Fox Warrior VS Prologic Tournament VS KKarp Eternity

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2009 16:09

Fox Elite as lua ptr. pretul scazut.
Daca ar aparea SpeedMaster cu inel de 50mm,nici n-as mai sta pe ganduri,as fi deja cu mana pe telefon sa dau comanda.
Am spus ca-mi place Speed,dar inelele nu-mi inspira incredere.Arata a chinezarie.Pacat ca l-au stricat cu asa ieftinituri.
Finisajul blancului imi place la nebunie.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 18 Feb 2009 17:49

Neamtule eu chiar nu te inteleg de ce nu-ti place inelele de la speed master.
Betele sunt echipate cu inele Fuji MN Alconite simple sau cu picior dublu(in functie de model). Singurul neajuns este ca nu au si cu inel de plecare de 50. Sa inteleg ca pana acum te-ai lafait doar in HI S-uri si FMJ-uri daca si la astea le zici chinezarii!
ne-ai zapacit pe toti! :mrgreen:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2009 18:18

Nu Luci,chiar n-am avut in mana scule performante dar nu-mi place ca SpeedMaster are inelul de plecare cam mic,cred ca are 40mm sau e si mai mic?
As lua Speed chiar vineri dar poate apare si cu inel de 50mm si atunci m-as da' cu capul de pereti ca n-am asteptat.Trebuie sa fac rost de catalogul Shimano 2009 sa vad care-i treaba.
O alternativa buna raman Elite-urile,care sunt si mai ieftine si mai bine echilibrate(le-am tinut in maini in acelasi timp)decat Speed.
Nu stiu care carbon e mai bun,Speed sau Elite?
Daca ai informatii despre noutatile care apar anul acesta,sa-mi spui si mie,te rog.Vreau Speed dar cu inel de 50mm. 8)
Daca as fi sigur ca apare acel Speed,as astepta pana-n primavara-vara,dar daca nu apare imi iau teapa ca probabil se mai scumpeste modelul actual. :-?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 18 Feb 2009 19:22

am catalogul de la shimano pe 2009 si iti spun sigur ca nu au scos speed master cu inel de plecare de 50. Toate sunt cu 40 ;-)

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 18 Feb 2009 19:39


Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 18 Feb 2009 20:00

@Neamtu
Nu stiu de ce esti fixat pe inele de 50 :?: :idea:
Intr-adevar, se pare ca unele lansete (nu toate) au un potential de a arunca mai departe daca sunt echipate cu inel de 50. Si nu e vorba de primul inel - 40vs50 ci se trece de la o configuratie de 40, 30, 20, 16, 12, 12 la una 50, 40, 30, 20, 16, 16 ceea ce in unele situatii poate ingreuna lanseta decat s-o faca sa arunce mai departe. Daca te uiti la emisiunea infopescar care a fost sambata, Mark Hutchinson spune ca, intr-adevar, lanseta cu care arunca el – un Hi-S200 cu inel de plecare de 50 are un potential mai bun de aruncare la distanta decat una cu inel de 40. El este un expert si fiecare detaliu conteaza: pregatirea ansamblului, configuratia inelelor, calitatea blancului, tehnica, etc. Insa acesta lanseta e mai ales un instrument de casting si a fost indelung gandita cu aceasta configuratie a inelelor. Un lucru sa fie foarte clar: nu faptul ca are are inel de plecare de 50 il face pe Mark sa arunce 200m.
Moda asta a inelelor de 50mm ma surprinde, pt ca in opinia mea, in multe cazuri si in mainile unor pescari „normali” aceasta configuratie 50-40-30-20-16-16 ingreuneaza lanseta si mai mult complica lucrurile. Ca sa nu mai vb de transport si de partea estetica: cand vad un blanc splendit lucrat, subtire in diametru echipat cu astfel de inele…ma gandesc ca pot sari si delfinii prin ele.
Daca iti pot da o sugestie, mergi si vezi Prologic Tournament 40-30-20-16-12-12. E impecabil lucrata, mandrina fuji, e foarte subtire in diametru, foarte usoara. Cineva spunea pe undeva pe aici ca a aruncat 150m cu ea. Deci nu inelul de plecare e chestia aia magica care proiecteaza plumbul…
Discutia se poate dezvolta: diametrul tamburului, grosimea firului, distanta intre mandrina si primul inel, etc.

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 18 Feb 2009 20:12

40, 30, 20, 16 ai pe amandoua.
Cat cantaresc un inel de 50+unul de 16 fata de 2 inele de 12?
Cat de mare e influenta acestei diferente?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Second BEST is FIRST loser

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 18 Feb 2009 20:28

Daca vorbim de Free Spirit de exemplu,
Hi-S 200 are o configuratie a inelelor 50-40-30-20-16-16
iar un
Hi-S 40-30-20-16-12-12
Poate alte lansete au alta configuratie...
In fine, ii stricam topicul omului.
Eu am vazut aceeasi lanseta cu cele 2 configuratii si mi sa parut ca cea cu configuratia mai mica accelera mai frumos iar revenirea din lanseu era mult mai buna.
Atat.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2009 21:38

@AdrianB,am spus undeva,cred ca pe aest topic,ca vreau sa vad un Prologic Tournament live.La magazinele din Timisoara le aduc doar la comanda.Ai tu Tournament?De unde esti?Daca esti din Timis sau Arad ne putem intalni chiar saptamana asta.
Chiar tot m-am gandit daca Prologic n-ar fi o alegere inspirata.Din poze pare foarte frumoasa si lumea care le foloseste le lauda,dar eu vreau sa vad lanseta.Ai vre-o idee unde gesesc Tournament-ul?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 18 Feb 2009 23:08

parca spuneai ca te-ai hotarat la daiwa emblem, in celalalt topic
iar referitor la speed master...crezi ca aia de la shimano nu sunt in stare sa isi faca bete pt propriile mulinete? cineva practic a inchis discutia despre utilitatea inelului de 50 (pe un alt forum de pescuit) cand a spus ca el arunca peste 160 de metri cu un bat cu inel de plecare de 25 (shimano tribal wxr specimen de 3,90 cu 3,5 lbs). la speed master distanta dintre mandrina si primul inel e suficient de mare ca sa nu itifaci astfel de griji. lanseta e beton. poate nu chiar ca emblemul, dar si diferenta de bani e semnificativa. in toamna stiu ca se vindeau cu 550 de ron modelul de xxx din 2007 in ploiesti. de atunci s-au gasit foarte greu, am inteles ca nu ar mai fi importat nimeni de-atunci. urmeaza in curand, daca nu chiar au adus baietii, desi nu am mai auzit de ele

Scrie răspuns