Echipament pentru concurs pescuit la crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 22 Feb 2009 21:46

@ Gabi

Hai sa va spun eu cum e cu facutul de ras :D

Prin 2005 am fost la un concurs pe darvari .. cred ca se numea cupa CRAP.RO organizat de Iliuta. La vremea aia aveam bete din obor , 2 telescopice si 2 din 3 bucati. Mulinete aveam tot din obor (pe care acum nu le-as folosi nici macar la rapitor). Saltea de primire din burete de canapea, cort de made in china(niro), in loc de pat aveam saltea ...... etc..etc etc.

ma gandeam cu vor rade ceilalti de mine, ce rusine imi va fi.

SURPRIZA!! Nu a ras nimeni, ba dimpotriva toti f amabili, mi-au dat sfaturi tehnice, am ras am glumit ....

Cu sculele alea am obtinut un loc 5 - onorabil pentru mine la primul concurs!

Nu trebuie sa consideri ca sculele scumpe iti vor garanta un loc pe podium sau ca daca nu le ai rade cineva de tine.

Vrei sa-ti creezi avantaj? Du-te si arunca o data pe saptamana pe lacul morii cu cobra si lanseta. cauta o nada in care sa ai 100% incredere. Fa cateva partide test inainte de concurs.

Anul trecut am fost la cateva concursuri cu Fox elite si Okuma PL865, apoi cu BBLC, apoi cu chub si BBLC. Acum am Chub si mulinete FOX stratos 12000 FS iar betele le-am luat cu 350ron si nu am de gand sa le schimb curand.

Poti folosi linistit fox-urile tale cu okuma la un concurs pe peris ... cauta-ti NADA buna nu scule!

Nu ma intelege gresit..nu spun ca nu te ajuta SI sculele, dar nu am vazut pescar varza cu scule bune care sa castige un concurs. Dar am vazut multi pescari buni cu scule ieftine si eficiente care sa termine intre primii 3.

FIRE INTINSE!
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 22 Feb 2009 22:35

Asa e cum spui, zakunin, nu contest. Daca ai o scula mai ieftina si esti observat de cineva, si respectivul va rade de tine...asta nu e treaba buna, si n-ai de ce sa-ti faci griji...trebuie ignorat acest aspect.
La fel de adevarat esta faptul ca o scula buna si scumpa, nu va prinde mai mult peshte, daca experientza pescarului e aceeashi si daca nada folosita e de proasta calitate. Eu cunosc aceste aspecte, problema cu "facutu' de ras" n-o inghitzeam, si n-am zis-o cu rautate...doar ca o gluma. Doar Sergiu este un forumist respectabil si apreciat, care niciodata n-a intrat in polemici cu cineva de pe aici ! :bere:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 23 Feb 2009 00:10

Maiden nu inteleg ce vrei sa zici(poate esti prea subtil pt mine :D , razi de mine sau razi cu mine ? ).
dau un quote la ce am scris intr-un post anterior
nu e nici o rusine sa vii cu telescopice mai ales ca nu facem concurs de echipamente

cand am zis ca nu se face de ras cu okuma ma refeream la faptul ca okuma sunt chiar bunicele(mi-au curs si mie balele dupa unele la un moment dat...dar nu am avut bani de ele) !
eu mai port si acum bambinele in geanta...e vreo problema ? :D
cum zicea un nene ..pescarul prinde peste ... sculele prind pescarul
am inteles ....omul are niste bani si vrea niste scule de calitate !
hai sa il ajutam sau sa ii lasam pe altii sa il ajute .
ps: Gabi nu te-am vazut in lista participantilor , faci echipa cu cineva sau vii in vizita ?
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 23 Feb 2009 00:31

@Zakunin - multumesc de sfaturi! cu nada ai perfecta dreptate ...poate face cat toate sculele la un loc...dar mai sunt si alte aspecte , de ex. locul pe care il tragi...sa fie unul bun... :roll:
@sergiu - deocamdata nu pot divulga...sa te uiti maine sau poimaine in lista ;-)

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

Mesaj de blackwind » 23 Feb 2009 17:11

te rog nu uita norocul:) ca fara ala poti sa i si momeala si sculele si locul si stiinta....ca fara noroc...tot degeaba:)

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 26 Feb 2009 09:49

@ Zakunim
te rog sa-mi spui si mie cum te-ai impacat cu Fox Eliturile cu okuma pe ele...ce fir ai folosit si ce tactici ai abordat :D Si carei punctul slab...Sunt cam moi lasetele... :cry:

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 26 Feb 2009 16:15

Gabi Milea scrie:@ Zakunim
te rog sa-mi spui si mie cum te-ai impacat cu Fox Eliturile cu okuma pe ele...ce fir ai folosit si ce tactici ai abordat :D Si carei punctul slab...Sunt cam moi lasetele... :cry:
Pai au 2 puncte slabe .. unu sunt moi ... nu-ti recomand sa te fortezi la maxim cu plumb de 120 pe ele pentru ca se supra-incarca ...sau ma rog nu arunca cum trebuie. Eu lansam mai bine (mai precis si mai departe) cu 106grame decat cu 120g.

