Selectarea crapului mare

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 26 Ian 2008 09:12

intr.adevar sarea pune in valoare anumite calitati ale unui mix, dar nu cred ca asta face selectia.
Eu cred ca selectia e facuta de calitatea bilelor. Daca bilele sunt de calitate (food bait) selectia o va face crapul mare.
mai e un lucru pe care nu prea l.am vazut la pescarii de pe la noi si anume pescarii la sosirea pe balta nu dau o tura pe lac sa se uite dupa semne de pesti ci se aseaza pe locul de la partida trecuta, multi nu sondeaza apa nu perie fundul. Fara ceva munca n.o sa vina crapii cei mari la noi, noi tre sa.i cautam.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Ian 2008 13:10

mikecarp scrie:intr.adevar sarea pune in valoare anumite calitati ale unui mix, dar nu cred ca asta face selectia.
Eu cred ca selectia e facuta de calitatea bilelor. Daca bilele sunt de calitate (food bait) selectia o va face crapul mare.
mai e un lucru pe care nu prea l.am vazut la pescarii de pe la noi si anume pescarii la sosirea pe balta nu dau o tura pe lac sa se uite dupa semne de pesti ci se aseaza pe locul de la partida trecuta, multi nu sondeaza apa nu perie fundul. Fara ceva munca n.o sa vina crapii cei mari la noi, noi tre sa.i cautam.
Mike: de ce crezi ca ciortanul nu ar manca si el o bila de calitate? :mrgreen: Daca ar fi sa facem cat de cat analogie cu comportamentul uman ( pana la urma si noi suntem omnivori...), as spune mai degraba ca atat copiii, cat si adultii adora dulciurile. Diferenta e ca de obicei copiilor nu le plac mancarurile picante, usturoiate, piperate, etc. Oare nu functioneaza si la crap diferentierea asta? Acel Salt&Pepper cred ca n-a fost introdus degeaba de englezi ;-)
Cat despre localizare, ai mare dreptate, toti avem "in sange" teritorialitatea si tragem "la locul nostru". In adolescenta, tin minte insa ca mentorul meu, un anume Nandi ( odihneasca in pace, unde e acum!), venea pe balta si pierdea cate o jumatate de zi, contempland apa si savurand o bere. Abia apoi se aseza, mereu in alt loc, statea cate o saptamana si prindea mai mult decat tot restul baltii la un loc. Fraierii ziceau ca-i norocos! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 26 Ian 2008 13:18

@mike
pe unele balti locurile sant restranse ,ca atare nu te poti aseza asa unde vrei tu si tot pe locul tau ajungi :-) dar la fiecare partida ochii imi sant atintiti numai pe balta un ex bun am avut anul trecut cand m-am asezat pe un loc in care 2 zile nu am prins nimik si am urmarit constant balta pana cand a3a zi am vazut miscarile, am miscat o lanseta in acel loc iar raspunsul nu a intarziat am avut 3 zile de infern :mrgreen:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 26 Ian 2008 15:30

teacher64 scrie:
mikecarp scrie:intr.adevar sarea pune in valoare anumite calitati ale unui mix, dar nu cred ca asta face selectia.
Eu cred ca selectia e facuta de calitatea bilelor. Daca bilele sunt de calitate (food bait) selectia o va face crapul mare.
mai e un lucru pe care nu prea l.am vazut la pescarii de pe la noi si anume pescarii la sosirea pe balta nu dau o tura pe lac sa se uite dupa semne de pesti ci se aseaza pe locul de la partida trecuta, multi nu sondeaza apa nu perie fundul. Fara ceva munca n.o sa vina crapii cei mari la noi, noi tre sa.i cautam.
Mike: de ce crezi ca ciortanul nu ar manca si el o bila de calitate? :mrgreen: Daca ar fi sa facem cat de cat analogie cu comportamentul uman ( pana la urma si noi suntem omnivori...), as spune mai degraba ca atat copiii, cat si adultii adora dulciurile. Diferenta e ca de obicei copiilor nu le plac mancarurile picante, usturoiate, piperate, etc. Oare nu functioneaza si la crap diferentierea asta? Acel Salt&Pepper cred ca n-a fost introdus degeaba de englezi ;-)
Cat despre localizare, ai mare dreptate, toti avem "in sange" teritorialitatea si tragem "la locul nostru". In adolescenta, tin minte insa ca mentorul meu, un anume Nandi ( odihneasca in pace, unde e acum!), venea pe balta si pierdea cate o jumatate de zi, contempland apa si savurand o bere. Abia apoi se aseza, mereu in alt loc, statea cate o saptamana si prindea mai mult decat tot restul baltii la un loc. Fraierii ziceau ca-i norocos! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Teacher sa stii ca teoria asta conform careia crapul prefera nadele dulci e perimata . De fapt se bazeaza pe multe exemplare prinse la nade dulci , din cauza faptului ca nimeni nu da la nade neutre sau picante . Si cind numarul de lansete pe nade picante / raportat la numarul de lansete cu nade dulci este clar in favoarea celor din urma , se nuanteaza o regula - in care crapii cei mai multi s-au prins la nade dulci . Daca se face raportul / lanseta - o sa vezi ca aceasta regula e o varza si in competitii nu ai sa vezi pe nimeni ( decit poate vara la canicula ) care sa dea cu nade dulci ! Dulce inseamna ciortan .
Nu stiu citi oameni trecuti de 40 ani mai maninca dulce , dar ceva picant care sa mearga la spritz , deja devine o chestie buna pentru ei ! Cam asa si cu crapi astia mari ;-) Cine a mai vazut om de 40 ani sa manince tort !?

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 26 Ian 2008 19:46

Da de unde iau crapii spritu???

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 26 Ian 2008 20:42

Val Pangica scrie:[ ! Dulce inseamna ciortan .
Cine a mai vazut om de 40 ani sa manince tort !?
Pai cam asta am zis si eu. Dar sa stii ca mie-mi plac si dulciurile, dar si ardeiul iute. Fie-mii de 11 ani ii plac insa numai dulciurile. Prin analogie, ma gandeam ca si ciortanul fuge de kestiile picante.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 27 Ian 2008 17:52

Dau un premiu celui care imi arata 3 asemanari la nivel morfologic (structural) intre crap si om...ce o tot dati cu analogiile astea intre crapi si oameni? Diferentele sunt atat de mari, incat este total lipsit de sens sa facem afirmatii de genul : eu prefer dulciurile, de ce nu le-ar prefera si crapii?
Inafara de anumite argumente care tin strict de metabolismul crapului (deci al crapului, nu al omului!), restul discutiilor trebuie purtate doar pe baza experientelor personale.
Care concluzie vi se pare mai realista dintre cele doua de mai jos:
Am prins 3000 de pesti la nade picante si 200 la cele dulci, deci eu cred ca nadele picante sunt preferate in fata celor dulci.
sau
Eu mananc 3000 de ciocolate pe luna si doar 200 de ardei iuti, deci crapilor le plac mai mult nadele dulci.

Nu are sens sa umplem pagini intregi pe forum doar ca sa treaca iarna mai usor.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 27 Ian 2008 18:12

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: asta a fost tare mariane :lol: :lol: :lol: :lol:

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 27 Ian 2008 18:49

Lumineaza-te tu Mariane atunci cum e cu nadele astea sarate si condimentate . Dar zi-le pe indelete ca sa intelega toti ! ;-)

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 27 Ian 2008 19:10

Val, doream sa se inteleaga din mesajul meu urmatorul lucru: e foarte greu sa te ghidezi dupa niste legi stricte in pescuitul crapului, mai ales atunci cand vorbim despre nade. Poti emite pareri argumentand cu date stiintifice sau vorbind la modul cel mai practic, din experienta. Ambele cai pot fi extrem de subiective, dar totusi se bazeaza pe ceva.

Scrie răspuns