vreau sa achizitionez un echipament de crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 05 Mar 2009 22:13

in 20 de bulioane ai o gramada de variante
in primul rand, ca tot ati spus de senzorii de la energo, sunt foarte buni, atat cei cu statie, cat si cei fara. vedeti ca este o oferta la energo cu un rod pod de aluminiu cu 3 posturi, 4 picioare telescopice, suficient de spatios si solid pt scule de categorie mare, cu tot cu senzori energo starfish carp (de-astia am si eu de 2 ani, trecuti prin ploi, bruma si multe altele) si hanger-e iluminate, husa...in 220 de lei cu totul, face banu cu varf si-ndesat. si cei cu statie, de asemenea, sunt f misto, dar ceva mai scumpi si peste tot ce inseamna senzor in categoria lor de pret (erau vreo 4 milioane setul)
mulinetele okuma powerliner destul de bune si ele, max 250 de lei bucata. daca spuneti ca pescuiti pe olt, unde nu va trebuie distanta prea multa, dar unde un plus de forta v-ar fi necesar, recomand cu incredere tica sportera, 2 clase peste orice okuma la forta, fiabilitate si finisaje...incercati sa o vedeti la gipo, s-ar putea sa o gasiti, dar ceva mai scumpa ca okuma, dar se poate gasi la ceilalti comercianti care mai aduc gipo, langa locul unde lucrez eu, in ploiesti sunt 220 de lei. de asemenea, okuma longbow 65 e o varianta demna de luat in calcul...fiabile, puternice si cele mai ieftine, peste orice sub 200 de lei. ultimele doua au forma tamburului cam la fel, powerliner sunt peste ele la capitolul aruncari la distanta. ar mai fi tot de la tica, modelul abyss, peste toate cele de mai sus la calitate, dar si la pret...345 de lei
bete presupun ca nu vreti telescopice, dar mai bine va orientati spre niste bete de incredere decat sa bagati prea mult in mulinete. din cele pe care le cunosc eu, shimano force master de 3,60 cu 3,15 livre sunt destul de bune, dar daca spuneti ca nu prea le aveti cu crapul, s-ar putea dovedi cam prea rapide pt dumneavoastra la inceput. oricum, va trebuie ceva mai puternic daca veti pescui pe rau. eu am si un set de ron thompson custom carp de 3,60 cu 3,5 lbs, nu prea cunoscute in randul craparilor, dar sunt foarte multumit de ele, puternice, rapide, frumoase, slim, finisaj misto, inele sic lite, cam 220 de lei erau in vara la arrow. cert e ca am asteptat destul sa le primesc pe toate 3. am recomandat un model asemanator cuiva de pe forum si mi-a trimis mesaj dupa ce le-a cumparat in care spunea ca arunca mai mult decat cu chob outcast de 3,90 si 3,5 lbs, o lanseta mai titrata.
telescopice bune, daca ar fi cazul, m-as orienta catre gipo prestige telecarp de 3,90 cu 3,5 lbs si le-as folosi cu incredere cu orice montura la orice specie de peste, dar mare sa fie
la minciog nu cred ca ati avea probleme, sunt destule modele bune, incepand la pret cu cele de la laserfish, inclusiv la saltea si saci de pastrare
parerea mea>>>rod pod, senzori, swingere energo la oferta>220 de lei
>>>bete shimano force master de 3,60 cu 3,15 livre>900 de lei
>>>mulinete as lua abyss, dar depasim putin bugetul. tot spre tica m-as orienta, sportera...suficient pentru a arunca 100 de metri cu plumb pe balta, de departe mai bune decat powerliner pe rau sau in agatatura
restul e cancan, sunt mai ieftine
mentionez ca nu cunosc modele de la fox, trabucco sau maver iar parerea e strict personala
succes si sanatate, bine ati venit printre maniaci

guzu.daniel
new member
Mesaje: 11
Membru din: 05 Mar 2009 14:36
Localitate: Rm Valcea
Contact:

Mesaj de guzu.daniel » 05 Mar 2009 22:52

>>>rod pod, senzori, swingere energo la oferta>220 de lei

UNDE AI VAZUT ASA DE IEFTIN CE ZICI TU ?

mS PENTRU CE AI SCRIS .

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 05 Mar 2009 23:18

guzu.daniel scrie:>>>rod pod, senzori, swingere energo la oferta>220 de lei

UNDE AI VAZUT ASA DE IEFTIN CE ZICI TU ?

mS PENTRU CE AI SCRIS .
http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=4008
si din banii ce-ti raman , bagi cam 350-400 in bete si 200-250 in mulinete !
http://www.totalfishing.ro/okuma-powerl ... -3071.html
Ultima oară modificat 05 Mar 2009 23:35 de către George Iorga, modificat 1 dată în total.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
catalin2804
member
Mesaje: 107
Membru din: 12 Ian 2008 14:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de catalin2804 » 05 Mar 2009 23:33

Accesoriile le ai? Fire, carlige, pumbi, cutii, cutiute, penare, huse? De obicei dai mai mult pe acestea decat pe lansete si mulinete, din propie experienta iti spus ca si la mine a fost acelasi buget anul trecut.

