Echipament pentru concurs pescuit la crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 21 Feb 2009 16:33

Gabi Milea scrie:Multumesc de raspunsurile de pana acum...totusi puteti sa imi spuneti ce folositi voi? Ma refer la marci consacrate de lansete , mulinete pentru concursuri, etc (trebuie sa te tina si buzunarul).
De ex.:lasete de 3.9... , mulinete BBRLC :mrgreen:
man, daca te pricepi la pescuit poti sa vii si cu telescopice. sculele sunt o extensie a cunostintelor tale dar evident nu trebuiesc neglijate pentru a contribui la succesul echipei .
cam toata lumea are BBLC dar eu zic ca nu o sa te faci de ras nici cu Banax.
evident, daca vrei super scule este altceva dar daca tu cu un bat de 300 ron o sa arunci 120 m un bat mai bun iti va da un castig de max 20m . La concurs nu te duci pt placere..te duci sa castigi asa ca mai sari peste placerea drilului si lucrezi eficient deci nu o sa ai nevoie de super bete.
nu uita ..ca sa ajungi sa folosesti toate sculele astea trebuie sa prinzi si peste iar la partea asta doar cunostintele tale si nada conteaza in cea mai mare masura.
daca vrei neaparat putem face si o lista cu ce au unii sau cu isi doresc altii pt concursuri .eu as ajunge la vreo 10000 euroi daca ar fi sa fac o lista fara sa ma zgarcesc prea tare :D
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

bug
member
Mesaje: 110
Membru din: 16 Noi 2008 19:58
Localitate: arad

Mesaj de bug » 21 Feb 2009 19:26

cind vezi vreun mustacios ca iese afara si intreaba sau se uita la ce scule ai,sa-mi spui si mie ;-)

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 21 Feb 2009 20:43

sergiu_q scrie:man, daca te pricepi la pescuit poti sa vii si cu telescopice. sculele sunt o extensie a cunostintelor tale dar evident nu trebuiesc neglijate pentru a contribui la succesul echipei .
cam toata lumea are BBLC dar eu zic ca nu o sa te faci de ras nici cu Banax.
evident, daca vrei super scule este altceva dar daca tu cu un bat de 300 ron o sa arunci 120 m un bat mai bun iti va da un castig de max 20m . La concurs nu te duci pt placere..te duci sa castigi asa ca mai sari peste placerea drilului si lucrezi eficient deci nu o sa ai nevoie de super bete.
nu uita ..ca sa ajungi sa folosesti toate sculele astea trebuie sa prinzi si peste iar la partea asta doar cunostintele tale si nada conteaza in cea mai mare masura.
daca vrei neaparat putem face si o lista cu ce au unii sau cu isi doresc altii pt concursuri .eu as ajunge la vreo 10000 euroi daca ar fi sa fac o lista fara sa ma zgarcesc prea tare :D
Sergiu, cred ca o sa ne vedem pe 24 aprilie la un concurs :mrgreen: cu okuma pl865 ma fac de ras? :oops: Vreau o lista...dar nici chiar la 10000 euroi...un buget mai de austeriate pe la 3500-4000 Euro... Si vreau sa te intreb ceva...super sculele sunt bune numai pentru aruncat departe crezi? cunostintele se dobandesc numai prin practica si perseverenta astea sa le punem deoparte pe mine ma interesa echipamentul.. :roll:

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 21 Feb 2009 21:12

lista de 10k era doar pentru visele mele ude :)
man, participam la un concurs pt debutanti asa ca nu iti fa griji. o sa avem toti cam acelasi fel de echipament :) asa ca diferenta va fi data de alti factori. cum ziceam , nu e nici o rusine sa vii cu telescopice mai ales ca nu facem concurs de echipamente :D !
treaba cu aruncatul departe era doar un exemplu referitor la modul cum ne poate ajuta o scula de 3 ori mai scumpa decat una medie :)
eu zic sa nu dai banii pe cacaturi , daca nu ai deja unele scule achizitioneaza unele cu care sa iti faci treaba. Eu am chub-uri si fox-uri warior elite , toate de 3.90, echipate cu bblc , crezi ca o sa am mai multe avantaje decat ai tu cu okuma ? nu cred ! :D
daca ar fi tii cont de parerea mea , Chub Outkast cu BBLC e o combinatie destul de ieftina si decenta in alcatuirea unui echipament pentru concurs.
Tu ce echipament ai momentul de fata si ce trebuie sa iti mai cumperi ?
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 21 Feb 2009 21:31

