Atelier - Plumbii ( procurarea plumbului )

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

Atelier - Plumbii ( procurarea plumbului )

Mesaj de cristian » 02 Sep 2004 22:57

M-am confruntat de multe ori cu problema alegerii plumbului ( forma, greutate ), negasind variante satisfacatoare in comert, asa ca de ceva timp imi confectionez singur plumbii.
Mi-am realizat cateva tipuri de matrite si rezultatul a fost multumitor, dar.....a intervenit alta problema...MATERIA PRIMA - plumbul in stare bruta.
Desi sunt din ce in ce mai putini pescari care-si fac plumbii singuri ( multi alegandu-i pe cei ecologici sau familiarizandu-se cu anumite tipuri pe care le gasesc in comert ) sper sa mai fie cineva printre forum-isti.
Unde pot gasi plumb in stare "bruta" ??????? ... pe care apoi sa mi-l fac cum doresc. O alternativa ar fi bateriile de masina, dar de la o baterie auto nu obtii mai mult de 1 kg de plumb si oricum nu sunt chiar asa ecologice ( acidul din ele.....etc....).
Respect - Cristian

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 02 Sep 2004 23:24

Sincer, Cristian, nu imi pot imagina ce plumbi reusesti sa manufacturezi incat sa iesi mai bine calitate/pret decat daca i-ai cumpara gata facuti. Cred ca oricat de bine i-ai lucra (si aici ma refer la un plumb cat de cat de calitate care sa aiba macar un vartej simplu, asta ca sa nu vorbim de unul in-line cu antirasucitor) nu ies ca cei "facuti pe banda".
Oricum tu stii mai bine... si cred ca cel mai repede ai putea sa faci rost de materie prima de la instalatiile vechi sanitare care sunt facute din tevi de plumb groase in carne.
Salutari din Miami

lucianfiat
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 25 Apr 2004 01:24

Mesaj de lucianfiat » 03 Sep 2004 09:33

poti sa vb cu baietii care lucreaza la telefoane ca ei au la retele vechi cablu in tevi mari de plumb ,cu o bere la baieti rezolvi de plumb

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Sep 2004 12:56

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema. Plumbii pe care-i prefer nu se gasesc nici in magazinele specializate nici in bazar.

Materia prima (plumbul - e drept de calitate inferioara adica casant) provine de la acumulatori electrici (puntile dintre bacuri). Intreba la cei care folosesc multi acumulatori si au de asemeni si casari (este drept ca ce se recupereaza se valorifica). Sugestii: electrocare, vagoane CF, ateliere auto.

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

aha.........

Mesaj de cristian » 04 Sep 2004 21:45

Multumesc mult pentru indrumari !!! .....Oricum subiectul ramane deschis !!!
Respect - Cristian

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 06 Sep 2004 08:01

@cristian
Cum ai confectionat matritele ?
Din ce material ?
Le incalzesti inainte de turnarea plumbului topit ?

cristian
new member
Mesaje: 22
Membru din: 12 Aug 2003 00:33
Localitate: galati

.... vine toamna ...bine-mi pare !!!

Mesaj de cristian » 07 Sep 2004 22:29

Tipurile de matrite si materialul folosit difera de forma plumbului pe care vreau sa o obtin in final. Asa ca "placutele" le obtin cu ajutorul unor matrite pe care le-am confectionat din niste "broaste" de usa.
De incalzit nu le incalzeam, nu era nevoie, turnam plumbul topit in matrita, lasam cateva minute ( 2, 3 minute, nu mai mult ) si apoi scoteam plumbul obtinut din matrita ( cu ajutorul unei surubelnite - sau - bat un cui in matrita si dupa ce se raceste plumbul trageam cu patentul de cui, in felul asta plumbul iesea mult mai usor si-i dadeam si gaura in acelasi timp - daca vroiam sa-i dau gaura cu borbasina puneam cuiul invers si de data aceasta pentru a scoate plumbul din matrita impingeam cuiul cu patentul. Ulterior poti da gaura unde vrei pe suprafata plumbului, astfel obtinut, si de dimensiunea dorita. ). Sa pui o bucata groasa de lemn sub matrita !!!
Sper ca nu te-am bagat in ceata, si sa-ti fie ceva folositor din ce ti-am explicat !!!
Respect - Cristian

patriot
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 24 Mai 2004 19:08
Localitate: Ploiesti

Mesaj de patriot » 08 Sep 2004 13:34

Da, ai dreptate n-am priceput prea multe. Poate ca am sa te deranjez pe privat pentru mai multe detalii.
Eu am reusit sa torn doar plumbi trilobati.
Am incercat si cu matrite din doua bucati, pentru plumbi avand axa de simetrie la mijloc, dar atunci cand am incercat sa torn, plumbul topit fierbea in matrita iar rezultatul era jalnic. Am presupus ca pentru a evita acest fenomen ar trebui ca matrita sa aiba o temperatura apropiata de cea a plumbului topit. N-am avut timp sa experimentez si intre timp a aparut topicul tau. De aceea te-am intrebat daca incalzesti matrita.

