Fox Warrior VS Prologic Tournament VS KKarp Eternity

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Feb 2009 11:22

Da mai oameni buni,dar eu v-am cerut voua parerea.Scrieti si voi din experientele voastre.Recomandati-mi si mie niste lansete.->asta vreau in final
de ex:am folosit scula x sau y,mi-a placut,se preteaza la aruncari la distanta,are actiune rapida,inele de calitate,etc..
Nu am magazine de pescuit in apropiere si nu prea am timp sa umblu prin Timisoara sau Arad sa caut o anumita lanseta,de aceea atatea intrebari.
Oricare magazin mai bun din tara asta se afla la 50km de localitatea in care locuiesc.Nu am timp sa stau ore intregi prin magazine sa ma consult cu oamenii de acolo.
Eu cred ca parerile voastre ma pot indruma catre ceea ce caut.Oricum ma duc sa vad lanseta inainte s-o cumpar,dar vreau sa fac un fel de preselectie. :-) Mai recomandati si voi ceva. :-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 15 Feb 2009 11:28

prima data spune si tu cam cat esti dispus sa dai pe lansete si apoi o sa vina si parerile ;-)
nu putem compara de ex. un century cu un k-karp sau mai stiu eu ce bat :!:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Feb 2009 13:42

Exclus Century,Free Spirit,Harrison si alte ozn-uri
Singura lanseta ptr. care as da mai mult de 500 lei ar fi Daiwa Emblem.
Ma intereseaza doar lansete de caliate/pret mediu-bun.Mai mult nu se merita in cazul meu. :mrgreen:
Daca ai fi citit prima pagina,ai fi vazut cam ce ma intereseaza. ;-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 15 Feb 2009 14:37

Neamtul scrie:Da mai oameni buni,dar eu v-am cerut voua parerea.Scrieti si voi din experientele voastre.Recomandati-mi si mie niste lansete.->asta vreau in final
de ex:am folosit scula x sau y,mi-a placut,se preteaza la aruncari la distanta,are actiune rapida,inele de calitate,etc..
Nu am magazine de pescuit in apropiere si nu prea am timp sa umblu prin Timisoara sau Arad sa caut o anumita lanseta,de aceea atatea intrebari.
Oricare magazin mai bun din tara asta se afla la 50km de localitatea in care locuiesc.Nu am timp sa stau ore intregi prin magazine sa ma consult cu oamenii de acolo.
Eu cred ca parerile voastre ma pot indruma catre ceea ce caut.Oricum ma duc sa vad lanseta inainte s-o cumpar,dar vreau sa fac un fel de preselectie. :-) Mai recomandati si voi ceva. :-)
Neamtule,nu stiu cum poti spune asa ceva !!!Cum poti spune ca nu este magazin bun in Timisoara,dute-n piata Maria in spatele statui este magazinul Clubul Pescarului,un magazin foarte aprovizionat.Acolo gasesti tot ce vrei tu in domeniuil scule,accesori si nade pentru pescuitul crapului,sincer putine magazine-n in tara sunt asa de aprovizionat si har domnului am vazut destule,pot spune foarte multe in tara.

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 15 Feb 2009 14:40

Niste lansete superbe la pret bun mi sau parut Shimano speed-master,3,90, 3,5lb ;-)
Le-am avut un sezon si am fost super multumit de ele, pretul uneia in jur la 450-500 ron. betele le-am dat nu ca nu asi fi fost multumit de ele dar mi sa ivit ocazia sa-mi iau ceva mai bun, chiar f bun :D HI S-200 :D

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 15 Feb 2009 17:54

am vazut pe celalalt topic ca vei face rost in curand de o suma mai mare de bani.mai bine bagi bani mai multi in lansete si dai pe mulinete mai putini bani,deoarece eu am inteles ca tu vrei distanta,or aici consider ca distanta este influentata mai mult de bete decat de mulinete.orice mulineta cu tambur long cast isi face treaba dar nu orice bat si-o face pentru ceea ce vrei tu.parerea mea
ccc corbu constanta

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de Cata » 15 Feb 2009 18:45

Salutare.
Daca vrei niste lansete bune la pret mediu sunt Chub Outkast ,o au numerosi utilizatori ai forumului si toata lumea ii multumita ,sunt si lansete cu inel de plecare de 50.... te poti uita este pe forum un topic de n pagini despre aceste lansete!!!!!
Salutare ;-)
Fir intins!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 15 Feb 2009 21:27

