Intrebare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 27 Sep 2004 14:20

Cornele , daca citesti inca odata postarea mea o sa vezi pe acolo urmatoarele :

- am spus ca nu compar surfcastingul cu pescuitul la crap
-am spus ca lansetele de surf nu au " structura osoasa " a betelor de crap
- am spus ca lansetele de crap consacrate is din 2 bucati
-nu am spus ca am incercat astfel de bete la crap
- la sfirsit am scris " Nu mai bine........In loc de puncte puncte ( dupa ce citesti toata postarea ) nu crezi ca poti spune " lasam teoria chibritului "

Eu pescuiesc cu fire de la 0,35 la 0,50 . Plumbi de 80-120 gr. + momeala. Asa am vazut la localnici. Se prind de la barracude pina la rechini. Piese de 5-12kg, mai rar de 20 , recordul local ii o piesa de 52 kg, de pe mal, la lanseta.Poate imi dai tu niste sfaturi daspre ce si cum, ca sa prind mai bine, ca vad ca te pricepi la toate.

Cornele, discutia era despre lansetele din 2 sau 3 bucati. Am o singura intrebare. Te-as ruga sa-mi spui din experienta proprie daca o lanseta se rupe in lanseu pentru simplu si singurul fapt ca-i din 3 bucati? Parea mea este ca 2 sau 3 bucati se simt , nu se vad. De asta am dat exemplu cu surfcastingul, unde lansetele consacrate sint din 3 bucati.

Off topic.

Ma bucur sa vad ca te simti din nou bine pe aici draga Val. Ma incinta cind pui din astia :lol: :lol: :lol: .

Cezare , ma dezamagesti. Eu te-am considerat un pescar de crap recunoscut si respectat. Dar ma intreb , cine esti tu sa zici ca unii posteaza doar ca sa le iasa la numar postarile? Eu, spre deosebire de tine am postat despre lansete daca nu cumva ma insel. Nici tu nici oricare alt forumist nu cred ca ar trebui sa numere postarile altora . De chestia asta si de moderarea forumului se ocupa moderatorii si eu am incredere in ei. Asa ca te-as ruga sa te multumesti cu cea ce ai, adica esti, si anume un pescar de crap recunoscut si respectat.

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 27 Sep 2004 14:42

Ca sa ma bag si eu in vorba - exista lansete puternice de surf - care sunt in stare sa arunce si plumb de 200 grame la peste 200 yarzi ( asa scrie pe "Life time garantee") Costa vreo 400 USd bucata - au 13 feets ( vreo 3.98 ) si au niste blancuri de carbon fantastice ( peste orice se face in Europa ) . Mentionez ca nu am avut ocazia sa si vad o astfel de lanseta - si promit ca in scurt timp voi posta aici si citeva linkuri catre situri americane care comercializeaza astfel de lansete . Totusi cred ca pina nu incerci pe balta o astfel de lanseta - nu prea poti sa-ti dai cu parerea despre ea . Si la pretul asta nu cred ca se vor gasi multi doritori care sa "i-a una de proba" .

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 27 Sep 2004 16:16

AIV ca eu am lansat topicul tin sa explic si de ce. Imi prisosea echivalentul a doua lansete Sanger in buzunar si inainte sa le cumpar am vrut sa ii intreb pe cei mai priceputi si mai experimentati.
Postarea era "Ce parere aveti despre lansetele Sanger (trei segmente) 3.6m 3lb. de la Aquamania ? Merita investitia ?" si a fost facuta in data de 2 septembrie. Sase zile nu s-a inghesuit nimeni sa imi raspunda nici macar cei ce nu sunt poeti :D , asa ca m-am dus frumusel si le-am cumparat. Tot atunci am mai pus o intrebare la care mi-a raspuns decat unul din oameni ce merita tot respectul (LV). Dupa acest moment topicul s-a activat brusc si discutia a degenerat in "care sunt mai bune, alea sau ale vecinului". Realitatea este ca la intrebarea initiala nu a raspuns nimeni, nici macar cei pragmatici care nu s-au nascut poeti.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 27 Sep 2004 17:05

