Atelier - Plumbii ( procurarea plumbului )

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 08 Sep 2004 15:34

Multumesc dl. Dorin . Orice sfat sau parere, ajuta.
Mai ales cand e oferit cu gand bun.

Dl Ioan.
Matritele realizate de mine sunt din ipsos. Pentru plumbul cu aripioare am inteles modul de constructie si centrare a matritei. N-am inteles pe unde anume turnati plumbul si daca ati intampinat aceiasi problema ca mine - plumbul topit sa fiarba la turnare si sa se solidifice rapid.
Unde gresesc ?

Va multumesc !
Astept cu mult interes si alte opinii.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Sep 2004 16:15

Forma de turnare se aseaza cu inelul plumbului (cel de care fixezi firul) in jos.

Dupa ce obtii in ipsos forma plumbului pe care vrei sa-l torni, la capatul prin care urmeaza sa torni executi cupa de turnare. Practic in fiecare semiforma scobesti (cu cuterul sau cu cutitul) partea din pilnia prin care urmeaza sa torni plumbul. Aceasta pilnie comunica cu forma plumbului printr-o gaura cu diametru cu 2-3 mm mai mic decit al plumbului. Dupa ce scoti plumbul va trebui sa tai partea ramasa in conul de turnare.

Daca ipsosul este bine uscat nu are ce sa fiarba. Probabil iesea aerul provenit din interiorul formei. Suprafata plumbului iese insa cu mici cavitati. Acestea provin de la aerul existent in porii ipsosului (aerul se dilata urmare incalzirii). Pe mine nu m-au deranjat.
Cit despre solidificarea plumbului, pentru a o evita trebuie lucrat rapid, pui forma si torni deasupra unei suprafete de aluminiu (de pe care sa poti recupera excesul de plumb care cade), pentru topit plumbul foloseste un vas de aluminiu (dar atentie la miner sa nu se incalzeasca).

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 08 Sep 2004 16:15

Va rog foarte mult fara Dl. :-) Nu sunt chiar asa batran!
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 08 Sep 2004 16:34

Am sa tin cont de sfaturile dvs.

Multumesc frumos !

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

hi hi....

Mesaj de cristian » 13 Sep 2004 19:49

Eu sunt de parere ca daca ai imaginatie si ceva timp pentru "experimente" poti realiza aproape orice fel de plumb. :-) 8) :-)

Eu plumbul in topesc intr-o cutie de conserve, asadar fara nici un fel de maner, iar cand torn plumbul in matrita tin cutia cu ajutorul unui patent.

Respect - Cristian

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 14 Sep 2004 09:42

Sunt complet de acord cu tine Cristian, in ceea ce priveste prima ta afirmatie. In aceasta iarna sunt hotarat sa rezolv aceasta problema, mai ales ca am la dispozitie ceva cantitati de plumb.

Si categoric te costa mai putin sa-ti faci singur plumbii, decat sa-i cumperi. Un plumb trilobat costa la magazin aproximativ 60 mii. Ca sa cumperi 10 bucati ar trebui sa platesti 600 mii. In prima varianta poti obtine 10 buc la pretul unuia singur.

Eu am folosit pentru matrite suporturi din plastic pentru sapun, asa numitele sapuniere. Sunt compuse din doua piese si nu mai ai nevoie sa te chinui sa le centrezi. Iata de ce:
- torni ipsos in prima jumatate si atunci cand este pe jumatate intarit introduci plumbul utilizat drept model pana la jumatate , respectiv suprafata de simetrie. Sa stergi inainte acest plumb cu o carpa imbibata in ulei. Dupa ce ipsosul s-a intarit definitiv poti scoate plumbul afara si verifici calitatea suprafetelor obtinute. Ai reusit sa ai prima jumatate a matritei.
- pentru a o confectiona pe cea de-a doua trebuie ca in capacul ramas sa faci, cu ajutorul unui cutit cu varf bine ascutit, o fereastra de 2 x 2 cm.
Apoi asezi plumbul in semimatrita deja obtinuta, ungi din nou cu ulei atat plumbul cat si suprafata de ipsos care il inconjoara si asezi deasupra capacul cu fereastra. Pregatesti ipsosul si-l torni in matrita prin fereastra si astepti sa faca priza.
Nu mai trebuie decat sa desfaci cu atentie cele doua capace si sa verifici din nou suprafetele obtinute. Ai obtinut astfel o matrita din doua bucati care la asamblare este perfect centrata.
Mai departe executi cupa de turnare asa cum a aratat Ioan S. in interventia sa pe acest topic.
Incearca asa si spune-mi ce rezultate ai obtinut !

Numai bine

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

hi hi....

Mesaj de cristian » 14 Sep 2004 12:44

Inteligenta chestia cu sapuniera....deci....imaginatie sa avem domnilor !!!! :D 8) :D
Daca continuam in acest fel, in scurt timp o sa ajungem super meseriasi in a ne turna singuri plumbii !!! Ma bucur enorm ca am dat peste niste oameni interesati de acest subiect !!!

P.S. : Trebuia sa dau la metalurgie....hi hi :lol:

Respect - Cristian

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 14 Sep 2004 18:03

@ patriot

Inteligenta chestia cu sapuniera, insa modul in care ai abordat problema te poate duce la esecuri (adica rebuturi).

Din pacate problema este putin mai dificila. Va trebui sa sacrifici un plumb din cel pe care il iei ca model si sa il tai pe jumatate. Jumatatea ramasa (intacta - caci cealalta jumatate dispare = o vei aschia si la sfirsit o vei poliza) va fi modelul pentru prima semiforma. O pui cu partea plana pe o placa de sticla, deasupra pui jumatatea de sapuniera (gaurita asa cum ai spus) apoi introduci ipsosul pentru a obtine semiforma. Dupa ce s-a uscat aceasta semiforma, suprafata de ipsos care va veni in contact cu cealalta semiforma o vei vopsi. Mai departe procesul tehnologic poate decurge asa cum ai aratat, cu mentiunea ca pentru a doua semiforma vei folosi un plumb-model intreg.

Succes!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 14 Sep 2004 18:05

P.S.

Era sa uit, cind torni ipsosul in prima semiforma aceasta va trebui bine fixata pe suprafata de stical prin apasare.

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

aha........

Mesaj de cristian » 16 Sep 2004 20:12

Ioan S. de unde faci rost de materie prima ( ma refer la cantitati mai mari ) ???

Multumesc pentru sfaturi !!!

Scrie răspuns