bete-o sugestie?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 18 Aug 2004 11:12

Eu cu 3lbs dau si cu plumb de 100g

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 18 Aug 2004 15:52

Este foarte adevarat ce spui tu Cristi. Sptamana trecuta am avut ocazia sa vad pe o lanseta de 3lbs un plumb de 120g si combinatia functiona. Parerea mea este ca trebuie sa maresti treptat greutatea proportional cu experienta pe care o ai cu scula respectiva, astfel vei risca sa rupi batul ori sa ai aruncari defectuoase daca incarci prea mult lanseta de la primele aruncari.
Salutari din Miami

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 18 Aug 2004 15:59

Fratilor nu confundati TC ( test curve ) cu greutatea de lansare trecuta pe lansetele care nu sunt de crap . Nu e acelasi lucru ! Sigur ca poti arunca plumb de 120 grame cu o lanseta de 3 lb . Poti arunca si mai mult daca esti dibaci . Cu inaintas textil se poate lansa ca lumea si un plumb de 150 grame - sau un PVA plin ochi - si lanseta nu se va rupe - decit daca este din Obor - si a vazut carbonul numai in mina creionului proiectantului . O spod - rod de 5 lb - arunca la 100 metri o greutate de 200 grame si nu geme sau nu ridica probleme . Nu e buna comparatia asta cu 3 lb = 85 grame - pentru ca se intelege ca asta e greutatea optima a plumbajului indicata pentru acea lanseta - lucru departe de adevar .

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 19 Aug 2004 08:54

Salut Val, Daniel Costache a spus doua lucruri corecte: ca o lanseta cu TC de 3 livre arunca aproximativ 85 de grame, dar ca unii producatori supraliciteaza TC-ul si atunci poti sa ai o surpriza. Nu e deloc departe de adevar. Daca nu cunosc lanseta, exact asta as spune si eu. Cele 85 de grame nu sunt greutatea optima, sunt greutatea de siguranta. Oricat te-ai infige in lanseta, nu se va rupe - daca nu e defecta sau de o calitate jalnica sau daca TC-ul e corect.

Altminteri, sigur ca discutia se nuanteaza, lansetele au o greutate de aruncare maxima si una optima, care nu sunt unul si acelasi lucru - de pilda, am un set de vergi cu TC de 3,25 livre care arunca pana la 140 de grame, dar greutatea optima este de 115-120. La fel de adevarat este ca sunt lansete care arunca mult mai mult decat poti banui, judecand dupa TC. L-am vazut pe Ken Townley aruncand un plumb de 140 de grame cu vergi de 2,75 TC (Antares), vergile nu pareau prea fericite, dar au rezistat, mai greu am rezistat eu sa ma uit (erau ale mele).

Pentru consultanti, unul dintre modurile de testare a unei vergi este sa incerce s-o rupa in aruncare, marind treptat greutatea plumbului. Asa se ajunge la aruncari violente cu lansete de 2,75 sau 3 livre, cu plumbi de 140-150 de grame, si sunt lansete care tin si la asemenea solicitari. Totusi, pentru pescarii obisnuiti problema se pune altfel. Patriot, daca nu esti consultant pentru Cormoran si nu primesti vergile UK Carp de 3 livre de gratis, sugestia mea este sa incepi de la 85 de grame, sa faci cateva aruncari puternice, ca sa simti puterea vergii, dupa care sa treci usor, usor la 90 sau 100 de grame. Daca observi ca varga tine si la 90 si la 100, dar aruncarile sunt mai scurte, atunci ai gasit greutatea optima (nu greutatea optima absoluta, ci optima in raport cu stilul tau de aruncare), iar greutatea maxima nici nu te mai intereseaza.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 19 Aug 2004 11:56

Ce imi sugerati sa cumpar - cormoran UK sau shimano alivio? www.xxx.ro/crap

Scrie răspuns