Draga DD-ule,voiai sa primesti un raspuns de genul "nu stiu cum sunt astea de x m si y livre,dar ar fi mai bine sa iei modelul cutare"?Cred ca raspunsurile trebuia sa le primesti de la cineva care a folosit lansetele despre care ai intrebat,si atit.De asta poate ca n-au postat multi sa-ti raspunda.A mai fost o discutie similara pe forum,si o concluzie(interesanta,zic eu)a fost ca cele mai bune lansete sunt cele care ti le permiti,sau cele cu care te simti TU bine cind la folosesti.Iarta-ma,dar chestia cu poezia am introdus-o atunci cind-si aici ii raspund si lui SF-discutia degenerase la surf casting,de la un subiect absolut clar,si anume un model anumit de lanseta de crap.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Sep 2004 22:00

Draga SF,
Eu am citit bine postarea ta. Te-ai invirtit prea mult in jurul degetului, si pina la urma nu s-a inteles nimic concret. Pe urma incurci lungimea lansetei cu puterea ei si cu inaltimea celui ce o foloseste. Nu te opreste nimeni sa arunci de pe firfuri cind lanseta e prea lunga. Numai ca daca folosesti o lanseta proportionala cu inaltimea ta vei cistiga enorm in lungime. Iar forta fizica nu are nimic comun cu tehnica.

Eu nu am spus niciodata ca le cunosc pe toate. Dar daca e vorba de pescuitul crepului si tehnica de pescuit iti pot da multe sfaturi.

Nu, o lanseta din 3 daca nu o supradimensionezi nu se rupe din aruncat. in schimb in dril sau intr-un loc cu agataturi ai toate sansele sa o fringi.

Iar comparatia cu lanseta de sutf din 3 cu cea de crap din 2 nu e valabila.
Una-i una, alta-i alta.

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Sep 2004 22:07

DD,
Cezar are dreptate , nu ai primit multe respunsuri pt. ca nici noi nu stiam desre ce e vorba. Acum daca tot le-ai luat, esti multumit de ele?

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 28 Sep 2004 07:46

Da
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 28 Sep 2004 16:19

Draga Cornel,
Am spus ca lansarea ii o chestiune de technica si nu de forta fizica.Asa vad eu treaba asta. Cit despre incurcaturile dintre lungimea lansetei, puterea ei si inaltimea posesorului nu mai zic nimic.

Ai dreptate, as putea invata multe de la tine si aici nu am dubii. Asa ca i-ti cer un prim sfat.

Nu stiu ce inaltime ai tu dar am vazut ca pescuiesti ca pescuiesti cu scule de 3,98. Eu am 1,86 , cit de lunga se recomanda a fi lanseta pentru o astfel de inaltime?

Tare as vrea sa aflu inaltimea tuturor participantilor , atit romani cit si restul de echipe si cit de lungi is lansetele cu care pescuiesc in Portugalia la Campionatul Mondial. Oare nu a fi nici un pitic cu lanseta lunga pe acolo :lol: :lol: Sau si mai grav, un lungan cu lanseta mica :lol: :lol:

Fir Intins!!!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 28 Sep 2004 19:57

Dupa teoria asta lui Adi al meu i-ar trebuii niste lansete de vreo 5 metri :lol: :lol: :lol: ( pentru cei care nu il cunosc - partenerul are vreo 2,02 m ) . Ca sa nu mai vorbim de Piticu' Rudeanu - ca ar trebuii sa dea cu betze de copca :lol: :lol: Cred ca ideea lui Cornel era ca in limita a 3.6-3.9 metri sa-ti adaptezi lungimea lansetei la fizic !!

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 29 Sep 2004 10:47

Val, daca lui Sorin i s-ar potrivi niste bete de copca, eu ar trebui sa dau doar cu mulineta? Glumeam!!!

Scrie răspuns