vreau sa achizitionez un echipament de crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

vreau sa achizitionez un echipament de crap

Mesaj de guzu.daniel » 05 Mar 2009 14:44

Sunt interesat sa ma apuc si eu de pescuit special pe crep. Vreau sa achizitionez si eu 3 lansete cu 3 mulinete cu 3 picheti si 3 senzori si 3 swingere , adica un echipament de crap dar fara cort , scaun, saltea ca nu particip acum la concursuri ca am prea putine cunostinte de crap.......

Spuneti-mi si mie ce sa cumpar, ce e mai bun calitate pret sa ma incadrez undeva pana in 20 milioane.

Senzorii de la energo team sunt buni ? daca puteti dati-mi si ceva linkuri pe unde gasesc. Eu sunt din Valcea si aici pescuim mai mult pe Olt .

Multumesc de raspuns.


Daniel

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 05 Mar 2009 15:03

Lansete:Shimano ForceMaster sau JRC Defender
Mulinete:Okuma urmatoarele modele:Travertine,Longbow,Powerliner,Cassien
Senzorii de care spui tu sunt ok.Magazinele in care ai vazut acei senzori trebuie sa aiba si swingere si picheti.
Esti incepator ca si mine deci nu cred ca trebuie sa cheltui o avere pe swingere si senzori.De ex. poti sa cumperi senzori si swingeri Energo Team si scapi cu max. 500lei.Eu insa ti le-as recomanda pe cele de la CarpExpert,care costa ~50lei/buc si au mufa jack ptr. conectarea unor iluminated swinger(de ex. acele de la Energo,se gasesc la totalfishing la 80-90lei setul).Picheti gasesti si in piata la preturi foarte bune.
Cu produsele astea nu vei avea probleme si te incadrezi la bani. ;-)
Fir intins. :-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 05 Mar 2009 15:44

Salut

Eu ti-as recomanda lansete Prologic. Exista un model foarte OK de 3.60 m (e si de 3.90 m, dar putin mai scump), probabil singurul model de pe piata care are mandrina Fuji si inele Sic-Lite in categoria sa de pret. Sint si foarte frumoase, de altfel, au o culoare kaki-oliv. Le poti cupla foarte bine cu mulinetele Okuma Powerliner, OK si ele. Pentru Senzori, swingere si picheti exista destule oferte bune. Cu cateva sute de lei le rezolvi pe toate. In aceasta configuratie s-ar putea sa depasesti putin bugetul amintit, dar iti faci un echipament de calitate cu care poti pescui linistit cativa ani.

Mai e crap in Olt? Acum ani buni mai pacaleam cate un ciortan - doi pe zi, mai sus de podul de la spital. Mergea mult mai bine pe lacul din Ostroveni. Erau colo niste comuni aurii la 6-7 kg, o frumusete!

Toate cele bune!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

Mesaj de guzu.daniel » 05 Mar 2009 17:32

nu mai mananca deloc crapul in balta din ostroveni . si acum 3 saptamani sa intamplat ceva si cu salaul a iesit tot la suprafata mort numai bucati pana la 3-4 kg unu . acum dupa crap mai mergem in jos pe olt catre dunare . Pe la rusanesti sa luat bine anu trecut .




MAi astept propuneri despre sculele de care am nevoie . Vreau ca sa aveti voi sculele ce mi le propuneti nu sa stiti din citit . sa imi spuneti cum se comporta .


MS

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

Mesaj de guzu.daniel » 05 Mar 2009 17:32

nu ma mai ajuta nimeni ?

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 05 Mar 2009 18:27

guzu.daniel scrie:nu ma mai ajuta nimeni ?
Ti-am scris un MP. Sper sa faci o alegere buna de la inceput, sa nu fii nevoit sa regreti apoi. Nu e cu "dai un ban dar stii ca face" :-) E ceea ce folosesc eu si-s extrem de multumit de raportul calitate pret

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 05 Mar 2009 18:30

N-am postat pe forum caci nu scrie pe bete vreo marca consacrata si deci n-ar sti nimeni ce performante au. Ca sa dau 250 ron pe un bat de crap, si sa vreau sa-l rup cu plumb de 110 g, si sa nu pot....e ceva zic eu. Unde mai pun ca arunc 120 m masurati cu el cu fir technium 0.28... Smecherie.

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

Mesaj de guzu.daniel » 05 Mar 2009 19:45

mai vine careva cu o idee? ma=m cam orientat pentru mulinete okuma , senzori energo team . nu sunt hotarat la lansete . Astept si alte idei de mulinete si senzori in banii mei ,

Ms

nita gigi
member
Mesaje: 206
Membru din: 27 Dec 2008 08:14

Mesaj de nita gigi » 05 Mar 2009 21:21

La lansete daca vrei pe 21 martie se organizeaza la Sacel langa Sibiu teste cu mai multe modele de lansete poti veni sa vezi cu care dai mai bine :lol:

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 05 Mar 2009 22:05

Iti spun ce si-a luat un prieten:

- Lansete Attack(3 buc.) 3,60m cu 2,75 lbs - parerea mea e ca sunt belea, am aruncat cu ele si sunt o placere: ~ 550 RON. In drill cred ca sunt si mai misto pentru ca sunt parabolice.
- Mulinete Okuma Longbow(3buc.)(ar merge si un Powerliner sau ceva SH): 400 RON
- Fir: Sufix Tritanium(1750 m, 0,28): ~ 60 RON
- Avertizori: FishLaser(3 buc.): 90 RON
- Rod Pod(SH): 150 RON
- Swingeri & Suporti spate: no name(3 buc. din fiecare) 50 RON

Total: aproximativ 1300 RON

La banii tai, poti merge linistit pe Okuma Powerliner iar lansete...chiar nu stiu ce sa zic. Pentru ape curgatoare cred ca nu trebuie sa fii atat de pretentios. Oricum trebuie ceva mai "butucanos".
<*))))))><{

Scrie răspuns