Echipament pentru concurs pescuit la crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 04 Mar 2009 08:22

@Zakunim sunt perfect de acord cu tine ca la un concurs trebuie sa fii pregatit pentru orice situatie, sa cunosti specificul baltii si locurile pe care ai putea "pica" la concurs si ce strategie sa abordezi in functie de substratul baltii si al locului pe care ai avut norocul (daca este unul bun)sau ghinionul sa il extragi :-( .Si in afara de toate aceste teorii pe care le insusim cel mai important lucru este "practica" si antrenamentul la fata locului :mrgreen:
Oricum o sa am pregatita o gama de plumbi diferiti si ca greutate si model.
Vreau sa mai intreb ceva. Sa presupunem ca ai picat la concurs pe un loc pe care trebuie sa lasezi la distanta si mai ai si substrat namolos acolo ce plumb poti folosi? Imi puteti spune despre modelul asta de plumb daca este potrivit itr-o astfel de situatie? http://www.xxx.ro/Plumbi-si-momi ... -1413.html
Despre plumbul model trilob in ce situatie il pot folosi? Merge si in acesta situatie de care am pomenit? Bineinteles in primul rand voi alege plumbul in functie de montura pe care o voi folosi! De ex. daca merg pe o montura helicopter normal ca am pus un plumb Heli Lead care e facut special pentru asa ceva(greutate 100, 110g sa zicem)
P.S. plumbul de care am spus intr-o postare anteriara de 116 nu cred ca exista ! De fapt este de 106g (3,3/4 oz) :roll:

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 04 Mar 2009 12:34

Daca as pica pe un loc unde este absolut necesar sa arunc departe iar substratul este namolos as folosi un plumb inline de long-cast si o montura mai lunga "asezonata" fie cu pop-up pe firul de par fie daca vreau ca momeala sa fie pe fund cu pufulete solubil pe ac.

O alta varianta este dai normal si apoi dupa asezarea pe substrat a monturii ridici brusc si energic lanseta de pe suport ca sa scoti plumbul sin namol. Nu e cea mai eficienta metoda pentru ca prin aceasta operatiune tulburi apa in zona iar namolul fin ridicat de pe substrat iti va camufla si bila cand se aseaza.

Ce plumb, ce forma, ce gramaj, ce producator...sunt intrebari ce tin mai mult de preferinta personala iar a-ti indica eu sau altcineva ce sa folosesti nu e neeaparat cea mai buna idee. Rolul plumbului e dublu..de a duce montura unde trebuie si de a asigura o preintepare eficienta. Restul e tunning :-)

Teste testuri incercari experiente experimente ... si apoi concluziile cele mai bune le vei trage singur.
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 04 Mar 2009 20:56

Gabi Milea scrie: ...trebuie sa lasezi la distanta si mai ai si substrat namolos acolo ce plumb poti folosi?...
Parerea mea: montura elicopter, greutatea plumbului nu conteaza daca forfacul e destul de sus pe fir cat sa nu se afunde in mal. Si stopeaza firul inainte de a atinge plumbul apa, sa-i iei din inertie/viteza.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 13 Mar 2009 00:30

Mi-am luat BBRLC-uri :mrgreen:
@Zakunim un sfat te rog... ce fir sa pun pe tamburi un fir bun si de cat sa fie?
Sunt adeptul celor fluo...am folosit Prowess Operator 0.28

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 13 Mar 2009 01:20

Sa le folosesti intens cu rezultate multumitoare! ;-)

Eu nu folosesc fluo deloc. Pentru distanta folosesc P-line Floroclear de 0.23 iar pe tamburii de rezerva pentru pescuit in agatatura am shimano technium de 0.28 (asa scrie dar real e un 0.30).
APCR - SENIOR CRAP

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 13 Mar 2009 09:16

zakunin scrie:Sa le folosesti intens cu rezultate multumitoare! ;-)

Eu nu folosesc fluo deloc. Pentru distanta folosesc P-line Floroclear de 0.23 iar pe tamburii de rezerva pentru pescuit in agatatura am shimano technium de 0.28 (asa scrie dar real e un 0.30).
Multumesc!
Am avut probleme noaptea cu incurcat fire si tocmai de aia folosesc fluo si sunt multumit
M-am gandit sa pun un P-Line Fluo de 0.25 pentru distanta si sa raman cu Operator Fluo de 0.28 pentru agatatura. Problema este ca nu am tamburi de rezerva :-(
Caut tamburi de rezerva BBRLC cine stie unde pot gasi?

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 13 Mar 2009 09:43

Gabi Milea scrie: ...Operator Fluo de 0.28 pentru agatatura...
Vezi ca intre Operator de 0.28 si Shimano Technium de 0.28 e o mica/mare diferenta. Eu n-as da cu operator 0.28 in agatatura. Acum, depinde ce intelegi tu prin agatatura...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Scrie răspuns