Daiwa Tournament Linear X 5500 BR VS Shimano Big Baitrunner

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 16 Feb 2009 18:33

Va salut.
Pana la urma am urmatoarele variante:
A:3 X BBRLC + 3 X Fox Warrior Elite + Daiwa Emblem Spod + Sert Power Spod + rod pod
B:3 X Daiwa Infinity 5500 BR + 3 lansete mai ieftine
C:3 X BBRLC + 3 lansete ieftine + 1 buc Daiwa Basia 45QD
Mintea imi spune sa aleg A,dar inima spune C,eventual B.
Chiar nu stiu ce sa aleg.
Bugetul este 4.100 lei fix
Merita sa fac un efort si sa pescuiesc un sezon cu lansete mai ieftine sau ceva sh max 270 lei/buc ptr. a avea banii ptr. 1 buc Daiwa Basia?
Mi se pare o mulineta extraordinara.Am gasit una noua la pretul vechi de 1.670 lei si ma tenteaza s-o cumpar si sa renunt la lansete mai performante.Ce sa fac?Basia e extraordinara,dar ar trebui sa renunt la mulineta+lanseta Spod si sa cumpar lansete gen Cormoran Eliminator,pe care sa le pastrez pana in vara 2010.Sunt intr-o mare dilema. :roll: :oops:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

kkruz
member
Mesaje: 117
Membru din: 06 Feb 2009 17:46

Mesaj de kkruz » 16 Feb 2009 18:59

fa cum stii dar tare ciudat o sa arate o Daiwa Basia 45QD pe niste bete Cormoran Eliminator :-): si la un moment dat iti va parea rau ca nu o sa ai un spood
un milion de vorbe nu fac cat un test

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 16 Feb 2009 19:07

sa iei decat o basia?gandeste-te in primu rand ca iti trebuie un bat care sa o puna in valoare...parerea mea e ca gandesti gresit..cel mai important in angrenaj si care te ajuta cel mai mult la lansari,drill...este lanseta..si debaia dupa aia mulineta...degeaba ai basia daca ai un bat de proasta calitate...sfatu meu e sa te orientezi la niste bete bune...sa le acorzi lor minim jumatate di buget si dupa aia sa iti ie mulinete(de altfel si cele de la okuma care costa max 250 lei se descurca mai mult decat onorabil)...

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 16 Feb 2009 20:55

Pana la urma raman urmatoarele variante:
3 X BBRLC + 3 X Fox W.E. +Daiwa Emblem Spod/Okuma Spector + Sert Power Spod,la rod pod renunt,n-am nevoie.Nu-mi place sa pun toate lansetele in acelasi loc.
O alta varianta ar fi:
3 X BBRLC + 3 X Daiwa Emblem 3,9m/3,75lbs,renunt si la spod.

M-am uitat azi la Daiwa Tournament 5.000 ST.Sincer,am fost dezamagit. Mulineta asta n-are infinite antireverse?Am pus piedica si se comporta ca la mulinetele din piata.Are nevoie de 0,2 ture de manivela in spate ca sa prinda piedica.Chiar asa e sau am gresit eu ceva.Daca pun piedica nu ar trebui sa se opreasca instant?
Am ramas masca,cand am studiat putin Daiwa Infinity 5500 BR.E chiar perfecta,dar exagerat de scumpa.Daca n-ar fi problema de bani,as lua 3 buc si as renunta la BBRLC.O mulineta mai bine lucrata ca Infinity n-am vazut in viata mea.Tamburul are aproape aceeasi dimensiune ca cel de la BBRLC si are exact aceeasi capacitate ->0,30=600m :shock:
BBRLC are mai mult joc la manivela si rotor decat Infinity,dar in schimb BBRLC ruleaza mai fin.
Nu am auzit de probleme la Infinity.Puteti sa-mi spuneti careva cum se uzeasa aceasta mulineta?La care piese apar defectiuni.
Ce sa aleg,fara sa tin cont de pret? Infinity sau BBRLC? :roll:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 16 Feb 2009 21:44

pai daca iei si un tambur de rezerva pentru bblc, diferenta nu ar mai fi atat de mare pana la un infinity

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 16 Feb 2009 21:55

ce faci cu 2 spoduri? :lol:
ccc corbu constanta

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 16 Feb 2009 21:59

Nu vreau doua Spod-uri.Am spus ca ma intereseaza doua modele de mulinete de spod.Lanseta va fi Sert,strict pe motiv de pret.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

serbtudor
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 14 Dec 2008 14:52

Mesaj de serbtudor » 16 Feb 2009 22:02

parerea mea e sa alegi ultima varianta...restu le poti lua mai tarziu...

kkruz
member
Mesaje: 117
Membru din: 06 Feb 2009 17:46

Mesaj de kkruz » 16 Feb 2009 22:17

Ce sa aleg,fara sa tin cont de pret? Infinity sau BBRLC? Rolling Eyes
daca citesti ce ai scris deja ti-ai raspuns singur la intrebare
daca vrei sa dai departe cum ai zis de geaba bagi bani grei in mulinete si nu ai bete cu ce sa dai.
un milion de vorbe nu fac cat un test

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 16 Feb 2009 22:52

Bre ,Neamtule ... lanseta duce greul in pescuitul la crap ! Pana sa-ti lucreze tie frana la mulineta ,lanseta iti trimite montura in balta ,iti inteapa pestele si-l tine in drill . Cum draq sa pui Daiwa Infinity ,ori BBRLC pe o lanseta ieftina ,in conditiile in care cauti sa arunci rezonabil ? Gandestete bine la ce fel de pescuit esti "abonat" ,daca pescuiesti de obicei in mal ,ori la distanta ,pe perioade scurte ori lungi si-atunci stii sigur daca iti trebuie si-un spod sa-ti faci un pat de nada ,ori te descurci cu niste lansete bune sa pescuiesti (izolat daca e cazul) cu momitoare ,saci ori pungi PVA !
parerea mea ...3 X BBRLC + 3 X Daiwa Emblem 3,9m/3,75lbs ...e o varianta rezonabila !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Scrie răspuns