pericol de traznet in cort ?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
realman
new member
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2009 18:20

pericol de traznet in cort ?

Mesaj de realman » 28 Feb 2009 17:48

prezinta cortul un pericol pe timp de furtuna(traznete)?multumesc

Avatar utilizator
Golden_Sun
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 09 Noi 2008 15:11
Localitate: Arad

Mesaj de Golden_Sun » 28 Feb 2009 18:31

cred ca e mai periculos sa manuiesti lanseta de carbon in furtuna decat cortul! :roll:

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: pericol?

Mesaj de DODO27 » 28 Feb 2009 19:19

realman scrie:prezinta cortul un pericol pe timp de furtuna(traznete)?multumesc
nu si daca stai intr-un Pelzer Bunker :lol:
evident ca esti supus riscului!
gandeste-te la faptul ca deasupra capului ai doar o folie de 1-2 mm si cateva bare de aluminiu.
eu folosesc cu succes un paratraznet marca "Soacra". (vechi dar eficient)
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
ANDREICA DAN
new member
Mesaje: 12
Membru din: 20 Noi 2008 15:43
Localitate: SATU MARE

Mesaj de ANDREICA DAN » 28 Feb 2009 20:24

eu folosesc cu succes un paratraznet marca "Soacra". (vechi dar eficient)
_________________ :lol: :lol: :lol: :lol:
DANI

Avatar utilizator
cosma
new member
Mesaje: 26
Membru din: 22 Iul 2008 20:05
Localitate: Lugoj

Mesaj de cosma » 02 Mar 2009 07:48

Pt, si mai multa siguranta punetil si pe al doilea in functiune (nevasta cicalitoare) Efect maxim.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 02 Mar 2009 07:59

cosma scrie:Pt, si mai multa siguranta punetil si pe al doilea in functiune (nevasta cicalitoare) Efect maxim.
pai nene...asta se traduce cam asa: pachet 2 in 1 :mrgreen: ....lovit trasnet...pescar fericit :lol: :lol:

Avatar utilizator
cosma
new member
Mesaje: 26
Membru din: 22 Iul 2008 20:05
Localitate: Lugoj

Mesaj de cosma » 02 Mar 2009 08:52

Inca o data ai perfesta dreptate,reteta asta duce la un final fericit
- 1 bucata soacra
- 1 bucata nevasta

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: .

Mesaj de Sionut » 02 Mar 2009 11:36

mosharu' scrie:
cosma scrie:Pt, si mai multa siguranta punetil si pe al doilea in functiune (nevasta cicalitoare) Efect maxim.
pai nene...asta se traduce cam asa: pachet 2 in 1 :mrgreen: ....lovit trasnet...pescar fericit :lol: :lol:
si daca le mai faci si asigurari de viata inainte, ai si banii sa pescuiesti fericit pana la adanci batraneti. :lol:
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 02 Mar 2009 13:02

Nu cred ca e vreun cort in stare sa te apere de traznet. Un trazanet are mii de amperi si descararea se produce pe cel mai scurt traseu de la nor la pamant. Daca cortul tau e cel mai inalt punct in camp deschis pe o raza de 20 de metri atunci clar est expus. Daca stai in cort ... stai intins in pat sau pe saltea. Ampalseaza cortul in apropierea unor copaci (DAR NU SUB EI ) sau a unor stalpi. Atunci nu mai esti tinta. Daca nu ai cum sa faci asta .... pune o lanseta la o distanta de 20 de metri de cort infipta in suport in pozitie verticala. Nu atinge cortul (structura lui) pe durata furtunii. In principiu daca cortul este metalic ar trebui sa ofere protectie actionand ca o cusca Faraday ...totusi eu unul nu am curaj sa stau complet linistit in cort pe o furtuna cu traznete urate.

Inca ceva.. nu tineti in cort telefoane mobile, aparate de radio, antene sau alte obiecte ce pot atrage trznetele.

E naspa...intrati in masina ...e 100% protejata.

Nu trebuie sa aveti fobie sau sa facem din tantar armasar....lucrurile astea sunt putin probabile dar in conditii "ideale" un traznet de cateva mii de amperi poate face scrum un cort, dar paza buna trece primejdia rea ;-)
APCR - SENIOR CRAP

Scrie răspuns