Probleme noduri inaintas, toate se rup.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cezar oprea
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 28 Feb 2007 09:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

nod inaintas

Mesaj de cezar oprea » 04 Feb 2010 14:27

salut baieti!
Primul nod nu l agreez datorita faptului ca nu are conicitate si ti fura mult din distanta la lansare, ba mai mult de atat, face si un zgomot de zici ca ti rupe lanseta cand arunci.
Nodul din clipul de pe youtube il folosesc de ani buni si mi se pare cel mai eficient. Spun asta datorita faptului ca nodul devine conic cu baza mare spre mulineta si nu mai este infranat la lansare. Se matiseaza firul monofilament pe textil. Cand iese de pe inele, iese monofilamentul matisat primul si aluneca mai usor. Eu matisez de vreo 10-12 ori si ma intorc cu vreo 5-6 spire inapoi,este adevarat ca nu topesc capetele cu bricheta si nici ultimul nodulet nu l fac la monofilament dar mi se pare un plus de siguranta si o sa incerc si asa,nu cred sa fie vreo problema.
Treaba cu uzatul inelelor este relativa ...nu cred ca ai cum sa pescuiesti fara sa ti uzezi echipamentul, mai mult sau mai putin. Pana la urma ai si un motiv sa le schimbi ;-), asta ca sa nu motivezi ca te ai plictisit de ele, cea ce se intampla f des la noi "disperatii". Ca o paranteza am pescuit cu un set de lansete ieftine si n am vazut uzuri majore in 2 ani de zile. Stiti pe vreunul care sa vrea sa se ingroape cu un set de lansete ca s nemaipomenite, n au nimic, nu s uzate... ??? Eu unul nu...:mrgreen: :mrgreen:

PS:...si inca ceva...adevarat...toate se rup ,mai devreme sau mai tarziu ;-)
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 05 Feb 2010 20:01

[quote="m3high"]

Dar apoi inaintasul de leadcore cum il legi?

uite cum se leaga
Imagine

ghita49
new member
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2010 18:51

Re: Probleme noduri inaintas, toate se rup.

Mesaj de ghita49 » 20 Mar 2010 19:47

INDICATII
Nodul ,,ca la carte" nu se poate rupe. Curbura nodului trebuie sa fie cat mai mica sau razele de indoire ale firului cat mai mari, cunosc pescar meticulos care punea in nod o sfoara subtire de bumbac, taiata dupa strangerea nodului la 0,5 cm. pt. ca firul sa nu fie indoit brusc la vinclu sau chiar intors la 180 grade. Totdeauna nodul se face dublu indiferent de material nailon sau textil.

Scrie răspuns