Probleme noduri inaintas, toate se rup.

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 25 Ian 2010 14:18

dobre scrie:Eee, daca a intrat george acum imi permit si eu sa te intreb ce varinta folosesti la albright...pentru ca a fost primul nod pe care l-am incercat si aluneca monofilamentul din textil f usor...unde gresesc?
Regula de baza la Albright -intodeauna firul mai subtire se infasoara peste cel mai gros !
Cred ca gresesti in a stabili care fir se infasoara peste celalalt ...este cea mai des intalnita greseala la Albright ptr. ca majoritatea pozelor care erau pe vremuri pe net ,aratau ca firul care vine de la mulineta se infasoara peste firul inaintas...iar chestia asta e valabila doar daca se foloseste inaintas MONO (mai gros decat linia principala) ! In cazul unui inaintas textil nodul se executa invers , firul mai subtire (sau mai moale ) facand bucle peste firul mai gros (linia principala ) .Pun mai jos imagini cu cele 2 situatii :
-mod corect de executare ptr. inaintas mono
Imagine
-mod corect de executare ptr. inaintas textil (textilul e firul mai subtire)
Imagine
Ultima oară modificat 25 Ian 2010 14:22 de către George Iorga, modificat de 2 ori în total.
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 25 Ian 2010 14:19

...
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

cezar100
new member
Mesaje: 17
Membru din: 14 Noi 2009 21:57

Mesaj de cezar100 » 25 Ian 2010 15:16

E mai bun decit Dooble sau Blood??

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Ian 2010 16:16

George Iorga scrie:
filica scrie:
Madalin007 scrie:incearca nodul asta "Mahin knot" ;-) http://www.youtube.com/watch?v=hXtyKles ... r_embedded#[
/quote]
nu zic ca nodu-i rau!da care-i coloana si care-i inaintasul??pt ca ceva seamana izbitor Amnezia sau un camasuit negru desi nu prea cred(doar un carcel la strangerea nodului ma face sa cred asta)...si in plus polonul avea gura uscata de cat a inodat ---scuipici ioc!!
Nea Filica ,spune sincer ,matale ai umbla cu bricheta pe langa un nod de inaintas ? Si daca ala de-i topit cu flacara este capatul de iesire in lanseu tot consider ca loveste in inele mult mai rau decat alte noduri !
Eu folosesc Albright si nu-i gasesc inca vre-un cusur !
da!as umbla pentru ca-s fumator!!dar la distanta mai mare decat polonul!nu de alta da sa nu mi se usuce gura!!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Ian 2010 16:43

cezar100 scrie:E mai bun decit Dooble sau Blood??
cezarica tata ,incearca intai sa rasucesti un mono de 0,25-0,28 pe dupa un textil de 0.20---vezi ce-ti iese!!Dupa cum stii probabil "blood knots"urile presupun rasucirea ambelor fire unul pe dupa celalalt..asa ca sunt folosite de obicei la legarea a doua fire cam de acelasi diam,si din acelasi material..Double nu stiu ce-i,insa daca te referi la" double uni knot"--nu-i cazul pt ca iarasi presupune matisarea unui fir pe dupa celalalt ,diferenta intre el si" blood2fiind ca la blood extremitatile firelor sunt pozitionate la mijlocul nodului iar la uni la capetele nodului!cel mai bun nod pt inaintas la crap e Albright--pe care ti l-a descris George...Varianta de pe "site-ul"polonez se foloseste mai mult la pescuit pe ocean sau mare ,de pe tarm, adica la beach fishing sau shore fishing,cand pe tambur ai textil iar inaintasul de obicei e un mono f rigid gen amnesia ...sau ...la pescuitul plantat cand la 200m ca sa nu fugi cu spatele cand intepi si ai mono pe tambur,folosesti textilul pe tambur inaintasul fiind optional functie de bottomul(fundul lacului) unde pescuiesti!!

cezar100
new member
Mesaje: 17
Membru din: 14 Noi 2009 21:57

Mesaj de cezar100 » 25 Ian 2010 21:30

Atunci cum iti explici ca Vladut Mateianu si Vali Vesa, folosesc nodurile descrise de tine foarte explicit mai sus ,de citiva ani si mai ales in concursuri fara probleme ?

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 25 Ian 2010 22:48

nu-mi explic si nici nu vreau sa-mi explic!! :lol: :lol:

liviu78
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 15 Iun 2009 17:15
Localitate: PITESTI

Mesaj de liviu78 » 26 Ian 2010 01:39

Problema cu inelele care se toceau pe interior am avut-o si eu atata timp cat am folosit nodul desris de Marius_bn. Daca priviti atent, partea de mono va fi intotdeauna cea care atinge inelele la lansare(partea din fata), cu timpul lasand usoare urme de zgarietura. Cu timpul,dupa ce am folosit nodul descries de George, problema a disparut, pentru ca textilul devine partea de contact cu inelele si avand textura moale nu mai zgaraie.( nu zgaraie la lansare) . Inaintasul, ar putea sa zgaraie inelele in momentul in care se incarca, la recuperare, cu particule de nisip……dar asta tine de alti factori…….

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 26 Ian 2010 08:49

@ Liviu

Firul textil dupa cateva utilizari devine usor abraziv, impletitura acestuia se dilata usor si, cum ai spus si tu, prinde particule foarte fine de nisip, mal, etc. Din punctul meu de vedere nu nodul este factorul principal responsabil de uzura inelului de varf ci momentul in care esti pe ultimii metri in scoaterea unui peste. In acel moment firul este tensionat, unghiul de cadere pe inel foarte mic iar textilul se aplatizeaza si creaza o mica banda care apasa cu putere pe interiorul inelului de varf.

liviu78
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 15 Iun 2009 17:15
Localitate: PITESTI

Mesaj de liviu78 » 26 Ian 2010 16:10

asa este Marius.....O solutie ar fi daca pescuiesti pe balti cu fundul f nisipos sa inlocuiesti inaintasul textil cu inaintas monofilament conic........un prieten de-al meu il foloseste cu succes si il recomanda cu tarie, dar deh....trebuie sa ai grija sa faci un nod relativ mic.....asa incat sa nu iti loveasca inelele la lansare, ajungand sa iti micsoreaze distanta de lansare ...Eu nu il agreez tocmai datorita acestui fapt.

Scrie răspuns