sfat montura potrivita

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Verdete Daniel » 08 Mar 2010 14:47

@mikecarp,

Spune-mi te rog, cum procedezi sa "culci" linia principala pe substrat fara nici-un fel de beakleads? Care este tactica?

Multumesc mult pentru raspuns.
Daniel Verdete
Verdete Daniel
member

Mesajde mikecarp » 08 Mar 2010 17:15

Verdete Daniel scrie:@mikecarp,

Spune-mi te rog, cum procedezi sa "culci" linia principala pe substrat fara nici-un fel de beakleads? Care este tactica?

Multumesc mult pentru raspuns.

Salut Daniel,
Dupa ce am lansat si a ajuns plumbul pe fundul apei, bag varful lansetei sub apa si dupa vreo 10 sec smucesc varful lansetei dar in asa fel incat sa nu iasa din apa. Sau daca ai rabdare astepti pana se scufunda firul singur, tinand pick-up-ul deschis si tot lasand fir pana cand ajunge tot pe fundul apei. Si la prima varianta faci asta dar ii ia mai putin sa se scufunde odata ce a trecut de pelicula apei.
Sau mai e o varianta care necesita un captive back lead dar pe care il scoti din apa dupa ce ai culcat linia. Dupa ce ai lansat pui lanseta pe suport cu pick-up-ul ridicat, pui back lead-ul pe fir si cu o mana dai drumul la fir de pe mulineta (nu foarte mult doar cat sa se duca back lead-ul vreo 5m) si cu cealalta il ghidezi. Apoi tot cu pick-up-ul ridicat aduci plumbul la mal, il scoti de pe fir si daca e prea mult exces de fir in fata lansetei il recuperezi. E mai usor de facut decat de explicat.
In general daca ai un fir cel putin acoperit cu fluorocarbon ar trebui sa se scufunde singur in 1-2 minute. Dar daca ai un mono normal, una din cele trei variante te poate ajuta.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Anterior

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare