Fox Warrior VS Prologic Tournament VS KKarp Eternity

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 18 Feb 2009 23:51

La care model te refereai cand ai spus ca se vindeau cu 550 ron?
La Speed sau Emblem.
Da am fost hotarat sa cumpar Emblem.Vineri ma duc sa vad ce cumpar pana la urma.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 19 Feb 2009 07:40

Dan Cotelici scrie:40, 30, 20, 16 ai pe amandoua.
Cat cantaresc un inel de 50+unul de 16 fata de 2 inele de 12?
Cat de mare e influenta acestei diferente?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dane diferenta de greutate ca sa dau un caz concret la Emblem intre doua lansete una cu inel de 40 si alta de 50 este exact de 30grame.Emblemul cu 40 are 350gr si cel cu 50are 380gr deci diferenta nu cred ca o simte cineva.Dar la lansare se simte enorm.E adevarat ca o lanseta buna nu are totdeauna nevoie de inele de plecare de 50mm dar asta trebuie compensat de un ansamblu foarte bine gindit si de o experienta a pescarului deosebita.Si mai cred ca un incepator e mai buna o lanseta cu inele de 50mm pentru ca va putea mai usor atinge distante mai mari chiar de la inceput.In schimb cu o lanseta echipata cu inele de 40mm daca acestea nu sint asezate unde trebuie si lanseta mai e si grea rezultatele vor vi exact invers.Nu intotdeauna inelele mari ingreuneaza lanseta si faptul ca fiind mai masive in timpul lansarii fortele de torsiune care apar pe ele sint mai mari.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 19 Feb 2009 09:50

Discutia se complica ...stim ca in principiu conteaza :greutatea lansetei ,grosimea (diametrul) blankului ,pozitia fata de mandrina a inelului de plecare ,tipul de inele folosit,nr. de inele ,tipul de mulineta ,actiunea lansetei ,tehnica si forta pescarului...ganditi-va cate combinatii se pot face si-o sa vedeti ca nimic nu poate fii batut in cuie ! In general, daca ne referim la betele de 3.60 ,alea cu inel de 50 au un avantaj net fata de cele cu inel de 40 ,orice tip de mulineta s-ar fii folosit ,evident, doar in cazul in care se comapara lansete cu caracteristici similare. In schimb la cele de 3.90 lucrurile stau diferit ...lanseta e mai lunga ,e mai grea , intampina o rezistenta mai mare la frecarea cu aerul...n-as zice ca inelul de 50 e in avantaj ,dar aici intervin celelalte detalii care fac diferenta !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Adrian B
member
Mesaje: 223
Membru din: 22 Oct 2007 09:31
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Adrian B » 19 Feb 2009 09:52

Salut Neamtul
Eu sunt din Bucuresti si am vazut Tournament-ul la magazinele de aici. Am vazut-o si pe balta cu arunca. Ar fi ideal daca ai putea testa lansetele care te intereseaza. Mai bine mai astepti si mergi la acea competitie de casting organizata la Sacel. Ai avea ocazia sa testezi multe lansete si sa stai de vorba cu oameni ce-ti pot da sugestii interesante.

Diferenta nu e doar de 40vs50. Se schimba configuratia de la a la z. Daca pe o lanseta cu inel de plecare de 40( pe cotorul lansetei) avem pe varful lansetei o configuratie 30-20-16-12-12, pe una cu inel de 50 (pe cotorul lansetei) avem pe varful lansetei o configuratie 40-30-20-16-16 si, spun eu, in unele situatii o lanseta cu inele 40-12 poate accelera mai frumos si poate avea o revenire din lanseu mai buna.

La inceput si mie mi-a traznit prin minte sa-mi comand lanseta cu inel de 50. E vorba de modelul NCS, insa m-am gandit ca nu pot fi mai destept decat aia de la Century cand imi ofera NCS-ul 40-30-20-16-12-12.
De altfel, avem spre exemplu lansete cu inel de plecare de 50: fmj, hi-s200, hi-s'ive dar acestea sunt lansete specializate de casting in primul rand si producatorii le-au gandit cu astfel de inele. De ce nu au gandit si celelalte modele la fel?
Deci, nu incerca sa pari mai desptept decat producatorii de lansete. Incearca sa fi mai inteligent fata de alti pescari pe balta si ma refer la strategie si localizare.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 19 Feb 2009 13:16

Cineva zicea ca SpeedMaster nu se potriveste prea bine cu BBLC.
Cum e pana la urma.Am observat ca este lume pe forum care are combinatia respectiva.Se echilibreaza bine?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 19 Feb 2009 23:11

Chiar nu are nimeni,niciun forumist Timisorean sau Aradean,o lanseta Prologic Tournament?Am maine drum la Timisoara si trebuie sa ajung si la Arad.Chiar nu ma poate ajuta nimeni?
Nu ma pot decide pana nu vad Tournament-ul.Va rog ajutati-ma.Nu vreau sa mai fac greseala sa comand fara sa fi vazut marfa live.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 19 Feb 2009 23:46

Gasesc Prologic in Ungaria?Unde?La Szeged?Un nume,o firma,o adresa,un proprietar,orice.Trebuie sa le vad.Simt ca o sa-mi para rau daca aleg fara sa le fi vazut si pe astea. :-?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 20 Feb 2009 02:14

Adrian B scrie:Salut Neamtul
Eu sunt din Bucuresti si am vazut Tournament-ul la magazinele de aici. Am vazut-o si pe balta cu arunca. Ar fi ideal daca ai putea testa lansetele care te intereseaza. Mai bine mai astepti si mergi la acea competitie de casting organizata la Sacel. Ai avea ocazia sa testezi multe lansete si sa stai de vorba cu oameni ce-ti pot da sugestii interesante.

