Marker :! :! :! :

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
soare33
member
Mesaje: 242
Membru din: 22 Noi 2007 11:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Marker :! :! :! :

Mesaj de soare33 » 25 Feb 2009 12:06

Ce sugestii aveti ptr un marker bun de distanta eu mam oprit la markerul de la esp http://www.xxx.ro/produse/84/989/Sonar-Marker.html dar parca nici markerul de la korda nu arata rau http://www.xxx.ro/produse/drop-zone-marker.html
As vrea sa ajung cu el cam la distanta de 120,130 metri credeti ca e posibil?

Avatar utilizator
Robert Nicolae
junior member
Mesaje: 66
Membru din: 14 Noi 2008 20:58
Localitate: AVP
Contact:

Mesaj de Robert Nicolae » 25 Feb 2009 13:47

@soare33


Uită de varianta celor de la ESP. Am folosit acest marker. Iniţial, am fost foarte fericit de achiziţia facută şi de cele 3 "capete" de schimb incluse în preţ. Ulterior am constatat că vine în pachet şi cu o personalitate f. puternică. Indiferent cât de mult "îl stimulezi" să iasă la suprafaţă, acesta, o face numai atunci cand crede el de cuvinţă, chiar şi atunci nu într-un ritm foarte alert.

În privinţa celui de la Korda nu mă pot pronunţa. Nu am folosit acest marker dar la prima vedere parcă îmi inspiră ceva mai multă încredere.
Distanţele amintite de tine nu sunt imposibil de atins dar nu cred că "talia" celui de la ESP te va ajuta. Mult mai potrivit pare cel de la Korda pentru distanţe medii spre mari. Faptul că este mai subţire îi conferă şi o aerodinamicitate mai pronunţată care nu poate decât să te ajute în atingerea acelor distanţe.

Ca recomandare îţi pot sugera Solar Thunderbird Marker Float care, din punctul meu de vedere, este de departe unul dintre cele mai reuşite de pe piaţă.
Imagine



În afara faptului că pare indesctructibil, acesta, reuşeste practic să-ţi tragă firul din mână în timp ce urcă f. rapid spre suprafaţa apei!
Vine în două dimensiuni Small 13cm şi Large 18cm.
Evident, cel de 18cm are o flotabilitate mult mai pronunţată decat cel mic dar aerodinamicitatea are un pic de suferit.

Din nefericire are şi acesta neajunsuri.
-Nici una dintre cele două variante nu cred că te poate ajuta în atingerea distanţelor mari din cauza formei uşor "butucănoase".
-Este un pic cam greu de achiziţionat. În ultimul timp nu prea îl gaseşti la noi pe piaţă.
Ultima oară modificat 25 Feb 2009 14:18 de către Robert Nicolae, modificat de 2 ori în total.
Aventuri la Pescuit
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 25 Feb 2009 14:01

robert.n scrie:Indiferent cât de mult "îl stimulezi" sã iasã la suprafaþã, acesta, o face numai atunci cand crede el de cuvinþã, chiar ºi atunci nu într-un ritm foarte alert.
La fel face si cel de la Fox. :evil:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Feb 2009 19:58

ideal ar fi sa-ti poti procura mai multe markere.Cele de dimensiuni mai mici vor fi mai bune pt pescuitul la distanta.Forma plutei marker pt astfel de pescuit trebuie sa fie cat mai aerodinamica,daca vrei cat mai asemanatoare cu a sagetilor de dart.in legatura cu cele de la fox,korda ,esp.trbuie sa stii ca fiecare au avantaje si dezavantaje.ESP-urile din balsa se distrug mai repede decat korda sau fox daca citesti fundul cu ele.Cea prezentata de ROBERT,este foarte rezistenta la pescuit in general dar la distanta scurta sau medie pt ca zboara cam aiurea si pocneste apa de-ti sare inima din loc.Pluta marker pt distanta este pluta creion(PENCIL FLOAT) cu capul floare,nicidecum cele ce seamana cu un morcov.Se pot face din lemn de balsa luand drept exemplu cea de la korda,mai multe plute foarte bune.Firul care citeste apa mai bine este fara indoiala textilul dar datorita greutatii proprii mici,la pescuitul pe distanta lunga,in conditii de vant ,va face sa dai cateodata in icter pana se ridica markerul la suprafata mai ales daca plumbul culiseaza direct pe firul principal fara intermediul unui lider de ~30cm.BATUL de marker conteaza de asemenea cu toate ca multi pescari prefera sa aibe un spod bun iar ca martker sa foloseasca orice bat.Un bat prea rigid de 3.5 lb va face ca la citirea fundului sa treaca plumbul peste tot ca prin branza indiferent ca este nisip,mal sau pietris pe cand un bat prea moale va face ca odata agatat plumbul in iarba sa se indoaie batul apoi plumbul eliberat de agatatura sa sara efectiv cativa metri buni,cateodata astia fiind aia pe care-i cauti. :lol:
Ultima oară modificat 26 Feb 2009 00:46 de către filica, modificat 1 dată în total.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Feb 2009 21:43

120,130 metri credeti ca e posibil?
_________________
am sa incerc sa-ti pun poza cu markerele folosite pt distanta de nenea MARCU( HUTCHINSON )ca sa -ti faci o idee de forma si tipul markerului de distanta.
Imagine.
nenea MARK este sponsorizat de Free spirit,Korda si Richwort,asa ca are markere korda si bete Hi-s mokka dar cu toate astea da cu o gama variata de maekere korda,fox,mcf si altele constructie proprie,toate avand ansa forma asemanatoare celor din poza.te salut
:P

Avatar utilizator
soare33
member
Mesaje: 242
Membru din: 22 Noi 2007 11:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de soare33 » 26 Feb 2009 00:35

Uaaaauuuuu va multumesc sincer ptr raspunsuri am ramas mut :bere:
Deci concluzie ptr distanta mai mare de la ce firma sa iau forma am inteleso Cu Respect

Scrie răspuns