sfat montura potrivita

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde catalin26 » 26 Feb 2010 10:23

Salutare tuturor!

Sunt mai incepator si daca doriti sa ma ajutati, va multumesc anticipat.
Am cetit sute de postari dar tot nu-s lamurit complet. Vreau sa aleg o montura simpla si eficienta pt. pescuitul la distanta, cu firul intins, lac cu fundul malos dar si solid, ca momeala as folosi boabe de porumb, buchet de rama neagra uneori, dar as incerca si altceva. (daca e nevoie schimband rigul) Autointeparea e binevenita. Si nu-mi permit sa pierd cate un plumb la fiecare captura (tinand cont ca mai trag si ciortanica destul de des). Eu m-am gandit la helicopter. Va multumesc.
catalin26
junior member

Mesajde Marius_bn » 26 Feb 2010 17:51

Montura helicopter este o solutie buna pentru substrat moale insa iti recomand monturile cu plumbi in-line pentru lansari extreme, acolo unde este important ca forfacul sa nu se incurce in montura, cum se intampla deseori folosind lead clip-urile. Si forma plumbului este un factor care nu trebuie neglijat.
Marius_bn
veteran

Mesajde catalin26 » 26 Feb 2010 19:29

Imi poti da mai multe detalii (1-2 exemple tipuri de montura de acest tip, ceva de calitate - prefer sa cumpar ceva mai scump si bun, chiar daca in numar mai putin) si eventual daca le gasesc gata facute sa le pot cumpara. (cu plumbii necesari si ce mai trebuie).
Multumesc.
catalin26
junior member

Mesajde Marius_bn » 26 Feb 2010 20:13

Eu folosesc leadcore (MAD) si plumb in-line (Fox sau Korda). Poti folosi tub antitangle de la Korda, de exemplu, in loc de leadcore dar totul tine de preferinte. Monturi 'ready-made' gasesti la o gramada de producatori insa nu e mare scofala sa le faci singur.
Marius_bn
veteran

Mesajde catalin26 » 26 Feb 2010 21:53

Pentru inceput prefer sa cumpar gata facute. Dupa ce le studiez, cu putina asistenta vreau sa invat sa le fac singur.
Multumesc pt. ajutor deocamdata; Am sa ma uit sa vad unde gasesc gata facute.
De fapt intre timp am si gasit 2 variante si te rog sa ma ajuti sa-mi spui daca e ceea ce caut.

Montura gata facuta - Kamo Leaders Swivel + Kit montura culisanta Korda Hybrid
Montura culisanta (running rig) explicata de M@tr|X|
catalin26
junior member

Mesajde BishopVR6 » 26 Feb 2010 23:47

Daca tot se vorbeste de monturi, am rugamintea la cei mai experimentati sa-mi descrie si mie cum se fac acele monturi care elibereaza naditorul sau plumbul in cazul ruperii liniei principale. Am tot cautat dar tot in ceata sunt. Eu am folosit pana acum monturi facute de mine dar pe care le prindeam de linia principala folosind agrafa pe aceasta si un vartej pe montura. Din fericire nu am pierdut niciuna dar in cazul in care mi s-ar fi rupt linia principala, saracul crap s-ar fi plimbat cu toata montura dupa el avand in vedere ca vartejul si agrafa ar fi blocat eliberarea momitorului/plumbului. As vrea sa evit acest lucru si de aceea apelez la voi.

Mersi!
BishopVR6
member

Mesajde Madalin Dirla » 27 Feb 2010 00:09

BlshOp-VR6 scrie:Daca tot se vorbeste de monturi, am rugamintea la cei mai experimentati sa-mi descrie si mie cum se fac acele monturi care elibereaza naditorul sau plumbul in cazul ruperii liniei principale. Am tot cautat dar tot in ceata sunt. Eu am folosit pana acum monturi facute de mine dar pe care le prindeam de linia principala folosind agrafa pe aceasta si un vartej pe montura. Din fericire nu am pierdut niciuna dar in cazul in care mi s-ar fi rupt linia principala, saracul crap s-ar fi plimbat cu toata montura dupa el avand in vedere ca vartejul si agrafa ar fi blocat eliberarea momitorului/plumbului. As vrea sa evit acest lucru si de aceea apelez la voi.

Mersi!

Este foarte simplu,bagi momitorul/plumbul direct pe inaintas,legi un vartej care va intra in plumb iar de bucla de jos a vartejului atasezi acul,si scapi de agrafa si de punctele slabe(noduri) de unde poate ceda montura........ asa pestele se poate elibera imediat ;-) .
Fir intins!
Madalin Dirla
senior member

Mesajde BishopVR6 » 27 Feb 2010 00:17

Sper sa fi inteles bine... Trebuie sa folosesc un singur vartej prins de linia principala. Tot pe linia principala pun si angrenajul cu plumb care se va fixa in acelasi vartej ca sa nu culiseze pe linie. De partea inferioara a vartejului, leg forfacul. Corect?

PS. In cazul acesta, dupa fiecare partida ar trebui sa tai din linia principala ca sa nu las angrenajul prins de mulineta (aici ma refer in cazul in care se foloseste naditorul si nu prea ai cum sa-l lasi prins pe linia principala, in husa).

Mersi!
Ultima oară modificat de BishopVR6 pe 27 Feb 2010 00:21, modificat 1 dată în total.
BishopVR6
member

Mesajde Madalin Dirla » 27 Feb 2010 00:19

BlshOp-VR6 scrie:Sper sa fi inteles bine... Trebuie sa folosesc un singur vartej prins de linia principala. Tot pe linia principala pun si angrenajul cu plumb care se va fixa in acelasi vartej ca sa nu culiseze pe linie. De partea inferioara a vartejului, leg forfacul. Corect?

Foarte corect!
Fir intins ;-) !!!
Madalin Dirla
senior member

Mesajde mikecarp » 27 Feb 2010 08:29

BlshOp-VR6 scrie:Daca tot se vorbeste de monturi, am rugamintea la cei mai experimentati sa-mi descrie si mie cum se fac acele monturi care elibereaza naditorul sau plumbul in cazul ruperii liniei principale. Am tot cautat dar tot in ceata sunt. Eu am folosit pana acum monturi facute de mine dar pe care le prindeam de linia principala folosind agrafa pe aceasta si un vartej pe montura. Din fericire nu am pierdut niciuna dar in cazul in care mi s-ar fi rupt linia principala, saracul crap s-ar fi plimbat cu toata montura dupa el avand in vedere ca vartejul si agrafa ar fi blocat eliberarea momitorului/plumbului. As vrea sa evit acest lucru si de aceea apelez la voi.

Mersi!

Poti folosi clipsul pt plumb pierdut, e cel mai simplu si stii sigur ca pestele nu ramane sa traga dupa el greutatea, doar sa nu impingi conectorul conic pana la capat ci cam 3/4.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Următorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare