Cu ce lansete ? 2 bucati, 3, sau telescopice ?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
cipriangoia
new member
Mesaje: 21
Membru din: 06 Aug 2004 14:04
Localitate: cluj

Cu ce lansete ? 2 bucati, 3, sau telescopice ?

Mesaj de cipriangoia » 10 Sep 2004 09:28

Fratilor, eu am o intrebare, care poate o sa vi se para stupida, dar asta e.
Am vazut ca unii pescuiesc cu lansete telescopice, altii cu cele din 2 sau 3 bucati, intrebarea mea: este vreo diferenta mare intre cele 3 modele, sau e doar o chestie de preferinta ?
Fir Intins

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 10 Sep 2004 09:38

Orice punct de mufare este un punct slab si creaza discontinuitate in blanc care poate determina de la vibratii neplacute, care scurteaza aruncarea, pana la rupturi ale blancului in cazul in care fotezi mai mult nota.
Salutari din Miami

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 10 Sep 2004 13:26

Deci ce vrea Daniel sa spuna:cat mai putine segmente cu atat mai bine-de aici si cele mai folosite lansete in pescuitul crapului sunt cele din 2 segmente.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 10 Sep 2004 23:56

De preferat sunt lansetele din 2 bucati deoarece se inlatura inca o discontinuitate in blank si unica imbinare poate fi intarita cu un manson de
inox pentru lansetele construite in sistem dual (vergea de fibra de sticla liniara in interiorul uneia goale ) sau prin aplicare de inele de intarire la celelalte tipuri de lansete

Scrie răspuns