Ce inaintas?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 03 Sep 2004 12:26

Eu am avut parte de ceva rateuri si nu sunt sigur cine ce vina are...ori inaintasul(trebuie sa imi gasesc ceva de calitate) ori carligul ....

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 03 Sep 2004 13:14

caaron scrie:Apropos de elasticitate, eu incerc sa nu fortez prea mult lanseta cand sunt pe textil, avand astfel o rezerva de elasticitate din blank. Cu alte cuvinte lipsa elasticitatii firului o compensez cu cea a blankului.
..obligatoriu si din frana.
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 03 Sep 2004 13:29

CristiB scrie:Eu am avut parte de ceva rateuri si nu sunt sigur cine ce vina are...ori inaintasul(trebuie sa imi gasesc ceva de calitate) ori carligul ....
Ce fel de rateuri?
Daca l-ai pierdut la mal inseamna fie ca nu a fost bine intepat fie ca ai fortat prea mult.
Elasticitatea blankului compenseaza in general lipsa de elasticitate a textilului.
Eu folosesc o lanseta de 3.5 lbs cu actiune de varf.
Reactia ei in cazul in care sunt in drill cu un peste mare nu este aceeasi cu cea a unei lansete de 3 lbs cu actiune parabolica.Ceea ce vreau sa spun este ca nu este suficient sa ai un inaintas ca sa-l si scoti.Am observat multi pescari care-l folosesc, dar putini care verifica sau refac periodic nodul dintre mono si textil.Altii care forteaza peste masura si rup buza pestelui.....E o chestiune de feeling.Parerea mea este ca cel mai bine este sa uiti ca-l ai atunci cand scoti peste.Graba strica treaba.
Second BEST is FIRST loser

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 03 Sep 2004 14:18

Cum in unele cazuri eram nevoit sa-l fortez ( inainte de a-l pofti la o gura-doua de aer ) ca sa nu ma forteze el pe mine dupa buturugi , ciote , tufe si tufisuri si alte obstacole aflate in apropierea malului si pe care un crap in drill le iubeste la nebunie foloseam un forfac de 15m de monofilament de 0,40 sau mai gros. Cu alte cuvinte foloseam forfacul pentru a putea lansa, pentru abraziune si pentru nebunelile crapului la mal. Ii drept ca nu pot forta lansarea ca si cu un textil dar cum pentru mine pescuitul la crap ii doar pescuit la crap si nu "long distance carp fishing" ii compromisul pe care l-am gasit.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 03 Sep 2004 14:59

Intradevar pesti au fost scapati la mal,se poate sa nu fi fost bine intepati,folosesc lansete President Boile de 3,6m 3 lbs cu actiune de mijloc.
Totusi vreau sa trec pe un inaintas mai bun.

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 03 Sep 2004 20:23

@fbolocan
Asa e,unii pescari folosesc inaintasul numai pentru lansari,adica si 4 m de inaintas e destul.
@cristib
au mai fost niste postari ale lui Vlad Pavlovici,daca nu ma insel,referitoare la fortarea pestelui cind ai ajuns pe textil.Ia-le de bune si incearca sa lucrezi mai mult din frina mulinetei daca nu te ajuta batul.Care bat,din cite stiu,nu te poate ajuta prea mult!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 04 Sep 2004 15:11

Cezare - pe mine ma ajuta betele astea destul de bine :lol: :lol: :lol: Le-as schimba pe unele ca ale lui Cornel , Cristi sau Vlad Pavlovici . In rest multumesc , sunt foarte bune !!

dwarf
new member
Mesaje: 15
Membru din: 07 Sep 2004 14:17

Mesaj de dwarf » 07 Sep 2004 15:29

Ce betze aveti D-le Pangica ?
Fir Intins

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 22 Sep 2004 11:47

Dupa cum spunea Cezar, unii folosesc inaintasul doar pt lansari. eu sunt unul dintre acei "unii". Folosesc 5m de inaintas (FOX gravitron 25 lbs) atunci cand dau cu fir de 28, iar inaintasul are rolul de a prelua socul lansarii dar cand inaintasul este pt abraziune, folosesc 7-10 m(7 la concurs) de fir mai gros-35-40lbs.

Scrie răspuns