Carlige fara barbeta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Carlige fara barbeta

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 03 Sep 2004 14:13

am citit in urma cu cativa ani ca pescarii de competitie folosesc cu regilaritate carlige fara barbeta (barbless). anul acesta am reusit sa-mi cumpar din acestea, modelul Korda Hybrid Wade Gape. Dupa producatori lipsa barbetei nu dezavantajeaza pescuitul deoarece carligul nu face o gaura mare in buza pestelui, acesta neputind sa scape. Nu stiu daca este adevarat, pentru ca inca n-am avut trasatura la ele. Le-a folosit cineva, sau un model asemanator?

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 03 Sep 2004 14:39

Am folosit cand pescuiam la match, carlige Drennan nr.16 ,14 si 12 nu pot sa-ti spun exact modelul. Nu am simtit nici o diferenta fata de cele cu spin. Ba chiar m-au ajutat sa scot mai rapid(fara rani) pestele si sa lansez intr-un timp mult mai scurt.
Pentru carp tot cei de la Drennan au un model Drennan Spade End Barbless Carp Hook:
Imagine
Nu stiu cum se comporta dar in UK sunt obligatorii pe unele ape astfel de carlige.

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 03 Sep 2004 14:45

Daca barbless inseamna fara spin atunci am folosit si eu. Ace de sau cu gamalie indoite cu mare arta. Asta se intimpla pe vremea cind foloseam rubesiana de alun si match-ul de trestie, grosimea si rezistenta firului nu o mai tin minte pentru simplu fapt ca nu era trecuta pe rola sau daca era nu stiam eu citi. Am prins cam tot ce se poate prinde la rima sau cocolos si ce nu era suficient de greu ca sa-mi indoaie acul. Prezinta avantajul ca pestele iese usor din cirlig si pescarul castiga in modul asta citeva secunde pretioase in timpul mansei.Si pestele se raneste mai putin. Nu m-am incumetat sa folosesc astfel de cirlige, fara spin, in pescuitul la fund. Citeva secunde in plus la mine nu conteaza :D .Mai degraba prefer sa prind peste, un crap bunaoara.

Fir Intins !!!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 03 Sep 2004 14:54

Draga SF, daca folosesti o ancora de vapor nu prinzi o balena.
Eu cand pescuiesc la match nu vizez pesti de 2-3cm, tot pe nefericitul de crap il doresc. Crapul se poate prinde si cu alte tehnici decat vergi puternice, plumbi la kg si fire de tractat masini.
Orice firma care se respecta scoate tot atatea modele de undite de match specializate pentru crap, ca si lansete de 3,6-3,9 la aceleasi specializare. Exemplele pot continua...

SF
senior member
Mesaje: 346
Membru din: 13 Feb 2004 20:03

Mesaj de SF » 03 Sep 2004 15:45

Draga RazvanV , i-ti multumesc pentru intelegere.

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 03 Sep 2004 16:14

In momentul in care folosesti carlige barbless trebuie sa fii pregatit sa nu ii oferi pestelui nici un moment de respiro pentru ca asta ar duce cu siguranta la scuiparea carligului.
In occident au fost impuse tocmai datorita leziunii considerabil mai mici pe care o face pestelui (rationamente care sunt departe de constiinta noastra colectiva ca si natiune de pescari).
Salutari din Miami

Scrie răspuns