Despre utilitatea sau oportunitatea unei astfel de activitati este necesar sa spun doar ca am gasit la un magazin cu articole de pescuit plumbi inscriptionati ca avand 75 gr. iar la cantarire s-au dovedit a avea doar 50.
Un alt exemplu: la Metro gasesti seturi de plumbi care includ si greutati de 5, 10, 20 sau 30 gr. cu care nu prea ai ce face.
Daca ii confectionezi singur poti avea acelasi tip de plumb si aceiasi greutate fie cu toarta, fie cu vartej, fie culisant. Sau poti experimenta cu alte modele vazute pe net sau in revistele de specialitate.

As dori sa aflu si parerile celor care au incercat sau au reusit sa toarne plumbi. Cand spun asta ma refer la pescarii cu vechi state de serviciu care, odinioara n-au avut prea avut de unde sa procure plumbi.

Va rog nu fiti timizi !

Plumb mai poti gasi la centrele de colectare a fierului vechi. Plumbul se poate alia cu un procent mic de cositor pentru a fi mai putin casant.
Atentie ! Vaporii de plumb sunt toxici !

Numai bine !

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 08 Sep 2004 14:17

Cristian, ai incercat formele din ipsos?
Este drept ca o forma nu rezista decit la 20 - 30 de turnari, dar cred ca este suficient pentru un sezon.
Pentru plumbi cu forme de "ghiulea cu aripioare" va trebui sa utilizezi doua semiforme din ipsos, in care practici doua gauri de centrare in extremitati pe diagonala. Prin gauri treci sirma de otel arc, le apropii si le fixezi sa stea lipite cu elastic (dar atentie la elastic, daca forma nu are peretii suficient de grosi mai bine le legi cu sirma de cupru subtire de la bobine electrice).

Pentru plumbii plati cu sectiune ovoidala poti folosi rigips in care decupezi forma, peretii taieturii ii protejezi cu tabla de aluminiu. Aceasta forma de rigips o pui intre allte doua placi de rigips. Turnarea se face prin lateral, realizezi cupa de turnare si intorci cele trei placi de rigips cu cupa in sus. pentru gaura plumbului culisant folosesti un ac mare (este drept, are suprafata cu rugozitate mica) pe care il vei scoare cu patentul dupa solidificarea plumbului, dar inainte de racirea completa.

Succes!

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 08 Sep 2004 14:21

Eu am turnat plumbi.
Initial(1983-84) am inceput sa torn plumbii in lingurite sau chiar linguri. Nu alegeam chiar polonicele :D , dar si in aceasta exista o mare varietate tipo-dimensionala. Alegeam modelele mai adanci si mai alungite. Culmea este ca aveau o foarte buna aerodinamica si aruncam destul de precis. Mu am dat niciodata gauri in plumb pentru ca am considerat ca uzeaza firul prematur (daca nu chiar il taie), asa ca am pus ocheti si mai apoi vartej. Ochetii ii confectionam din sarma de alama (se lucra ma usor si era mai aderenta pe plumb) pe care o indoiam pe un cui, resturile de sarma dupa ce inchideau bucla formand un V, ale carui picioare ramaneau astfel mai bine fixate in plumb. Cand an inceput sa pun vartej pe inelul ce ramanea in plumb faceam acelas V.
Mai apoi am inceput sa torn in matrita.
Matrita in care ii turnam era facuta de un coleg de servici si cele doua jumatati erau sudate de un cleste, in asa fel incat puteai sa ti matrita inchisa strans cu o mana in timp cu celalta turmai plumbul. Dupa un timp deschideai clestele si cadea plumbul turnat. Nu la fiecare turnare reuseam forma perfecta, dar in marea majoritate reuseam. Cred ca influenteaza si viteza cu care torni plumbul in matrita, grosimea peretilor si temperatura acesteia. Oricum peretii interiori ii stergeam inainte de fiecare turmate cu o carpa imbibata in ulei. Scoate fum :lol: dar nu se lipeste de pereti.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea din alte timpuri.
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

Scrie răspuns