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 05 Mar 2009 23:39

Revin cu o ultima postare. Daca tot faci o investitie, sa ai in vedere urmatoarele:
- alege o firma specializata pentru pescuitul crapului, cunoscuta
- fa un research pe net; forumurile, mai ales cele englezesti, sunt pline de informatii din care poti trage niste concluzii
- alege-ti echipamentul in functie de locul in care pescuiesti, pestii pe care-i cauti si mai ales in functie de timpul pe care-l aloci pescuitului

Si un ultim sfat, o parere strict personala: uita de telescopice, si de produse Gipo.

Toate cele bune!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 06 Mar 2009 00:02

sa nu fim rai, si gipo are produse bune, problema politica de preturi. es prea merita sa iei de la gipo cand prinzi ofertele. sa vedem ce va fi cand gipo va redeveni singurul importator shimano
produsele de care am spus le gasesti la orice magazin cu adaosuri de bun simt. unde le-am vazut eu sunt ramase nevandute din perioada promotiei gipo sau energo. putem vb p privat, nu vreau sa se interpreteze ca reclama, daca vrei. am primit un privat in care se spunea nu tocmai de bine de rod podul cu pricina. maine ma duc sa-l studiez putin. un model asemanator, poate chiar identic este pe totalfishing (parca e70) 210 lei, fara senzori si swingere. spunea ca e cam instabil cu bblc si bete de 3,90 pe el. mie mi s-a parut destul de inchegat

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 06 Mar 2009 00:12

Nu ne acuza nimeni de reclama, sau antireclama, sper... nu are rost sa vorbim in privat. E un topic dedicat echipamentului de pescuit si ne spunem parerile de oamei maturi, ca sa aiba un incepator ceva indicii. Ce ai auzit despre rodpod e foarte adevarat, nu e foarte inchegat, de banii aia mai bine isi ia omul nostru picheti si e mai sanatos. Iar gipo nu va mai deveni niciodata unic importator shimano... cel putin asa sper. Sa nu uitam ca la ei erau BBRLC-urile cu 2 - 3 milioane mai mult decit la orice alt magazin romanesc.
Cat despre ce spui tu, ca are si gipo produse bune... da, probabil ca are ... oscilantele cu modele "imprumutate" de la mesterii tulceni... in fine...

Toate cele bune!
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 06 Mar 2009 07:30

C&R scrie:Nu ne acuza nimeni de reclama, sau antireclama, sper... nu are rost sa vorbim in privat. E un topic dedicat echipamentului de pescuit si ne spunem parerile de oamei maturi, ca sa aiba un incepator ceva indicii. Ce ai auzit despre rodpod e foarte adevarat, nu e foarte inchegat, de banii aia mai bine isi ia omul nostru picheti si e mai sanatos. Iar gipo nu va mai deveni niciodata unic importator shimano... cel putin asa sper. Sa nu uitam ca la ei erau BBRLC-urile cu 2 - 3 milioane mai mult decit la orice alt magazin romanesc.
Cat despre ce spui tu, ca are si gipo produse bune... da, probabil ca are ... oscilantele cu modele "imprumutate" de la mesterii tulceni... in fine...

Toate cele bune!
Din pacate Gipo se pare ca vor deveni unici distribuitori Shimano,Energo a reziliat contractul cu Shimano si vor veni cu oferte la noile produse proprii.Cine vrea sa-si mai cumpere cite ceva de la Shimano acum e momentul,pentru ca nu va dura mult si toti se vor uita prin vitrine la ele.
Team Select Bait Romania

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 06 Mar 2009 08:20

@ C&R
dar despre tica ce spui?
...sau despre lansetele gipo, gama competition (carp sau match). am vazut de curand o lanseta gipo mai veche de rapitor, ultralite, de 2,40...cel mai misto blanc de UL pe care l-am tinut in mana. singura problema era manerul prea scurt pt lungimea lansetei
mie aste mi se par scule chiar foarte bune. tica mi se par peste okuma, parerea mea. si eu am okuma PL 65, dar daca as fi stiut ca gasesc sportera (de abyss nici nu mai vorbesc) atat de ieftin, nici nu stateam pe ganduri

C&R
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 20 Ian 2009 16:30
Localitate: bucuresti

Mesaj de C&R » 06 Mar 2009 10:49

Tica e OK, dar cred ca angrenajele Okuma sunt mai fiabile. E doar o opinie. Am folosit Long Bow si Powerliner multi ani si nu mi-au facut nicio problema, indiferent de vreme sau conditiile de pescuit. Au cazut in apa, s-au lovit de pietre, s-au umplut de praf, au inghetzat. Dupa un tratament cosmetic minimalist au functionat fara probleme.

Cat despre vergile si lansetele gipo, am testat vreo doua prin magazine, mi s-au parut prost construite, dezechilibrate.. si mai ales fara dotari. Toate aveau mandrina si inele slabe (lansetele). E drept, nu le-am probat pe toate, dar am preferat sa ma indrept spre producatori consacrati, despre care parerea generala e obiectiv-buna.

Sa revenim insa la topic, cu ceva mai mult de 2000 lei, prietenul nostru de la Valcea isi poate alcatui un set de echipament foarte OK.
Sugestia mea finala e:

lansete Prologic Tournament http://www.prologicfishing.com/productB ... uregallery

mulinete Okuma Powerliner


rodpod Prologic
http://www.prologicfishing.com/productBig.asp?id=430

avertizori Cormoran Corbas 200-S (aproape indestructibili)
http://www.crap.ro/pagina/4/490/cormora ... 000-s.html
"Game xxx are too valuable to be caught only once" Leo Wulff - 1939

Scrie răspuns