Intrebare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

pescarel
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 10 Sep 2004 11:05

Mesaj de pescarel » 23 Sep 2004 07:31

Eu am fost incantat foarte de niste Cormorane din 3 bucati, cu maner de pluta (de la Arrow). Desi sunt bete de crap, au putere mica (ceva de genul 40-80). Cred ca ar fi super! - dar spune-mi, nu cumva d'astea ai rupt?...

Avatar utilizator
DragosI
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 31 Aug 2004 07:10
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de DragosI » 23 Sep 2004 10:37

eu mai mult de 2.80 nu pot sa transport, si alea le pun pe diagonala in portbagaj, cele de 3.90 din 2 buc. intra pe diagonala in masina cred, daca mai sunt 2 insi in masina si mergi la 150 de km te chinui cu ele rau de tot...eu tot la cele de 2.80 act. 60-120 raman ;)

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 23 Sep 2004 11:26

Le poti transporta pe masina.Investeste intr-un portbagaj......merita sa o faci pentru a avea posibilitatea de a folosi lansete din 2 bucati.
Second BEST is FIRST loser

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Sep 2004 12:30

Si eu am rupt o lanseta din 3 bucati, tot la locul de mufare despre care vb ciprian. Intr-adevar , transportul atarna greu in favoarea celor din trei bucati, dar si cele din 2 pot fi transportate destul e usor daca sunt bagate printre scaunele din fata. Oricum diferenta de calitate e enorma intre un bat din 2 segmente, comparat cu unul din 3. Sau cel putin mie asa mi se pare!
PS: Este stiu ca lanseta ideala are o singura bucata...sau cam asa e la spinning.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 23 Sep 2004 18:26

Sunt si lansete de 4m. dintr-o bucata, folosite le pescuitul marin. Insa lansetele din doua bucati se transporta foarte usor pe masina. Cu doua bare care se monteaza pe orice masina ai rezolvat problema.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 23 Sep 2004 22:34

Ochii care vad limba nu ii iarta , sau cam asa ceva :D Proverb spontan :lol: :lol:

Va reamintesc ca pescuitul la crap nu-i culmea pescuitului decit pentru cei care il practica.

Discutia asta a mai fost pe forum inainta intre doua bucati sau trei.

Rezistenta scazuta in lanseu? Eu momentan , din lipsa de crap ma ocup cu surfcastingul. Am bete din 3 bucati . Shimano Technium Surf 425 CX , putere de lansare 200 gr. . Nu o zic ca sa ma laud , dar sint bete pentru lanseu, fara sa aiba structura osoasa a betelor de crap. Personal nu cred ca am lansat mai mult cu alte bete si nici sa le fi incarcat atita. Asa cum in pescuitul crapului betele de 3,60 -3,90 din 2 bucati is consacrate tot asa cele de 4,20-4,50 si chiar 5.00 din 3 bucati is consacrate in surfcasting.
Tot aici pe forum se vorbea pe undeva ca pentru persoane mai inalte si mai puternice s-ar potrivi bete de 3,90 si de mai mult de 3 livre. Si atunci ce faci in surfcasting unde minimul ii 4,20 , umbli pe virfuri :D , sau ce? Sa fie atunci vorba de mentalitati , mentalitate carpista , surfista, e.t.c.Sa nu credeti ca compar surfcastingul cu pescuitul la crap.

Discontinuitate in blanc? Hm! Pericol in timpul drill-ului! Tot de pe aici. Daca va legati la ochi si va pune cineva o lanseta cu un peste in drill in minuta citi o sa simtiti discontinuitatea . Citi dintre voi ( eu unul sigur) o sa zica plini de incredere ca-i o scula din 2 sau 3 bucati cind defapt, in momentul cind cascati ochii v-au pus in mina un telescop, desi a-ti fi jurat ca aveti una din 2 bucati :D Discontinuitatea se simte , nu se vede.

Lanseul. Ce ala un lanseu bun? O fi unul lung, cu un plumb greu, la fix?
De ce avem nevoie pentru a obtine un lanseu lung? In primul rind de o lanseta puternica ?

Un lanseu bun ii ala in care se scoate maximul de randament dintr-o lanseta , indiferent din ce lanseta. Daca o lanseta nu permite sa lansezi mai mult de 50 de metri si lansezi aproape de 50 se cheama ca ai facut un lanseu bun. In primul rind ai nevoie de tehnica , cam 95 % , ( tehnica de lansare , evident) si dupa aia echipament si forta fizica. Credeti ca cel mai puternic om din lume cu cea mai cea lanseta o sa arunce mai mult ca un tip cu o tahnica de lansare bine pusa la punct? Credeti ca cel mai puternic om din lume arunca mai departe bila , discul , ciocanul. Credeti ca astea sint probe de forta? Va spun eu , sint probe tehnice.

Daca una din 3 bucati nu ne multumeste de ce ne-ar multumii una din 2. Nu mai bine una dintr-o bucata? Nu mai bine..........


Fir Intins!!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 24 Sep 2004 17:47

Nu inteleg ce legatura au lansetele de surf cu cele de crap. Sunt construite complect diferit.
Primele sunt construite pentru aruncari cu plumbi medii si fire subtiri.
Celelalte sunt mai robuste arunca un plumb cu forfac si momeala, cu fire mult mai groase, avind cu totul alte solicitari.
Nu intimplator producatorii de lansete fac scule de crap si numai pt. crap.
Ca vrem sa folosim o lanseta de surf si la crap e problema celui care o foloseste.
Ca folosim o lanseta din trei bucati, iar e problema celui ce o foloseste.
Nu inteleg de ce se face atit teoria chibritului, cind producatorii au studiat problema cu mult inaintea noastra si-au ajuns la concluzia ca lanseta ideala pt. crap este din doua bucati si are o lungime 3,60m.-3,90m.
FIR INTINS.
Ultima oară modificat 24 Sep 2004 21:40 de către cornel rosioru, modificat 1 dată în total.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Sep 2004 19:29

Cornelius Dixit !!!! :lol: :lol: :lol: Are dreptate !

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 24 Sep 2004 23:48

Nea Cornele,nu te-ai obisnuit inca?Romanul e nascut poet...trebuie sa scrie,sa iasa la numar postarile...

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 25 Sep 2004 08:18

Eu nu am nimic impotriva, fiecare scrie ce simte, numai ca cei ce vor sa lamureasca un lucru nu mai inteleg nimic.

Scrie răspuns