bete-o sugestie?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

bob de bob
new member
Mesaje: 11
Membru din: 12 Iul 2004 22:31
Localitate: bucuresti

bete-o sugestie?

Mesaj de bob de bob » 14 Aug 2004 08:23

momentan pescuiesc cu un set de lansete cormoran uk carp 3.60m 3lbs. in viitorul cat se poate de apropiat as vrea sa ma innoiesc. vreau nishte bete de 3.90m 3.5lbs care sa se incadreze in 200 euro buc! Imi puteti recomanda ceva?

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 16 Aug 2004 10:07

Esti nemultumit de Cormoran UK Carp ?

Eu tocmai mi-am cumparat una, dar n-am apucat inca sa o probez.
Ce poti sa-mi spui despre ea ?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 16 Aug 2004 10:22

Incearca la Captain Hook. Ei ar putea sa-ti faca o recomandare si chiar sa-ti aduca.............
De ex Fox XTREME, 3.90 si 3.5 lbs e 179 Euro( www.lamincio.it)
Second BEST is FIRST loser

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 16 Aug 2004 14:14

Fox Xtreme e buna, la pretul ei, daca-ti plac vergile de crap cu maner plin. (Mie, de pilda, imi plac mai mult cele cu maner abreviat.) Apropo de vergile Fox, daca nu vrei sa cumperi imediat, asteapta pana la inceputul lui 2005, cand urmeaza sa apara modelele noi - atunci poti fie sa gasesti ceva mai interesant, fie sa iei un model actual la un pret mai mic.

Alta sugestie de lanseta buna sub 200 de euro e Greys Prodigy - garantata pe viata pentru primul cumparator, daca o cumperi de la un distribuitor autorizat Greys. Pentru detalii, vezi http://www.greysrods.co.uk/products/pro ... d=15&sec=3. Atat ca Greys Prodigy nu are o versiune de 3,90, doar de cel mult 3,80.

Probabil stii asta, dar mai bine s-o mai auzi o data decat deloc: vezi ca trecerea de la o varga de 3,60/3lbs la una de 3,90/3,5lbs poate fi un handicap serios, pentru unii pescari. Asigura-te ca te descurci cu o astfel de varga, inainte sa dai banii pe ea.

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 16 Aug 2004 14:45

Dar ce parere ai de Cormoranul pe care deja il ai?
iulian

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 16 Aug 2004 14:46

@Vlad Pavlovici
Vlad Pavlovici scrie: trecerea de la o varga de 3,60/3lbs la una de 3,90/3,5lbs poate fi un handicap serios, pentru unii pescari
Explica-mi si mie, te rog.
Salutari din Miami

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 16 Aug 2004 15:35

Daniel, sugestia mea de mai sus se referea la aruncare. Exista pescari care nu au nici datele fizice (inaltime, forta), nici tehnica de aruncare necesara pentru a folosi eficace o lanseta de 3,90m/3,5 lbs. Cand treci la o varga mai lunga si mai puternica nu obtii automat aruncari mai lungi doar fiindca varga are un potential mai mare. Poti sa obtii aruncari mai scurte. Gabaritul depasit al lansetei iti va deveni handicap si ajungi sa constati ca te descurcai mai bine cu vechea lanseta mai scurta si mai moale.

Multi pescari nu incarca lanseta suficient, nu au destula amplitudine in miscare etc. Daca ai probleme cu tehnica, o lanseta mai lunga si mai puternica nu face decat sa accentueze aceste probleme. Conteaza si forta, dar numai dupa ce stapanesti tehnica. Un pescar tehnic va arunca fara efort mai departe decat un pescar puternic.

In fine, discutia e lunga si, de fapt, irelevanta pentru cei care nu au termen de comparatie. Cand nu ai cu cine sa te compari, poti sa crezi ca arunci foarte bine. Abia cand vine unul nici prea mare si nici prea puternic, iti ia lanseta si de la prima aruncare bate mai departe cu zece metri, iti dai seama ca nu folosesti lanseta la maximum.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 17 Aug 2004 00:50

@Vlad
Totusi eu cred ca o lanseta mai lunga nu este un handicap. Dif de greutate la lansetele de carbon este nesemnificativa, aruncand cu o forta f putin mai mare se pot obtine distante mai mari pt ca bratul fortei este direct proportional cu distanta (efectul ).
Eu am trecut de la niste bete de 3.60 elastice la unele de 3.90 rigide si atunci am avut probleme. cat despr tehnica de aruncare ai perfecta dreptate.
Legat de bete aveam si eu o mare curiozitate....
Momentan am 8 lansete ......5 carboane si 3 compozit.
Plec la peste cu 5 lansete astfel:cand aud ca o sa ploua si o sa fie furtuna ma duc cu 2 carboane si 3 compozit, dc este vreme frumoasa ma duc numai cu carboanele. Pot fi lansetele din carbon un pericol in cazul ploilor cu descarcari electrice. Pasiune este mare, dar nu vreau sa mor traznit cu lanseta in mana ca ajung ca fratiorul din poza de sub nick-ul meu.

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 17 Aug 2004 11:40

Poate cineva sa ne spuna care sunt performantele obtinute cu Cormoran UK Carp 3.6 m , 3lbs ?
Ma refer la greutatea maxima ce poate fi aruncata , la distanta maxima obtinuta, la actiunea ei, la materialul din care sunt confectionate inelele si la eventualele inconveniente.

@ Carpkiller
Grafitul / carbonul este prin excelenta un bun conducator de electricitate.
De altfel pe aceste bete ar trebui sa fie prezent un indicator de avertizare sub forma unui fulger.
Nici in cazul celorlalte materiale nu esti complet pus la adapost pe vreme de furtuna. Imi amintesc de cazul unui taran aflat pe camp la adunatul fanului. A fost surprins de furtuna si lovit de un fulger. Nu tinea in mana o varga de carbon de 6 m, ci doar o furca cu manerul din lemn.
Atentie si cand pescuiesti sub linii de inalta tensiune, pe timp ploios.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 17 Aug 2004 16:23

3lbs~85gr
Se poate ca unii comercianti sa supraprecieze performantele lansetelor (Gipo spre exemplu) si atunci vei avea mari neplaceri.
Salutari din Miami

Scrie răspuns