Am tot FOX-uri Elite...care as vrea acum sa le schimb :-( pe ceva mai bun...
iar cu mulinetele am zis Okume PL865 care inca nu am reusit sa le schimb cu BBRLC-uri asta am in plan :mrgreen:
Rog cei cu scule de competitie sa posteze echipament sa-mi pot face o parere :roll:

Avatar utilizator
maryus
member
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2008 14:02

Mesaj de maryus » 21 Feb 2009 21:36

LogiCarp Team

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Mesaj de sorin_s » 21 Feb 2009 21:44

Gabi Milea scrie:Am tot FOX-uri Elite...care as vrea acum sa le schimb :-( pe ceva mai bun...
iar cu mulinetele am zis Okume PL865 care inca nu am reusit sa le schimb cu BBRLC-uri asta am in plan :mrgreen:
Rog cei cu scule de competitie sa posteze echipament sa-mi pot face o parere :roll:
poate ma va critica cineva ca te cert da io cred ca tu vrei sa mergi la expozitie nu la un concurs de pescuit!!!!!!! :evil: :evil:
cu mulinetele sa zic ca te inteleg ca vrei bblc da cu FOX-urile ce ai frate???????? nu iti ajung?
si aici vreau sa mai fac o observatie pt toata lumea ne meritam preturile astea super mari pt ca suntem fraieri si dam banu si astia cu magazinele se bucura pe spinarea noastra :-( :-( :-( :-(

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 21 Feb 2009 22:20

@ Maryus - multumesc pentru link...nu stiam.. am tras un ochi pe acolo si am vazut ce are lumea
@Sorin_s -nu am nimic frate cu FOX-urile dar Warrior Elite se claseaza cam pe la mijloc, de fapt nici chiar cele de intrare in gama care sun Warrior ES.....
Dar ce vrei omul nu poate sa aspire....poate chiar catre alte FOX-uri mai de clasa cum ar fi modelul FOX FX3..ce zici de astea? si sa stii ca nu ma dau banii afara dn casa dar sunt undeva la super oferta si poate mai prind :mrgreen:
Si referitor la ultima ta remarca...deci dupa tine toti cei care au scule mai pricopsite si scumpe sun fraieri :?: si cei care nu au bani sa le cumpere cum sunt :?: Uita-te si tu pe site-urile producatorilor si vanzatorilor de afara si vezi care sunt preturile..mai ales acum cu scumpirile astea la Fox si nu numai :evil: Exista Dacia dar si Mercedes ...acum ce alegi?

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 22 Feb 2009 12:36

P-asta cu "facutu' de râs " n-o shtiu. Ia zi-o Sergiule!! :lol: :lol:

Adica eu trebuie sa-mi cumpar scule scumpe, ca sa nu rada Sergiu de mine? ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

calmezize vois:))

Mesaj de blackwind » 22 Feb 2009 21:29

dragii mei:)...am fost la concurs de pescuit de crap...unde in a 4'a zi din cele 5 de concurs mi-am scos cu nesimtire una bucata undita ce o aveam din intimplare la mine, am trimis runeru toata balta si mi-a gasit omuletul niste fir de 0.12 din greseala uitat de cineva prin geanta si niste ace de legat cu lupa...si ...am pescuit obleti...in fata arbitrului dupa ce mi-am exprimat parerile extrem de constructive despre respectiva balta:).....in 5 zile am avut fix 2 batai ...nu zic de milioanele de tone de nade incercate de cele 28 de echipe inscrise la start:).....acu poanta
scule au fost pe balta de la cel mai necajit nu cred ca faceau sculele lui mai mult de 500 de euro...asta cu tot ce-i mai imprumutau vecinii binevoitori (apropo..ala a castigat locul unu) la scule de probabil 7-8 mii de euro ( ma uitam si salivam la cei din standul vecin) ....deci ....o fi contind sculele, o fi contind nada...da fara un dram de noroc...degeaba:).....traisca obletii....i-am facut la ceaun pe balta ( ca ne-am dus dotati bine pentru burtile noastre incapatoare ) si au mers bine doua beri reci dupa ei:)

Scrie răspuns