "este exclus inaintasul" ai? :lol:
Salutari.

Scrie răspuns