Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 20 Ian 2008 14:59

Fir Intins pe Peris !

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 24 Ian 2008 17:18

Am stat si am citit 6 pagini, si observ ca nu a pomenit nimeni de folosirea nadelor sarate.Nu ma intrebati de dozaj ca nu stiu.Dar stiu sigur ca e o metoda de selectie.Poate se dezvolta si subiectul asta (daca se merita,binenteles)

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 24 Ian 2008 18:13

Sionut scrie:Am stat si am citit 6 pagini, si observ ca nu a pomenit nimeni de folosirea nadelor sarate.Nu ma intrebati de dozaj ca nu stiu.Dar stiu sigur ca e o metoda de selectie.Poate se dezvolta si subiectul asta (daca se merita,binenteles)
In orice boilies sau ground sau mai ales la cinepa - intra si ceva cantitate de sare in compozitie . Dezvolta un pic intrebarea pentru ca e un pic cam generica ! Salt & Pepper de la Solar e un aditiv foarte bun in orice nada si mie chiar imi place , dar de aici si pina la a face nade sarate .... !

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 24 Ian 2008 20:58

Val Pangica scrie:
Sionut scrie:Am stat si am citit 6 pagini, si observ ca nu a pomenit nimeni de folosirea nadelor sarate.Nu ma intrebati de dozaj ca nu stiu.Dar stiu sigur ca e o metoda de selectie.Poate se dezvolta si subiectul asta (daca se merita,binenteles)
In orice boilies sau ground sau mai ales la cinepa - intra si ceva cantitate de sare in compozitie . Dezvolta un pic intrebarea pentru ca e un pic cam generica ! Salt & Pepper de la Solar e un aditiv foarte bun in orice nada si mie chiar imi place , dar de aici si pina la a face nade sarate .... !
Val (sper ca nu te superi daca-ti spun asa )
daca stiam mai multe amanunte fii sigur ca le postam.Ce stiu, si de unde am inceput e, ca cineva, la un concurs foarte important, unde se punctau crapii de la 5 Kg in sus, si-a facut strategia bazandu-se pe astfel de nade(ca a fost aditiv sau mix...mai multe nu stiu).Stiu ca bilele iesisera sarate si daca nu ma insel crd ca erau 3D(care am inteles ca e un mix sarat- sau poate ma insel)

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 25 Ian 2008 11:35

Sionut, absolut orice fishmeal ( mix pe baza de faina de peste) este sarat, tocmai din cauza fainei de peste. Acum depinde ce intelegi tu prin sarat...

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 25 Ian 2008 16:12

marian_oprea scrie:Sionut, absolut orice fishmeal ( mix pe baza de faina de peste) este sarat, tocmai din cauza fainei de peste. Acum depinde ce intelegi tu prin sarat...
Cam asta era ideea si Marian a punctat cum trebuie - ce inseamna sarat ? A fost si un articol al lui Townley daca nu ma insel prin ALP in care spunea ca ii place sa puna sare in mix ( mai ales cind foloseste un fishmeal ) dar asta e departe de a intelege ca el pescuieste cu nade sarate ( pe romaneste , adica nu pune sare ca la muraturi :lol: ) .
Daca stim unde sa ne oprim si in ce cantitate putem adauga sare , putem inbunatati fara discutie mixul nostru personal ( in cele din magazin - nu cred ca mai e cazul - le stricam ) . Dar asta iarasi indeamna la experimente pe balta .

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 26 Ian 2008 00:06

De obicei putina sare in coca unei prajituri accentueaza gulstul de dulce(intrebati gospodinele). Poate cam asa este si in cazul nostru. :roll:
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 26 Ian 2008 00:44

Atunci reformulez : un mix care contine sare este mai potrivit decat unu care nu contine pentru crap mare :?:

eu asa am auzit :roll:

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 00:54

Am sa-ti raspund eu.Sarea pusa in cantitate mica intr-un mix(indiferent de care) va sublinia gustul cel mai puternica pe care il contine mixul respectiv.Daca pui mai mult decat trebuie atunci poti sa arunci mixul la gunoi daca nu vrei sa ai o partida ratata.(sarea se mai pune si in seminte atunci cand le prepari).Deci cu alte cuvinte sarea este un subliniator de gust.Razvan Dobrescu ;-)
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

razvan dobrescu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 18 Oct 2005 17:41

Mesaj de razvan dobrescu » 26 Ian 2008 00:55

Am sa-ti raspund eu.Sarea pusa in cantitate mica intr-un mix(indiferent de care) va sublinia gustul cel mai puternica pe care il contine mixul respectiv.Daca pui mai mult decat trebuie atunci poti sa arunci mixul la gunoi daca nu vrei sa ai o partida ratata.(sarea se mai pune si in seminte atunci cand le prepari).Deci cu alte cuvinte sarea este un subliniator de gust.Razvan Dobrescu ;-)
Fir Intins dar usor sa nu se rupa!

Scrie răspuns