sfat montura potrivita

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde filica » 27 Feb 2010 22:06

ia linkul urmator si da "cilck" pe fiecare montura in parte!! sper sa-ti folosessca!!http://www.anglersnet.co.uk/Rig-Section/Carp-Rigs/
http://www.anglersnet.co.uk/Rig-Section/Carp-Rigs/
filica
veteran

Mesajde colega » 28 Feb 2010 00:11

Si englezoii astia... Informatie si rigoare de zici ca ei au inventat pescuitul la crap ( carp in engleza, ca 'crap' e alta poveste) si tin tot secret...
colega
member

Mesajde catalin26 » 02 Mar 2010 21:13

Daca foloseste cineva montura "run rig rubben", cu ce e mai eficienta? Cu leadcore sau cu tub antitangle?
catalin26
junior member

Mesajde Marius_bn » 02 Mar 2010 21:27

catalin26 scrie:Daca foloseste cineva montura "run rig rubben", cu ce e mai eficienta? Cu leadcore sau cu tub antitangle?

Aceasta este o montura cu plumb culisant (running rig) insa trebuie sa stai pe langa bete cand o folosesti. Pre-inteparea este intarziata in acest caz iar pestele are timpul necesar pentru a se debarasa de carlig. Iti recomand sa o construiesti cu tub antitangle.
Marius_bn
veteran

Mesajde mikecarp » 03 Mar 2010 07:37

Marius_bn scrie:
catalin26 scrie:Daca foloseste cineva montura "run rig rubben", cu ce e mai eficienta? Cu leadcore sau cu tub antitangle?

Aceasta este o montura cu plumb culisant (running rig) insa trebuie sa stai pe langa bete cand o folosesti. Pre-inteparea este intarziata in acest caz iar pestele are timpul necesar pentru a se debarasa de carlig. Iti recomand sa o construiesti cu tub antitangle.

Aici te contrazic Marius.
Folosesc aceasta montura de mai bine de 1 an si 6 luni si nu am avut niciodata probleme cu asa zisa autointepare. Tot timpul cand o folosesc dau cu firele culcate pe fundul apei. Si un alt lucru important,zic eu, cu aceasta montura se pierd mai putini pesti datorita faptului ca plumbul poate culisa pe fir si nu e tinut intr-un singur loc de un vartej si nu mai poate pivota incat sa arunce carligul afara din gura pestelui.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Mesajde Marius_bn » 03 Mar 2010 08:22

@ mikecarp

Si eu am folosit aceasta montura, fara back-leads ce-i drept, dar de multe ori aveam plecari de 2 - 3 secunde apoi pauza. Asta, pentru mine, era un semn ca pestele a reusit sa scuipe carligul. Raman la ideea ca este foarte important sa reactionezi instantaneu cand folosesti plumb culisant iar pre ori autointeparea este un factor decisiv.
Marius_bn
veteran

Mesajde mikecarp » 03 Mar 2010 08:54

Marius, nici eu nu dau cu back leads, ci doar las firul sa se scufunde pana sunt eu multumit sau pana cand cred eu ca sta pe fundul apei.
Aici cred ca sunt multe de discutat dar cred ca pestele se preinteapa datorita presiunii apei asupra firului. Si deasemenea mai cred ca nu poate scapa de carlig din cauza ca plumbul nu-i atarna sub gura ca in cazul unei monturi semi-fixe. Dar aici eu vorbesc despre pescuitul cu firul culcat pe fundul apei, nu stiu cum reactioneaza prstii cand pescuiesti cu firul intins, e foarte posibil sa fie cum ai descris tu situatia.
Numai bine,Mihai.
Carpfishing... A way of life!
mikecarp
veteran

Mesajde catalin26 » 04 Mar 2010 11:49

As mai avea o intrebare: pt. montura cu plumb pierdut ce recomandati - leadcore sau tub antitangle? Poate-mi spuneti niste plusuri si minusuri.
Multumesc.
catalin26
junior member

Mesajde Razvann » 07 Mar 2010 19:58

BlshOp-VR6 scrie:Sper sa fi inteles bine... Trebuie sa folosesc un singur vartej prins de linia principala. Tot pe linia principala pun si angrenajul cu plumb care se va fixa in acelasi vartej ca sa nu culiseze pe linie. De partea inferioara a vartejului, leg forfacul. Corect?

PS. In cazul acesta, dupa fiecare partida ar trebui sa tai din linia principala ca sa nu las angrenajul prins de mulineta (aici ma refer in cazul in care se foloseste naditorul si nu prea ai cum sa-l lasi prins pe linia principala, in husa).

Mersi!

Nu-ti recomand sa legi direct plumbul de inaintas, in caz de agatatura o sa pierzi pe langa montura si o gramada de fir..Foloseste o montura simpla de genul (fie -inline -cu vartej in fata plumbului apoi leadcore (50-70 cm - dupa preferinte) si legi linia principala direct de bucla de la leadcore (fara vartej). In caz ca se rupe tot ansamblul se desface usor in apa)...Sau folosesti clipurile speciale pentru plumb pierdut (foarte bune in agatatura deoarece dupa ce ai agatat pestele, daca scapi de plumb ai sanse mai mari sa-l scoti deoarece paraseste mai repede substratu...l)
Razvann
junior member

Mesajde Razvann » 07 Mar 2010 20:11

catalin26 scrie:As mai avea o intrebare: pt. montura cu plumb pierdut ce recomandati - leadcore sau tub antitangle? Poate-mi spuneti niste plusuri si minusuri.
Multumesc.

Eu folosesc acum mai mult leadcore (avantaje: se incurca mai rar - desi aici conteaza si firul pe care-l folosesti pentru carlig, se aseaza mai bine pe substrat datorita insertiei de plumb, se camufleaza mai bine si parca si montura arata mai bine :), dezavantaje: - se pare ca ar fi mai putin eficienta ca montura pentru distanta - leadcorul este mai rigid si mai putin aerodinamic...Nu sunt insa diferente mari fata de montura clasica si aici ma refer la aruncari pentru pescuit nu...la casting).
Razvann
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare