Intrebare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 29 Sep 2004 15:15

@Cipica

numai cu mulineta dar nu cu cele grele de crap - incearca variante mini de la rapitor :lol: :lol: :lol: . Bineinteles ca exageram , dovada vie fiind chiar tu - care avind un fizic inca adolescentin - te descurci foarte bine si cu lanstele de 3,60 si cu alea de 3,90 m . Pina la urma e vorba de exercitiu !

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Sep 2004 16:05

Dragilor,
Folositi ce lansete doriti. Eu v-am spus ca lanseta folosita trebuie se fie in functie de inaltimea fiecaruia, ca sa poti scoate un randament maxim.

Eu folosesc niste lansete de 3,97m. si am 1,77m.
Cei din lot au intre 1,75m. si 1,80m. cu exceptia lui Sorin care are 1,60m.
Folosesc lansete de 1,90m. Sorin facind echipa cu fratele lui, Cristi, e nevoit sa foloseasca aceleasi lansete.

Cipica isi cauta de mult lanseta ideala. El pe linga faptul ca nu e prea inalt,e si f. firav. Mai are timp. Are numai 17 ani.

Sf, Tu cu o lanseta de 3,90 trebuie sa arunci perfect. Ai alonja si inaltime, executind o aruncare ampla si accelerata trebuie sa arunci intre 120m si 140m.( Cu un echipament bun)

Adi al tau Val, nu ar trebui sa discute cu nimeni. Un urias care ar trebui sa faca aruncari uriase :lol: Cu putin exercitiu la tehnica ar avea rezultate.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 29 Sep 2004 16:30

Da Cornele ! dar mai e treaba si de brand ! Ai vazut cam cum se duc din mina mea si a lui Cristi Yamaha ! Si sa-l vezi pe Cezar cind e furios , ca le pune pe malul de alaturi ! :lol: :lol: :lol: Nu e nici un secret - niciodata un pitic ascutit nu va putea arunca cu aceeasi scula - ca unul mai "hranit" -plecind de la aceeasi experienta pe balta . Secretul de fapt e o scula de calitate , in care sa ai incredere ( asta e foarte IMPORTANT ) , un fizic care sa te ajute ( si pe lung si pe lat ) , un fir ca lumea , si un "praf" de tehnica in lansare !
Incredeea in sculele tale este esentiala - eu cu ale tale nu dau bine - ca ma doare inima de banii care le-ai dat pe ele - si nu POT !! Cu ale lui Cristi sau cu ale mele - bag la greu frate - si se tot duc ! In chestia asta eu am o problema mentala - dar cred ca sunt un caz izolat !

Ps - apropo de scule - am vazut lansetele de la Grabmeyer pe care le-au luat la lotul national ! Lungime 3.90 pentru toti ( inclusiv Piticul ) si putere 3.5 lb . Am facut citeva exercitii ( fara fir ) cu una , prin spate pe la Sensor - si am avut impresia la lanseu , ca daca e cineva in fata mea si il ating cu lanseta - il despic !! Super putere si super calitate !! Cu astea poate si un ciung sa dea 90-100 metri !!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Sep 2004 18:52

Tu ai facut o proba cu ele in gol. Cu mulineta si fir e altceva. Eu am dat cu ele.
La lansetele mele nu trebuie sa te infigi. Trebuie sa arunci corect, si ele isi fac treaba. De altfel daca ai observat ale mele nu sunt scule de serie. Pe cotor scrie: executat manual in Anglia si sunt numerotate.
Sculele lui Adriano sunt aceiasi treaba numai ca lui i se potrivesc cele de 3,60. El fiind mai scund se descurca mai bine cu lungimea asta. Pe urma la el si alonja e mai mica asa ca o lanseta mai lunga o manevreaza greu in timpul drilului deoarece minerul nu-i poare trece pe sub brat. Asta-i alt motiv pentru care un tip scund nu poate folosi o lanseta de 3,90m.
De piticu ti-am spus. Intre el si Cristi e diferenta, nu pot da in concurs fiecare cu lanseta lui. Si atunci fac un compromis.
Ultima oară modificat 29 Sep 2004 19:04 de către cornel rosioru, modificat 1 dată în total.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 29 Sep 2004 18:54

Multam pentru raspuns Cornele. Drept sa spun nu am masurat niciodata cit arunc da odata si odata am sa masor de curiozitate, sa vad ce si cum.

Fir Intins!!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 29 Sep 2004 19:11

Sf, daca nu e cu suparare din ce zona a tarii esti? Banuiesc ceva ardeal, dar de unde? Daca nu poti spune nu e nici o suparare.
MULTUMESC.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 30 Sep 2004 08:18

Cornel & Val,

Dan Cotelici are un prieten bun in Craiova, Marian, care este genul lui Adi Dulau (nu atat de inalt, dar cel putin la fel de "hranit"). Arunca fara efort 110 - 120 m. Tehnica de aruncare este foarte buna. De ce? De mic a fost pus de tatal lui (mai mult decat pasionat de pescuit) sa lanseze pe stadion atat la distanta cat si la "punct fix" (ii punea un colac si trebuia sa arunce plumbul in interiorul acestuia). Nu neg ca lungimea lansetei are importanta ei, insa cu siguranta tehnica si mai ales psihicul au un rol hotarator. Eu am cam rupt ceva lansete. Una din ele, Gipo Prestige, facea parte dintr-un set de 3, pe care il am si acum. Mi s-a rupt in lanseu. De atunci nu mai dau cu ele cat dadeam, dau tot timpul cu frica. Cand am dat cu lansetele lui Cornel, tremura sufletu'n mine sa nu se intample ceva (nu-mi era de bani cat imi era de bijuteria pe care o aveam in mana). Cred ca Val are mare dreptate cand introduce in ecuatie "problema mentala", insa nu cred ca iti trebuie doar un "praf" de tehnica de lansare! Cred ca tehnica este determinanta, mentalitatea si increderea in scule ar fi pe locul 2 iar inaltimea si gabaritul reprezinta restul.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 30 Sep 2004 13:11

Cornele , nici o problema, sint din Maramures.

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 30 Sep 2004 15:10

Il stiu pe Marian . Suntem cunoscuti si intradevar arunca bine . Cit despre combinatia tehnica - putere , eu am vrut sa spun ca o schija cu tehnica poate arunca tot cam atit cit un voinic cu un praf de tehnica - in conditiile in care echipamentul este OK !

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 30 Sep 2004 15:25

SF, banuiam ca esti din ardeal, numai ca speram ceva mai aproape. Dar nu se stie ce ne rezerva viitorul.Poate ne intilnim odata pe o balta. Acolo putem continua discutia la o palinca. :lol: :lol: :lol:
Baietii din Baia Mare imi sunt prieteni, asa ca la calificari, primul lucru cind ne-am vazut, am baut o palinca faina rau :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns