mulinete: long- cast

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
dangealatu
new member
Mesaje: 24
Membru din: 10 Feb 2009 23:31
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de dangealatu » 23 Feb 2009 22:25

Fox-urile sunt fix niste chinezarii.A desfacut cineva vreuna?Suruburile sunt in multe cazuri bagate stramb,iar de pret sa nici nu mai vorbim.Am fost si eu incantat de ele cand le-am vazut,noroc ca mi-au deschis capul niste baieti de la un magazin renumit unde se comercializeaza.Erau rusinati ca vand asa ceva in magazin si au promis ca nu vor mai aduce stocuri de marfa proasta.Modelele vechi de stratos au fost ceva,astea noi in schimb sunt facute cu picioarele...recomand bblc sau infinity si pentru buget mai redus oryx.
MULTI SUNT PESCARI,PUTINI PRIND PESTE!!!

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

Mesaj de liviu68 » 23 Feb 2009 22:37

Am vazut niste modele Tica cu tambur long cast dar fara bait runner. Preturi erau reduse si se situau intre 2,5 si 4 mil.
Nu stiu cum sunt Tica ca mulinete dar eu sunt deceptionat de powerliner.

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 24 Feb 2009 12:37

eu sunt incantat de powerliner, este prima parere negativa despre aceste mulinete
daca okuma ma incanta, tica ma da pe spate. modelul abiss...si nici nu depasesti bugetul, in jur de 350 de lei, depinde de unde le iei. poti da pe ele, de asemenea pana la 5 milioane. recomand cu incredere la toate capitolele. strang din b..ci sa-mi iau si eu una pt crap/somn

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 24 Feb 2009 12:46

vladutada scrie:sunt dispus sa dau maxim 350ron pe bucata
Daca vrei mulinete de calitate si pret ok. uita-te dupa Ryobi Proskier nose.Vine cu trei tamburi de aluminiu lanseaza de nu se poate si are mecanismul mai mult decit ok.Am avut 4 ani asa ceva si nu le-am desfacut niciodata sa vad daca au macar vaselina.Am dat pe Dunare si pe lacuri merge si fir gros si subtire,aseaza firul perfect indiferent de grosime,sint numai citeva amanunte care sint foarte importante .Nu au baitrunner dar cu putina munca le poti pune adaptorul de free spool de la Daiwa si ai incheiat capitolul mulinete pentru cel putin 5ani.Poate le are Danr la Total fishing sau ti le aduce la comanda stie el de unde....... :lol: :lol: :lol:
Nu cred ca la aceste mulinete dupa 5 ani de folosire va exista vreodata vre-un joc in angrenaj. ;-) ;-) ;-)
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
vladutada
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mar 2008 08:16
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de vladutada » 24 Feb 2009 16:14

M-am uitat pe sait si am vazut mulinetele Ryobi Proskier ,arata bine si nu sunt scumpe.
Nu prea imi dau seama cat de mare este tamburul si cat le lung.Orice informatie in plus mar ajuta foare mult in vederea achizitionarii.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 25 Feb 2009 07:30

vladutada scrie:M-am uitat pe sait si am vazut mulinetele Ryobi Proskier ,arata bine si nu sunt scumpe.
Nu prea imi dau seama cat de mare este tamburul si cat le lung.Orice informatie in plus mar ajuta foare mult in vederea achizitionarii.
Multumesc anticipat
Tamburul ca diametru e la fel de mare ca cel de la Shimano BBLC dar nu este asa de adinc.Ei zic ca are capacitatea de 200mt de 0,40 dar mie mi-a intrat mai mult aprox. 230mt.Buza superioara a tamburului este lucrata ca si cea de la Daiwa Basia dar conicitatea tamburului la Ryobi este mult mai pronuntata.Fiind o mulineta de spining marin greu a fost proiectata pentru pescuitul tonului,macroului si altor specii de talie mare.Angrenajul are forta de tractiune de aprox. 6kg declarata de producator.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 25 Feb 2009 09:58

Astea cu 2 tamburi de rezerva din aluminiu sunt Nose Power Pro , inainte vazusem modelul Ryobi Proskyer Nose Power ,cu tambur de grafit si mult mai ieftin (trebuia sa cumperi tamburi metalici separat)

Imagine

Oricum sunt pe tiparul lui Grauvell Zeus , iar Grauvell sunt renumiti ptr. mulinetele de forta (boat fishing ,surf casting ,trout fishing) !

Imagine
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 25 Feb 2009 10:18

George Iorga scrie:Astea cu 2 tamburi de rezerva din aluminiu sunt Nose Power Pro , inainte vazusem modelul Ryobi Proskyer Nose Power ,cu tambur de grafit si mult mai ieftin (trebuia sa cumperi tamburi metalici separat)

Imagine

Oricum sunt pe tiparul lui Grauvell Zeus , iar Grauvell sunt renumiti ptr. mulinetele de forta (boat fishing ,surf casting ,trout fishing) !

Imagine
Daca cumperi varianta cu tambur de plastic nu vei gasi in veci tamburi de cumparat separat,am facut cu prima aceeasi greseala si apoi am cumparat varianta cu 3 tamburi.Aceeasi mulineta o mai vind si Tubertini,Trabucco,Sert,Grauvell etc, dar toate au fost copiate dupa Ryobi care o fabrica de mai bine de 6ani,cea ce dovedeste din plin calitatea ei.
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 25 Feb 2009 10:26

Corect Marius ! I-am bagat in hora pe cei de la Grauvell fiindca echipa lor de trout fishing e campiona mondiala ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 25 Feb 2009 10:46

George Iorga scrie:Corect Marius ! I-am bagat in hora pe cei de la Grauvell fiindca echipa lor de trout fishing e campiona mondiala ! :D
Sint ei campioni dar sint campioni si la copiat produsele altora...... :lol: :lol: :lol:
Team Select Bait Romania

Scrie răspuns