ticu,n-ai inteles bine.Am spus ca nu am magazin bun mai aproape de 50km de mine si ca nu am timp sa umblu prin Timisoara sau Arad cautand si testand lansete.Asta nu inseamna ca locuiesc in Timisoara.Eu mi-am trecut locatia cand mi-am facut contul pe forum,nu scrie Timisoara.
La Clubul Pescarilor am fost,e un super magazin.Marti ma duc la ei sa ma uit de lansete. :-) Cata,iti multumesc ptr. sfat.Ma pun mai tarziu sa caut acel subiect despre Chub Outkast.Si eu m-am gandit ca ar putea fi o alternativa.Problema este ca nu prea am auzit pana acum de firma asta(na,sunt incepator in d'ale crapului :mrgreen: ).Vad ca lumea e multumita de marfa lor,deci voi lua in considerare si aceste lansete.
Am spus,orice sfat e bine venit,deci sa mai pofteasca si ceilalti forumisti. :D
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

kkruz
member
Mesaje: 117
Membru din: 06 Feb 2009 17:46

Mesaj de kkruz » 15 Feb 2009 22:47

daca "Vreau ceva puternic,finisat bine si capabil sa lanseze departe" si pe langa asta mai vrei sa ti se si potriveasca betele trebuie neaparat sa pui mana pe bat...fiecare pescar are tehnica lui de lansare, si vorbesc din proprie experienta...personal am reusit contra-performanta sa dau de 3 ori la rand cu Free Spirit E-Class mai putin decat cu o Baracuda 3.9. poate o fi fost de vina "mana" , poate nu am avut tehnica sa dau cu o lanseta de 3.6, sau poate doar trebuia sa ma obisnuesc cu lanseta...cine stie...
si eu am aceeasi dilema ca si tine cu betele de mai multa vreme...sezonul trecut am avut bete care costau mai putin de 100 ron bucata si am fost tare multumit...pana cand am cunoscut cativa pescari care aveau "scule" mai performante (si din pacate m-au lasat sa pun mana pe ele...atat a trebuit :mrgreen: :mrgreen:)...am zis ca si tine ca pana in 500 ron/buc imi trag niste scule perfecte, dar am cautat,am citit pe forumuri, am testat si pana la urma cred ca am gasit ceea ce mi se potriveste, dar am cam sarit putin de suma alocata betelor...nu in fiecare zi cumperi bete, asa ca fa un test inainte sa le cumperi;cel mai mult conteaza sa ai un bat care sa te satisfaca pe tine,sa stii sa lucrezi cu el si sa faca ceea ce tu astepti de la el...un milion de vorbe nu fac cat un test.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 16 Feb 2009 04:16

Neamtul scrie:ticu,n-ai inteles bine.Am spus ca nu am magazin bun mai aproape de 50km de mine si ca nu am timp sa umblu prin Timisoara sau Arad cautand si testand lansete.Asta nu inseamna ca locuiesc in Timisoara.Eu mi-am trecut locatia cand mi-am facut contul pe forum,nu scrie Timisoara.
La Clubul Pescarilor am fost,e un super magazin.Marti ma duc la ei sa ma uit de lansete. :-) Cata,iti multumesc ptr. sfat.Ma pun mai tarziu sa caut acel subiect despre Chub Outkast.Si eu m-am gandit ca ar putea fi o alternativa.Problema este ca nu prea am auzit pana acum de firma asta(na,sunt incepator in d'ale crapului :mrgreen: ).Vad ca lumea e multumita de marfa lor,deci voi lua in considerare si aceste lansete.
Am spus,orice sfat e bine venit,deci sa mai pofteasca si ceilalti forumisti. :D
de multe de care nu ai auzit ai sa auzi de acu incolo.chuburile sunt facute de firma GREYS,vorbele de prin spate spun ca sunt aceleasi cu vestitele prodygy+,ultimile fiind mai bine lacuite.sunt bete care de vreo cativa ani detin in anglia si irlanda titlul de "BEST SELLER",fiind cel mai bine vandute ,varianta "outcast"tinand de asemenea titlul de "BEST IN TEST" de peste 2ani,in brosura FISHTEC.aceasta brosura se distribuie impreuna cu majoritatea revistelor de crap din anglia.Chuburile de pe piata din vest sunt SNOOPER,OUTCAST(modelul dinainte de 2008),OUTCAST+5o(dupa 2008),VANTAGE(ultimile).baza acestor bete pleaca dinainte de1880,cand un nume HARDY fabricant de arme de foc schimba o parte a fabricii sale in fabricarea de produse de pescuit.sunt cei care au facut primele bete cu profil hexagonal din bambus inca din 1880,in timp ce multi altii pescuiau dupa 100ani(1980)cu bete de bambus normal,mufate.in 1999 HARDY ia GREYSUL iar in 2005 sub acelasi patent apare CHUBUL.Tehnologia le permite sa faca pe langa bete de pastrav renumite,bete de match(renumitele Marksman),de feeder,de crap si piese pt formula 1.sper ca acu stii ceva despre CHUB.
http://www.youtube.com/watch?v=lsh87axrgkk
TE SALUT! ;-)

Scrie răspuns