Fox Warrior VS Prologic Tournament VS KKarp Eternity

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 20 Feb 2009 08:19

sergiu_q scrie:
dangealatu scrie:
Adrian B scrie: Deci,...inel de 50 pe outcast,speedmaster,nu prea le vad rostul.Si sa nu zica cineva ca l-a ajutat,ca a dat cu 10 metri mai mult,asta e doar o amageala psihica,ca sa dai cu 50 de metri mai mult,ti-am zis de ce ai nevoie.
respectele mele pentru toti membrii!!!
o sa ii vezi rostul dupa ce o sa-ti zboare inelul ala de 40 din cauza ca s-a facut o bucla pe dupa primul inel din cauza mulinetei cu tambur mare si a firului gros/sarmos.
inele se pun de o anumita dimensiune la anumite distanta pe baza unui calcul precis si a multor teste.
UNELE BLANK-URI NU SUPORTA ANUMITE DIMENSIUNI DE INELE!
forta trebuie distribuita pe blank si asta se face cu ajutorul inelelor.poate FJM nu se poate pupa cu inel de 50 fara sa iasa niste rapoarte ciudate intre inele sau distante haotice intre inele care sa arate ca dracu pentru a putea distribui forta pe blank .
....si nu mai faceti comparatii intre scule din clase diferite ca va faceti singe rau degeaba (poti compara loganul cu audi a8? ....nu ...la fel sta treaba si cu chub versus fjm , este acelasi raport de pret ca in cazul loganului... )
@Sergiu
Raspuns exact si in cunostinta de cauza,am vazut fenomenul asta cu okii mei.Forta de plecare a plumbului a bagat vre-o patru spire dupa primul inel si montura s-a dus la dracu' in praznic.
@Tilea
Doi oki ;-) ;-)
Team Select Bait Romania

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 21 Feb 2009 00:18

Dintre Prologic Tournament Carp 3,90m/3,5lbs si Daiwa Emblem 3,90m/3,5lbs,ce ati alege,fara a lua in calcul distanta,ca ambele arunca suta fara probleme.
Stiu,diferenta de pret dintre ele e mare,dar ma intereseaza pe care lanseta o considerati mai 'completa',mai reusita si eventual sa spuneti care credeti ca sunt avantajele sau dezavantajele la fiecare lanseta.
Amandoua au inel de plecare de 40mm.
Ar fi mai bine sa ma orientez spre ceva sh mai bun?Ce parere aveti de Shimano Tribal XT-A 13350 LDL ?Am auzit ca-s niste lansete beton.
Daca aveti din astea si vreti sa va scap de ele,o fac cu placere.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 21 Feb 2009 01:39

draga NEAMTULE,ai inceput de la bete cam de aceeasi clasa si din intrebare in intrebare ai ajuns sa compari bete de clase total diferite.Desigur CENTURY cu FJM-urile lor nu le poti la pret compara cu betele de care ai vorbit tu( speedmaster,warrior,outcast,emblem.....),si probabil nici foarte mult la calitate.Prapastia nu este insa chiar asa de mare.Orice englez vei intreba ati va da exemplu de harrison sau centuri,pt ca ei stiu sa vanda ce-i al lor mai bine decat oricine altcineva din lumea asta.Au luat nemtilor opelul si l-au facut vauxal iar daca-i intrebai vauxalul lor era mult peste opel.Pe Becham l-au facut intr-un singur an ,mai mult din publicitate cel mai tare fotbalist care a existat vreo data si l-au vandut Realului pe bani pe care cumparai la adevarata valoare trei ca el.jaguarul l-au considerat frate cu lamburghini,maserati,ferari cu toate ca era frate dar cam vitreg.Asa-i si la pescuit,au aparut de vreo 25 ani cu firme tari din prima si datorita pescarilor foarte buni pe care-i au ,au facut publicitate si au castigat.FJM-ul (full metal jacket)este un bat foarte bun,de clasa,dar are bete cu care sa se compare fara nici o grija,unele costand jumatate din FJM.Este insa produs intr-una dintre cele mai scumpe tari europene,(daca nu cea mai scumpa),tara de unde multi locuitori pleaca datorita pretului de la ei sa faca cumparaturile in America de sarbatori si nu numai.Comparatia Logan -Audi este foarte buna pt ca recent cred ca tara cu Audi datorita crizei,cumpara Logan.Desigur este diferenta intre ele,problema fiind insa ce vrei sa faci cu masina(batul in cazul tau)si in caz ca tragi plapuma peste cap nu cumva ati raman picioarele afara? :lol:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 21 Feb 2009 13:09

Astept sa vad ce mai apare prin martie.Pana atunci o sa am ocazia sa vad si Prologic-ul si mai trebuie sa apara si la noi,noile modele de la Cormoran.Au scos Pro Carp "Carp Force ES" de 3,90m/3,5lbs,cu inel de 50mm.Sper sa-l aduca Arrow.E mai subtire si mai usor decat varianta ce am avut-o eu.Sper sa fie atat de buna precum spun nemtii mei.Pretul ptr. Romania va fi de ~450-550 lei,acceptabil zic eu. :roll:
Mai astept cu betele pana cand am vazut tot ce ma intereseaza si dupa aceea aleg. 8)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2009 13:43

