Marker si racheta folosite cu aceeasi lanseta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
florin81
new member
Mesaje: 29
Membru din: 28 Mar 2008 20:02

Marker si racheta folosite cu aceeasi lanseta

Mesaj de florin81 » 01 Mar 2009 21:56

Salut,

stie cineva vreo legatura care sa-ti permita sa schimbi foarte repede intre racheta de nadire si marker. Si racheta si markerul pe care le am sunt korda, dar nu reusesc sa-mi imaginez o legatura destul de buna incat sa-mi permita sa schimb de la una la lata in (sa zicem) 10 secunde.

Any ideas?

Cimpan Razvan
member
Mesaje: 281
Membru din: 15 Dec 2004 11:57

salut

Mesaj de Cimpan Razvan » 01 Mar 2009 23:56

da u folosesti spodul ca marker?
peste mare peste mic hai la mine pe carlig :)

Avatar utilizator
soare33
member
Mesaje: 242
Membru din: 22 Noi 2007 11:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de soare33 » 02 Mar 2009 00:31

Ce nu e o idee buna sa folosesti spodul ptr marker? logic ptr ati masura apa e foarte ok cred,dar ptr a simtii fundul apei nu prea cred.
Si ca distanta nu dai mai departe decat ai da cu un bat de marker?

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 02 Mar 2009 02:29

marea majoritate a spodurilor sunt bete care au 6-8lb,pe cand marea majoritate a markerelor sunt undeva intre 2.75-4lb,ceea ca face functie de unde pescuim si la ce distanta sa poata fi folosit fara nici o grija atat markerul ca spod cat si spodul ca marker.Astfel,spodului daca ai atasam un plumb pe masura si pluta marker, va face traba ca marker inclusiv la distante mari(de ex la spod de 6lb-plumb de~140gr +pluta marker) greutatea va comprima suficient farful pt o citire cat de cat clara .Unui bat de marker insa nu ai putem atasa fara strangere de inima o racheta spod de talie mare insa cu un Korda mini spod,Gardner poket roket putem face treaba buna la ~70-80m de mal.Ideal este insa sa avem ambele bete spodul fiind de obicei folosit cand markerul markeaza deja locul.Poti pune pe firul unui bat o bila de plastic gen stoper iar dupa aceasta un vartej simplu urmand ca de vartej sa agati spodul cu (korda kwik link sau korda stik klip sau korda ring klip).La marker pui cu acelasi clip pluta acolo unde a fost spodul iar dupa bila de plastic, folosind un clip similar ,pui plumbul.
Sper ca te-am ajutat! :P

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 02 Mar 2009 20:52

buna teoria de pana acum...daca folosesti pluta de marker doar pentru a sonda adancimea si a stabili un reper pt zona de pescuit. cu un marker bun, insa, poti citi fundul apei, cu putin antrenament, lucru pe care in niciun caz nu il poti face cu un ciomag de 4,5-5,5 lbs. o lanseta de marker de 2,5-3 lbs, rapida, sensibila, cuplata cu o mulineta cu fir textil si un plumb pt marker poti face minuni in localizarea locurilor fierbinti de pescuit

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 02 Mar 2009 22:42

marian_popescu23 scrie:buna teoria de pana acum...daca folosesti pluta de marker doar pentru a sonda adancimea si a stabili un reper pt zona de pescuit. cu un marker bun, insa, poti citi fundul apei, cu putin antrenament, lucru pe care in niciun caz nu il poti face cu un ciomag de 4,5-5,5 lbs. o lanseta de marker de 2,5-3 lbs, rapida, sensibila, cuplata cu o mulineta cu fir textil si un plumb pt marker poti face minuni in localizarea locurilor fierbinti de pescuit
Aveti perfecta dreptare dar probabil nu ati citit titlul subiectului dezbatut adica despre ce e vorba.Daca pui pe o lanseta rapida,sensibila ,2.75,de marker,un spod de talie mare faci si mai mari minuni decat cele pe care le-ai facut anterior la citit an sensul ca ramai din prima cu un blector s-un ciomag.Nu-i ca la magazin unde fiecare marfa-si are.....clientul ei.Baiatul care a intrebat pribabil din cauze financiare sau altele nu are timp(bani)de sensibilitati.Altfel ai spuneam si eu din prima:century NG- SPOD si M1-MARKER.

Scrie răspuns