Diferenta nu e doar de 40vs50. Se schimba configuratia de la a la z. Daca pe o lanseta cu inel de plecare de 40( pe cotorul lansetei) avem pe varful lansetei o configuratie 30-20-16-12-12, pe una cu inel de 50 (pe cotorul lansetei) avem pe varful lansetei o configuratie 40-30-20-16-16 si, spun eu, in unele situatii o lanseta cu inele 40-12 poate accelera mai frumos si poate avea o revenire din lanseu mai buna.

La inceput si mie mi-a traznit prin minte sa-mi comand lanseta cu inel de 50. E vorba de modelul NCS, insa m-am gandit ca nu pot fi mai destept decat aia de la Century cand imi ofera NCS-ul 40-30-20-16-12-12.
De altfel, avem spre exemplu lansete cu inel de plecare de 50: fmj, hi-s200, hi-s'ive dar acestea sunt lansete specializate de casting in primul rand si producatorii le-au gandit cu astfel de inele. De ce nu au gandit si celelalte modele la fel?
Deci, nu incerca sa pari mai desptept decat producatorii de lansete. Incearca sa fi mai inteligent fata de alti pescari pe balta si ma refer la strategie si localizare.


are dreptate AdrianB(respectele mele,gandim la fel).nu inteleg de ce atata lume bate campii cu inelul de 50.Parerea mea e ca u inel de 50 pus pe CHUB nu o sa se apropie in vecii vecilor de performantele unei lansete cum e FMJ sau HI-S 200,poti sa fii si fratele mai mic al lui Mark H.Da,alea sunt pentru casting,blank-ul e proiectat special pentru asa ceva si se reflecta si in pret lucrul asta.Multa lume are impresia ca daca ai un inel de 50 pe un blank mediocru, se intampla minuni.
Si a doua parere este ca,nu cred ca sunt prea multe persoane care sa arunce cu o singura bila si sa se abtina de la o nadire eficienta.Sau poti investi in blank-uri scumpe si renunti la partea de nada,te duci cu 30 de bile in buzunar pentru 48 de ore si ai scutit si cheltuiala.Pentru ca sa le bagi in pungi solubile sau... ce metoda de nadire folosesti tu,nu cred ca le dai mai departe de suta de metri.Sau daca vrei sa dai punga solubila mai departe de suta,tot un blank scump iti trebuie,asta in cazul in care indeplinesti toate celelalte criterii(mulineta,fir,tehnica,etc...).
Deci,...inel de 50 pe outcast,speedmaster,nu prea le vad rostul.Si sa nu zica cineva ca l-a ajutat,ca a dat cu 10 metri mai mult,asta e doar o amageala psihica,ca sa dai cu 50 de metri mai mult,ti-am zis de ce ai nevoie.
respectele mele pentru toti membrii!!!
MULTI SUNT PESCARI,PUTINI PRIND PESTE!!!

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 20 Feb 2009 07:28

dangealatu scrie:
Adrian B scrie: Deci,...inel de 50 pe outcast,speedmaster,nu prea le vad rostul.Si sa nu zica cineva ca l-a ajutat,ca a dat cu 10 metri mai mult,asta e doar o amageala psihica,ca sa dai cu 50 de metri mai mult,ti-am zis de ce ai nevoie.
respectele mele pentru toti membrii!!!
o sa ii vezi rostul dupa ce o sa-ti zboare inelul ala de 40 din cauza ca s-a facut o bucla pe dupa primul inel din cauza mulinetei cu tambur mare si a firului gros/sarmos.
inele se pun de o anumita dimensiune la anumite distanta pe baza unui calcul precis si a multor teste.
UNELE BLANK-URI NU SUPORTA ANUMITE DIMENSIUNI DE INELE!
forta trebuie distribuita pe blank si asta se face cu ajutorul inelelor.poate FJM nu se poate pupa cu inel de 50 fara sa iasa niste rapoarte ciudate intre inele sau distante haotice intre inele care sa arate ca dracu pentru a putea distribui forta pe blank .
....si nu mai faceti comparatii intre scule din clase diferite ca va faceti singe rau degeaba (poti compara loganul cu audi a8? ....nu ...la fel sta treaba si cu chub versus fjm , este acelasi raport de pret ca in cazul loganului... )
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 20 Feb 2009 08:14

@ Sergiu

;-)
Powered by two rods

Scrie răspuns