Spatiere Inele

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Feb 2009 14:11

uitesi o poza, sper sa te ajute mai departe!
dreapta este ptr. bete de crap si stanga sus este descris cum se aranjeaza inelele incepand de la varf


Imagine

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Re: Spatiere Inele

Mesaj de marius.tim » 14 Feb 2009 21:51

boje scrie:Stie cineva distanta optima intre inele, la un blank de 12'6"?
Ma intereseaza cea care permite aruncari maxime.
Du-te cu blancurile la Aquamania sa le vada Dl. Andronic.Inelarea se face tinind cont de tc.-ul individual al fiecarui tip de blanc si de actiunea lui .Un blanc progresiv nu poata avea inelele dispuse la fel ca unul de distanta sau unul parabolic si de regula inlerea se face incepind cu inelul de fuga ,cel de jos si nu cu cel din virf pentru ca daca vrei sa respecti o distanta la inelul de plecare fata de mandrina de cel putin 110cm ,eu zic ca ceea ce s-a scris mai inainte nu mai este posibilreferitor la distanta dintre inele.

:lol: :lol: :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Feb 2009 22:54

gandestete putin cate inele are jumatatea de bat pe care este mandrina!
si mai gandestete de unde se indoaie batul prima data! de la varf sau de la mandria!

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 14 Feb 2009 23:08

Pe segmentul cu mandrina la o lanseta de crap de distyanta in cele mai multe cazuri e un singur inel.Inelul de plecare.

Unde e pozitonat, ce diametru are, depinde de actiunea blank-ului , aplicatie si influenteaza pozitionarea si diametrul celorlalte inele.
Si de aici mai departe........
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Feb 2009 23:19

Dan Cotelici scrie:Pe segmentul cu mandrina la o lanseta de crap de distyanta in cele mai multe cazuri e un singur inel.Inelul de plecare.

Unde e pozitonat, ce diametru are, depinde de actiunea blank-ului , aplicatie si influenteaza pozitionarea si diametrul celorlalte inele.
Si de aici mai departe........
Foarte exacta afirmatie.
;-) ;-) ;-) ;-)
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Feb 2009 23:23

freecarp scrie:gandestete putin cate inele are jumatatea de bat pe care este mandrina!
si mai gandestete de unde se indoaie batul prima data! de la varf sau de la mandria!
Nu am avut si nici nu am vazut lansete de crap din doua bucati cu mai mult de un inel pe tronsonul de jos.Dar nici nu afirm ca as fi vazut toate lansetele din lume.asa ca totul e posibil......

:lol: :lol: :lol: :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Feb 2009 23:26

ala care a scris cartea din fotografia de mai sus, pune inele pe blankuri cam de 25 de ani.
ia legatura cu el si cu siguranta ca te poate ajuta si raspunde la cateva intrebari.

http://www.cmw-angeln.de/frameset.html

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Feb 2009 23:32

marius.tim scrie:
freecarp scrie:gandestete putin cate inele are jumatatea de bat pe care este mandrina!
si mai gandestete de unde se indoaie batul prima data! de la varf sau de la mandria!
Nu am avut si nici nu am vazut lansete de crap din doua bucati cu mai mult de un inel pe tronsonul de jos.Dar nici nu afirm ca as fi vazut toate lansetele din lume.asa ca totul e posibil......

:lol: :lol: :lol: :lol:
pai tocmai ca pe tronsonul cu mandrina e numai un inel!
si celelalte sant concentrate pe cealalta jumatate!!!
razi practic de prostia ta ;-)

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Feb 2009 23:32

freecarp scrie:ala care a scris cartea din fotografia de mai sus, pune inele pe blankuri cam de 25 de ani.
ia legatura cu el si cu siguranta ca te poate ajuta si raspunde la cateva intrebari.

http://www.cmw-angeln.de/frameset.html
Multumesc dar decit sa consum informatii eronate mai degraba prefer sa citesc ceva scris de Nick Buss sau Bruce Ashby care spun ce am spus eu si Dan Cotelici .Poti sa-i trimiti un mail lui Ashby la www.bruceashbyrods.com si sigur o sa-ti raspunda ;-) ;-) ;-)
Toate bune.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Feb 2009 23:42

ma rog, tabela este numai o propunere pentru incepatori.
am incercat sa-l ajut pe om cu ceva concret!
ca la urma urmei el decide ce face si cum.

Scrie răspuns