vreau sa achizitionez un echipament de crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 06 Mar 2009 21:46

cand am zis de scule marca gipo, nu m-am referit la bete centurion carp, attack, titan carp sau mulinete din gamele astea sau abu garcia, rainbow etc...porcarii. ci la sculele care sunt modele mai vechi pe care e inscriptionata marca gipo, cum ar fi varga gipollino (facuta de garbollino), lansetele gipo competition carp de 3,90 cu 3,5 lbs, competition match, gipo flexus, mulinetele gipo care concurau cu vechile silstar sau dam etc
referitor la rod podul cu pricina, cel putin pentru ale mele de 3,60 cu pl 65, nu mi se pare ca ar fi o sarcina prea grea, full metal (inclusiv filet, piulite, chei de strangere sau ajustare etc). nu pot contrazice insa pe cei care l-au folosit. cel putin, este mai practic decat tripodul sert opium (modelul din gama lui de pret cu care am putut sa il compar pe viu din gama lui de pret), care este identic cu modelul attack. prea inghesuit pentru orice mai mare decat okuma londbow...ca sa nu mai zic de reducerea de pret. daca iei separat fiecare piesa a setului cred ca te duce cel putin dublu. rod pod 210, senzorii 35 bucata, swingerele iluminate ???, dar nu cred ca sunt mai ieftine de 20 bucata
daca esti in dubii, fa ca mine...picheti. daca nu pescuiesti pe diguri sau pontoane, ii consider mult mai practici, poti aranja fiecare lanseta individual exact cum vrei tu..inaltime, distanta intre ele etc. dincolo de asta, mai usor de transportat si mai ieftini
variantele care s-au descris aici sunt in primul rand scule de balta, pretabile in plan secund si pescuitului pe rau. probabil nu vei pescui doar pe ape curgatoare. daca nu e asa...poti sa uiti tot ce s-a scris mai sus>>>fibra de sticla, 3 metri, rezistente si de calitate, nu orice carton presat, sensibile pe varf dar puternice, picheti inalti si solizi, eventual clopotei :mrgreen:

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 06 Mar 2009 23:22

Asa zic si eu.Iti cumperi un set de Ron Thompson Hardcore II 3,00m,le combini cu mulinete LongBow sau Sportera,incarci tamburii cu mono de 0,30 si 0,35,cumperi sau iti faci niste picheti,clopotei din piata :mrgreen: si esti pregatit pentru oricare monstru care traieste in raurile noastre. 8)
Si eu ma chinui sa fac bani sa mai cumpar un Hardcore II,o scula extraordinara si e si ieftina.
Sunt de parere ca lansetele 'tipice' de crap nu sunt prea indicate pe rauri.Singurele care se preteaza la pescuit in curent ar fi spod-urile usoare de 4-5lbs si max.3,60m.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

Mesaj de guzu.daniel » 08 Mar 2009 13:50

poate nu o sa pescuiesc numai pe OLt. Poate ma duc si in balti . vreau sa mearga oriunde sa pescuiesc cu ele . am ramas la mulinetele okuma powerliner pl 860 , si la lansete shimano speed master 3 66 si , 3.25 lbs . avertizori energo team cu statie. Swingeri nu stiu ce se potriveste tre sa mai citesc . as aprecia si niste ajutor pentru firul de pescuit si pentru carlige ,si pentru ce e mai necesr la pescuitul crpului sa nu ma trezesc pe balta ca nu am ce imi trebuie . Nu imi spuneti tot ce trebuie la un concurs . cu cort, pat saltea....

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 08 Mar 2009 22:04

E excelent echipamentul!

Gandeste-te si cu ce-o sa nadesti. Pe apa curgatoare nu prea ma pricep, (nici pe balti, sincer), dar eu am constatat dupa ce mi-am luat tot echipamentul ca n-am cu ce nadi. Cu boilies e usor...iti iei o cobra. Dar pentru a nadi cu seminte, pelete, chiar si bulgari iti trebuie si un spod.

Deocamdata sper sa ma tina o telescopica mai veche. Cu toate astea, trebuie sa investesc si intr-un spod :( . Chiar cand credeam ca am scapat...
<*))))))><{

Avatar utilizator
catalin2804
member
Mesaje: 107
Membru din: 12 Ian 2008 14:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de catalin2804 » 09 Mar 2009 08:48


Scrie răspuns