despre bete

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cristi_rtg
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 26 Ian 2009 21:36
Localitate: bistrita

despre bete

Mesaj de cristi_rtg » 11 Feb 2009 20:17

vreau sa cumpar bete si nu pot lua o decizie.niste sfaturi,pls,la inaltimea mea de 1,74 cu ce bete credeti ca as lansa mai bine,de 3,60 sau 3,90,ms :roll: :roll: :roll:
FREE TIME CARP TEAM

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 12 Feb 2009 00:47

Hmm,greu de spus...
Depinde si de actiunea lansetelor.de materialul folosit.
Eu am 1,82m si am cumparat 3,90m,dar am si o lanseta ProCarp de 3,60 cu care ma-nteleg de minune.Depinde si de greutatea lansetei,fir folosit,tehnica de aruncare,etc.
Du-te si testeaza cateva modele inainte sa-ti cumperi.Nu fa' greseala pe care am facut-o eu de mai multe ori,adica sa cumperi produsul vazandul doar in poza.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Re: despre bete

Mesaj de filica » 12 Feb 2009 02:26

cristi_rtg scrie:vreau sa cumpar bete si nu pot lua o decizie.niste sfaturi,pls,la inaltimea mea de 1,74 cu ce bete credeti ca as lansa mai bine,de 3,60 sau 3,90,ms :roll: :roll: :roll:
betele uzuale sunt de 3.6m,din doua bucati ,indiferent ca ai inaltimea lui Florentin Petre sau a baiatului care a murit injunghiat de ciorile maghiare.fiind incepator,crede-ma ca nu-ti trebuie 3.9.Betele din trei bucati la 3.6m sunt in general"trompete".Daca ai bani destui cauta firme ca Cormoran,dam,shimano,wichwood,fox,daiwa,TFG,chub,greys,nash,ron thomson .etc...........fereste-te de sunetul de chinezism(cu toate ca marea majoritate a celor enumerate mai sunt tot produse china dar trecute prin ani de experienta si testate calitativ).nu lua dragon x,turuki,futaki, nurkuio,si altele care suna a vas cazut pe trepte :lol: :lol:

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 13 Feb 2009 19:45

incearca sa iei din 2 bucati.....nu din trei......indiferent ca sunt 3.60...sau 3.90...o lanseta froarte buna pe care ti-o recomand este shimano beastmaster...(eu am century ncs,,,si prietenul meu are shimano..). Shimano pare mult mai prietenoasa in aruncari....iar Century este excelenta in drill....in rest cu ambele dai peste 100-120 m

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 16 Feb 2009 10:39

Nu iti lua nimic
Du-te pe balta unde pescuiesti si roaga pe cineva sa te lase sa arunci cu una de 3,6 si una de 3,9 si vezi ce ti se potriveste. Sigur gasesti oameni si aici pe forum care sa te ajute .... Cred ca e putin semnificativ dimensiunea cu inaltimea.Cel putin in practica am vazut si oameni inalti si mici care dau cu 3,6 cu 3,9 si fiecare are un stil de arunca si prefera o anumita lungime de lanseta. Du-te si verifica si dupa mai vorbim.

Scrie răspuns