Gata,am comandat 4 buc Fox Horizon sfd 3,90m/3,5lbs.
Le-am vazut in magazin si mi-au placut.Au tot ce vreau.Cred ca voi fi multumit de ele.
Pareri?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 22 Feb 2009 16:04

Neamtul scrie:Gata,am comandat 4 buc Fox Horizon sfd 3,90m/3,5lbs.
Le-am vazut in magazin si mi-au placut.Au tot ce vreau.Cred ca voi fi multumit de ele.
Pareri?
Vai ce greseala !!!.... :cry:

glumesc... :lol:

Nici nu are rost sa mai asculti acum alte pareri ! Daca tie ti-au placut e suficient !Sa le stapanesti sanatos si sa scoti multi pesti cu ele ! :P
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 22 Feb 2009 17:27

Neamtul scrie:Gata,am comandat 4 buc Fox Horizon sfd 3,90m/3,5lbs.
Le-am vazut in magazin si mi-au placut.Au tot ce vreau.Cred ca voi fi multumit de ele.
Pareri?
super mega greseala, nu au chiar tot ce vroiai...AU INEL DE 50 ! :lol: :lol: :lol:
(fire intinse si sa te bucuri de ele! )
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 22 Feb 2009 18:14

sergiu_q scrie:
Neamtul scrie:Gata,am comandat 4 buc Fox Horizon sfd 3,90m/3,5lbs.
Le-am vazut in magazin si mi-au placut.Au tot ce vreau.Cred ca voi fi multumit de ele.
Pareri?
super mega greseala, nu au chiar tot ce vroiai...AU INEL DE 50 ! :lol: :lol: :lol:
(fire intinse si sa te bucuri de ele! )



Foarte buna comparatia logan -audi.Asta am vrut si eu sa spun!!!dar cred ca ar trebui sa invatati sa cititi mai atent.Normal ca daca pui suspensii de audi pe logan nu se face audi,tot un ##### de logan ramane...asta am vrut sa spun cu inelul de 50 pus pe un blank mediocru.Pe de alta parte, century produce NCS-ul cu inel de 40,fiind posibila si varianta de 50 disponibila pe comanda,dar ei l-au gandit la capacitate optima cu 40,adica nu prea ai nevoie de varianta cu 50.
Si ca sa nu mai avem bucle si accidente,mai invatam ce mulinete sa folosim,asocieri de dimensiuni ale inaintasului cu monofilamentul etc...
Citim doar ce ne convine ca sa avem si noi o parere,buna ,proasta,... nu conteaza.
Din cauza asta orice firma produce modele diferite,ca sa putem cumpara ce ni se potriveste mai mult.Altfel scoteau un blank pe care il echipau cu diferite dimensiuni de inele sau erau toate echipate cu inele de 50,ca sunt mai bune,nu?Studiem,comparam,dar nu bagam la cap nimic!!!Si nici nu cascam ochii!!! :!:


ps:asta imi aduce aminte de vremea cand a aparut la vanzare Dacia 1310 "dedicatie" .Era mirifica,nu??? :lol: :lol: :lol:
MULTI SUNT PESCARI,PUTINI PRIND PESTE!!!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2009 20:04

Va multumesc ptr. urari.
Acum,marfa e comandata...
Vad eu daca mi se potrivesc.
Daca nu,le vand fara pierdere mare sau chiar deloc si cumpar altceva dar,sincer,mi se par ok la banii lor.Oricum sunt cu mult peste SpeedMaster.
Am luat Horizon-ul fiindca imi place mandrina,blancul si inelele,...ce mai!?,mi se potriveste ca o manusa.
in combinatie cu BBLC cred ca va fi ok.Pun fir de ~0,30 si cred ca va merge de minune.
Am preferat acest model si ptr. faptul ca are blancul mai rigid decat Warrior.Bine,are si actiune mai mare.
Poate mai cumpar un BBLC sh si fac un set de 4buc,mai vad. ;-) :roll:
Acel anunt de vanzare l-am scris inainte sa dau comanda.Nu sunt inca 100% sigur ca vreau sa vand a patra lanseta.Prima data ma duc la Mures cu ele si vad eu exact care-i treaba.
Mai m-am gandit si la faptul ca le-am luat cu o reducere semnificativa.Altfel nu m-as fi bagat la 4 buc.
Va mai dau detalii marti-miercuri,dupa ce le primesc. ;-) :-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2009 22:37

Mda...,se pare ca primesc o p... in g..,pardon.
Bine,continuam cautarea.
Nu mai stiu ce sa fac.Mai propuneti si voi cateva modele cu pret de 300-600 lei.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Scrie răspuns