Cum se comporta monofilamentul Sufix Xcelon 0,30mm?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Cum se comporta monofilamentul Sufix Xcelon 0,30mm?

Mesaj de Verdete Daniel » 13 Sep 2004 13:00

Salutare tuturor,

Va rog sa-mi spuneti - si intreb pe cei care au folosit sau folosesc - cum se comporta monofilamentul Sufix Xcelon 0,30 mm de la Iliuta de pe magazinul on-line? Este scufundator? Este rezistent la abraziune? Face peruci dupa mai multe partide de pescuit? Are elasticitate mare?

Multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde la aceste intrebari.

FIRE INTINSE!

Cu stima si respect,
Daniel Verdete

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Sep 2004 13:52

Este un fir bun, cu o elasticitate medie, tine foarte bine la nod, are suprafata lisa-ofera aruncari la mare distanta trecand prin inelele lansetei cu foarte mare discretie, cu un pret imbatabil. In privinta abraziunii nu este cel mai stralucit fir dar conditiile in care am pescuit erau extreme - foarte multa piatra din constructii pe fund. Daca nu ai mulinete extraordinare iti mai face si peruci dar asta cred ca este valabil pentru toate firele.
Eu personal am fost incantat de acest fir si consider ca pentru pescuit in lacuri sau balti este excelent.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Sep 2004 15:47

Cel de 0,30 este bunicel,cel de 0,35 este mai bun dar XL Strong de o,35 este extraordinar. Fir intins!

Avatar utilizator
Cristi Bolfos
member
Mesaje: 230
Membru din: 12 Feb 2004 18:18
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Cristi Bolfos » 13 Sep 2004 22:37

Eu zic totusi sa merci pe Xcelon,eu folosesc 0.30 dar vreau sa trec pe 0.35....Daca iti iei Xcelon ia 0.35

Boghy
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Mai 2004 23:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Boghy » 14 Sep 2004 01:23

Am folosit si eu Xcelon de 0.35 si nu mi-a placut deloc.Dupa a2a partida de pescuit a si facut peruci.Rezistenta la abraziune este foarte mica.Oricum raportul calitate-pret este foarte bun.
In cautare de aventura!Fir Intins.

Scrie răspuns