mulinete: long- cast

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladutada
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mar 2008 08:16
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de vladutada » 25 Feb 2009 10:58

Despre mulinetele Avocet Big Surf AV-BS 8000 ce parere aveti sunt bune ?

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 25 Feb 2009 12:10

...de fapt primii care au adoptat acest design au fosr sert....modelele sirium fd, nu grauvelle sau riobi sau altii
avocet big surf au fost la inceput nejustificat de scumpe. toti vanzatorii recomandau atunci modele asemanatoare de la okuma. frana nu mi se pare deloc grozava, tamburul pleaca greu de tot pe tractiune. nici rulajul nu este prea grozav

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 25 Feb 2009 21:13

Daca gasesti Tica Abiss la 350 , 400 lei cumpara ca sunt foarte bune din toate punctele de vedere . Au si tambur long cast din aluminiu si baitruner , eu le am de doi ani si sunt foarte multumit de ele .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 26 Feb 2009 01:12

vladutada scrie:Despre mulinetele Avocet Big Surf AV-BS 8000 ce parere aveti sunt bune ?
Sunt bune dar la Surf fishing adica la pescuitul de pe plaja la peste marin folosind un hadarag de peste 4m putand ajunge si la 6.2m....La crap este altceva.Poti insa folosi mulineta pentru spod,la fel si un bat de surf de~5m care va face treaba la fel de buna ca si unul dedicat acestui lucru.Problema este sa-ti poti procura batul.De aia tamburul pleaca greu pe tractiune pt ca asa trebuie la pescuit marin unde pestele trage altfel iar batul sta mai mult in picioare,vertical. ;-)

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 26 Feb 2009 20:46

nu cred ca mulinetele de surf trebuie sa aiba frana mai putin finuta. modelele de la shimano (tehnium, aero tehnium si toata gama de surf...care se foloseste si la crap) ti se pare ca au frana la fel? sau, ca sa exemplific tot despre mitchell, am si eu modelul alu 398, tot de surf...si are frana cat se poate de fina si in acelasi timp puternica

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 26 Feb 2009 20:50

si inca un exemplu, mai am doua mulinete de surf, de la balzer (tidec surf). tamburul acestora ruleaza pe un rulment fixat pe ax pentru a se invarti mai usor pe tractiunea in fir. frana lui big surf e chiar grosolana

Avatar utilizator
vladutada
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mar 2008 08:16
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de vladutada » 26 Feb 2009 22:46

Dar despre Okuma Synex 665 ce parere aveti. Sunt bune de ceva. Stiti cumva daca aseaza bine firul pe tambur,ca este esential acest aspect pentru lanseuri la distanta.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 27 Feb 2009 01:40

marian_popescu23 scrie:nu cred ca mulinetele de surf trebuie sa aiba frana mai putin finuta. modelele de la shimano (tehnium, aero tehnium si toata gama de surf...care se foloseste si la crap) ti se pare ca au frana la fel? sau, ca sa exemplific tot despre mitchell, am si eu modelul alu 398, tot de surf...si are frana cat se poate de fina si in acelasi timp puternica
bine! .....atunci ai dreptate.Eu poate sunt putin mai nestiutor cu privire la mulinetele destinate pescuitului pe plaja sau probabil nu m-am gandit la shimano cand vorbeam de mitchell.totusi ca si sugestie cred ca avocetul se preteaza destul de bine (din auzite)pentru marker sau spod, pana vrei sa schimbi tamburul mai adanc (cu mono) ...cu celalalt mai putin adanc (cu textil).Atunci trebuie sa intinzi o coala alba de hartie pe jos ca nu cumva sa-ti sara clipul de siguranta de la avocet prin iarba si cautandu-l sa dai de o biluta ruginita de la un swinger.daca nu vrei baitrunner cred si eu ca aerotechnium,basia sunt solutii bune si mai ales la indemana oricui.ca nu au toate frana la fel cred si eu, ca doar nici avensisul meu nu are farana ca land cruiserul cu toate ca pe bot au ambele palarioara de la toiota.te salut!

Liviu Mihaescu
new member
Mesaje: 19
Membru din: 22 Ian 2005 17:44

Mesaj de Liviu Mihaescu » 27 Feb 2009 14:46

Modelul de la Riobi l-am avut si eu cu ani in urma , doar ca era Sert :D
No good!
La bugeul tau, BBLC second sau Banax helicon noi( cele din urma raport calitate /pret BESTIAL)
Sau pune leu pe ron si direct Basia sau tehnium 1000 xt
Fir Intins!

Avatar utilizator
dan milea
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 01 Mar 2009 12:17

mulinete;long cast

Mesaj de dan milea » 01 Mar 2009 12:35

eu am mulinete MICHEL AVORUNER 8500 si sunt foerte multumit de ele

Scrie răspuns