MULINETE DE CRIZA LA BUGET REDUS

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

MULINETE DE CRIZA LA BUGET REDUS

Mesaj de blackwind » 22 Feb 2009 21:07

Mulineta ET Long Cast 8000...vreau sa stiu daca sint si bune la ceva...mi-au facut cu ochiul mai ales ca bugetul e mai redus, + sint mic de inaltime si nu am foarte multa forta...asa ca lanseurile mele sint in cel mai bun caz de lungime medie....asha ca...rog ceva informatii sau pareri despere aceste mulinete Mulineta ET Long Cast 8000

sau recomandati-mi ceva sub 200 ron care sa-si merite banii
multumesc

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2009 21:20

Sincer?Si eu as cumpara ET Long Cast,daca as fi in situatia ta.La banii aia chiar nu cred ca o sa-ti para rau.Nu le-am vazut inca live dar par sa fie solide si bine realizate.Eu la astea as ramane.N-are rost sa cauti alternative ca nu prea vei gasii.->parerea mea.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 22 Feb 2009 21:23

Vrei s-o cumperi ptr. casting sau ptr. pescuit? Daca-ti iei ptr. pescuit, de ce nu-ti face cu ochiul ceva cu baitrunner, gen Banax Helicon sau Okuma Powerliner?? :?: :-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 22 Feb 2009 21:25

Special pt Neamtul:

Cum le shtii tu pe toate, ca un om batran....nici omul nu le-a vazut,cerea pareri de la cei ce au pipait macar mulinetele....are rost postarea ta?! Impresia mea este ca suferi de mania postarii... Este evident ca in 200 lei/bucata exista mai multe modele de mulinete....heliconul, powerliner..ceva de la sert...se poate discuta, insa sa vorbeasca unul care le-a pipait pe toate !!!

Ma obligi sa citez pe-un coleg moderator, de pe un alt forum: "don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets ! "
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

Mesaj de blackwind » 22 Feb 2009 21:36

am cerut o parere...am gasit alte pareri p0e alte forumuri...dar nu m-au convins..le-au vazut oamenii..unii le-au si incercat

nu arunc banii pe fereastra pentru c anu-i fac cu ciocanul
nu am mai avut mulinete longcast pina acum prin urmare nu sint dispus sa arunc foarte multi bani pe ceva ce nu cunosc
sufar de insomnii si pe balta in mod special. nu-mi place sistemul baitruner. opinia mea ca daca mai fac mulineta sa faca si drilul singur e super tare..o sa fie fix pescuit d eplacere...m-am lasat greu convins de prieteni sa trec si la folosit avertizorii..pescuitul pierde din placere atunci cind nu esti ochii pe bat si pe ce se intimpla. desi am avertizori bunicei pe timp de zi vad cind am ceva la capatul firului inainte sa tipe jucaria - chestii de incordarea firului, miscari foarte ushoare in virful batului

revenind la mulinete ma intereseaza o parere la o prima vedere...pozele sint in magazinele online ....daca cineva le are sint curios si cum lucreaza in drill....pentru ca de lansat cred ca sint super tinind cont de forma si greutate..cel putin pentru mine care am 1.70 si aproape 90 de kg

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2009 21:37

@maiden,omul o zis sa ne exprimam parerea sau sa-i recomandam altceva.E evident ca exista multe mulinete la preturi de ~ 200 lei,dar nu prea exista alternativa la ce vrea omu'.Am spus ca e Parerea Mea,n-am vorbit in numele tau sau altora.poate ca le stii tu pe toate.? :roll:


PS:Da,exista si alte mulinete bune la banii astia,dar eu cred ca merita incercata si varianta ET.la 200 lei oricum diferentele intre modele nu pot fi enorme.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

blackwind
new member
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2009 21:02

Mesaj de blackwind » 22 Feb 2009 21:40

sint curios nu numai din cauza formei tamburului cit si din cauza numarului mare de rulmenti....pe alte forumuri am inteles ca ar avea o mica problema cu ashezarea firului pe tambur, respectiv tamburul trebuie inaltat putin cu o saiba penru a aseza firul corect. deasemeni ma interesa fiabilitatea ei

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 22 Feb 2009 22:59

decat sa te risti cu o mulineta despre care parerile (si alea putine) sunt impartite, mai bine okuma oryx. long cast, indiscutabil fiabila, fara baitrunner...pe gustul si pe buzunarul tau, sub 200 de lei
inca se mai gasesc online, in magazine nu le-am mai vazut de peste 1 an

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 22 Feb 2009 23:05

scuze, nu mai lua in calcul varianta mea, am intrat acum pe site-ul respectiv si, daca este actualizat, mai au doar o bucata
incearca totusi si banax, modelele fara baitrunner, cum ar fi modelul poseidon. parca ruleaza mai bine decat helicon, desi la prima vedere nu ai crede ca e altceva decat un helicon fara br
si tica mai are un model long cast, ieftin si bunicel fata de clasa lui de pret. tica rage 8000, incearca sa vazi poate iti vor placea. si pretul e potrivit perioadei de criza, putin peste 100 de lei
salutari

Avatar utilizator
vladutada
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mar 2008 08:16
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de vladutada » 22 Feb 2009 23:06

pare o mulineta buna poate imi eau si eu 3bucati

Scrie răspuns