Al doilea punct slab este mandrina sau mai exact o asa-zisa saiba a piulitei mandrinei care este din plastic si se deterioreaza rapid. Sunt 2 solutii cand incepe sa se rupa,,,o scoti de tot, eu nu ii vad rostul. Sau nu mai scoti mulinetele de pe lanseta si gata.

Okuma PL865... mulinete bune in banii lor, cu singurul dezavantaj important ca nu aseaza firul prea bine (ba chiar destul de prost) si asta are implicatii atunci cand vrei lanseuri lungi. Eu bateam max. 130 metri in configuratia asta...doar cu plumbul fara montura. Fir am folosit Shimano Technium de 0.28 care de fapt e un 0.31.

Dar cu combinatia asta am scos 322 de kg in 72 de ore la Hobaia in concurs....deci MERGE! Nu te speria ;-)

Daca te mai pot ajuta cu ceva... ask
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 28 Feb 2009 15:44

zakunin scrie:
Gabi Milea scrie:@ Zakunim
te rog sa-mi spui si mie cum te-ai impacat cu Fox Eliturile cu okuma pe ele...ce fir ai folosit si ce tactici ai abordat :D Si carei punctul slab...Sunt cam moi lasetele... :cry:
Pai au 2 puncte slabe .. unu sunt moi ... nu-ti recomand sa te fortezi la maxim cu plumb de 120 pe ele pentru ca se supra-incarca ...sau ma rog nu arunca cum trebuie. Eu lansam mai bine (mai precis si mai departe) cu 106grame decat cu 120g.

Al doilea punct slab este mandrina sau mai exact o asa-zisa saiba a piulitei mandrinei care este din plastic si se deterioreaza rapid. Sunt 2 solutii cand incepe sa se rupa,,,o scoti de tot, eu nu ii vad rostul. Sau nu mai scoti mulinetele de pe lanseta si gata.

Okuma PL865... mulinete bune in banii lor, cu singurul dezavantaj important ca nu aseaza firul prea bine (ba chiar destul de prost) si asta are implicatii atunci cand vrei lanseuri lungi. Eu bateam max. 130 metri in configuratia asta...doar cu plumbul fara montura. Fir am folosit Shimano Technium de 0.28 care de fapt e un 0.31.

Dar cu combinatia asta am scos 322 de kg in 72 de ore la Hobaia in concurs....deci MERGE! Nu te speria ;-)

Daca te mai pot ajuta cu ceva... ask
Multumesc de raspuns! :D Doresc sa mai stiu ce fir ai folosit pentru inaintas si ce lungime? Pe mulineta cat fir de 0.28 ai pus 500-600m? La capitolul plumbi am pregatiti cei de la FOX Horizon inline de 4 oz(113g) ei zic ca astia sunt optimi pentru Elituri...dar caut si varianta pentru montura cu plumb pierdut de 116g. Tu ce plumbi ai folosit mai mult :?:

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 01 Mar 2009 23:30

inaintas 7metri - tuff line 30-40lb
nu am pus mai mult de 250m de fir technium pe mulinete ca nu e nevoie...am folosit un fir de 0.3 ca umplutura pana la jumatatea tamburului.
plumbi carp sistem ca sunt mai ieftini...atentie la gramaj..daca pui 116 grame+bila+ alte 3 bile pe pva nu mai ai 116grame...ci peste 125 poate 130
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 02 Mar 2009 12:47

Si inca ceva Gabi...avand in vedere ca tu adresezi aceste intrebari in special pentru a te pregati de cupa debutantului la Peris, iti sugerez sa te documentezi atat tu cat si ceilalti concurenti cu privire la pescuitul pe substrat cu mult namol. Si aici ma refer la greutate plumb, forma, si monturi (lungimea lor).

Nu spun mai multe, pentru ca vei gasi cu siguranta destule materiale scrise pe tema asta, iar un pic de studiu individual nu strica.

Eu nu as merge pe plumbii alesi de tine pentru acest concurs...dar i-as lua la mine just in case.

Perisul e o balta cu mult mult namol si pe alocuri destul de gros. Sunt si cateva Hot zones cu substrat tare, insa trebuie sa le "mirosi" eventual folosind lanseta de marker doar cu plumbul, fara marker. Cine va avea norocul sa gaseasca un astfel de loc in fata lui, va trebui sa aiba obligatoriu si plumbi de distanta in trusa ca sa poata exploata zona (atentie zonele sunt relativ micute si trebuie sa aruncati cu precizie).

Lista de pe la inceputul topicului poate ti se pare exagerata...insa nu e deloc asa. Un mare avantaj il ai in momentul in care in trusa ta se regasesc elemente (scule, accesorii, nada) care sa iti permita sa te adaptezi oricarei situatii in concurs. Si orice balta inclusiv Perisul cere adaptabilitate din partea pescarilor mai ales in concurs, in functie de locul de pe care pescuiesti.

E o parere personala...cine nu e deacord cu ce am scris ma poate contrazice, nu e o axioma :-)
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns