Cit de eficiente sunt boillesurile ???

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vizitator

Mesaj de Vizitator » 16 Iul 2004 14:06

Si apropo de balti virgine sau nevirgine !

Mi-as dori si eu sa mai prind una virgina :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 16 Iul 2004 14:07

Balta, nu-i asa ? :lol:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Iul 2004 14:18

@ andrei tianu

asta e problema, poate au mai pescuit dar de nadit ca lumea prea putini nadesc,

daca isi cumpara un pescar 3 boiliesuri (sau un borcan de mustar cu boiliesuri) asta nu inseaman ca o balta a fost pescuita la boilies.

O nadire buna presupune macar 2-3 kg de bile pe zi. atunci crapul poate sa creada ca ar fi ceva de mancare altfel niste chstii colorate (inodore si insipide) nu prea au de ce sa-l atraga.
Nu face ce nu-ti place!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 16 Iul 2004 14:25

Iliuta nu stiu ce ai cu mine - sunt perfect de acord cu cele enuntate de tine si de Val.Momentan eu doar ce am obisnuit pestii dintr-o balta cu porumb.De boilies nici nu se pune problema acolo, si din comoditate (a se citi pecuniar )nici nu am de gand sa ma apuc sa-i invat la boilies-uri.
Si oricum la capitolul boilies sunt stagiar - citesc, ma documentez, am avut cateva incercari de fabricatie etc. dar inca nu le-am utilizat.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Iul 2004 14:34

pai daca le-ai facut foloseste-le omule, asa vei incepe sa vezi ce mai ai de prelucrat la ele.
Nu face ce nu-ti place!

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 16 Iul 2004 14:40

le-as fi folosit dar pe undeva am gresit ca s-au crapat toate.Am incercat sa le fac flotante si cred ca le-am copt prea mult.Ca reteta am incercat una dintr-un articol legat de balastiere si care nu implica prea multe costuri.Mai incerc eu dar nu momentan ...

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 16 Iul 2004 14:46

[quote="Val Pangica jr"] astia pescuiesc la balti scumpe si dau cu bilute de 100.000 lei bucata - sunt "burghezi
"
costa prea mult dle pangica.pentru unele buzunare e insurmontabila diferenta intre pescuitul amator si cel "pro".nu ma blazez,constat.

in schimb e interesant in ce masura schimba datele problemei, recte greutatea juvelnicului , meniul pe care il servim.
p.s.am folosit respectivul substantiv absolut la intamplare.bogatan suna mai bine ?

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 16 Iul 2004 15:26

@ Roger

Nu e bine nici bogatan ! Nu te supara frate - dar incep sa cred ca visezi la lucruri departe de tine . Si eu a-si vrea sa pescuiesc peste spada in Florida - dar mai pina atunci !! Doamne iarta-ma !! - nu ma face sa ma simt prost ca pot da 1-2 milioane pe momeli ( si stiu numai eu cum le legumesc !! ) numai pentru a pescuii ca lumea . Ce dracu nu ne intelegem si aducem vorba de bani ? E scumput dar nu inaccesibil !!

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 16 Iul 2004 15:45

ok ! cu siguranta nu sunt cel mai in masura sa postez "postulate".mi-am spus parerea pt ca m*am informat si am vazut cam cat costa boilies.stiu ca dvs le faceti acasa.probabil ca astfel costurile sunt mai mici.nu am sa mai scriu despre partea cu cashul.cred ca e bine sa fii informat , sa stii cam cu ce se mananca si sa te intinzi cat ti-e punga.

p.s.scuze ! la sinonime sunt ca la pescuit :-( !va rog sa nu va suparati ,asta a fost perceptia mea in legatura cu fenomenul

Avatar utilizator
roger
member
Mesaje: 178
Membru din: 04 Iun 2004 12:35
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de roger » 16 Iul 2004 15:48

trei-patru posturi mai sus , andrei tianu vb despre acelasi lucru.aspectul pecuniar -factor de luat in seama la alcatuirea meniului

Scrie răspuns