greutatea lansetei

Tehnica, tactica, strategii, tot ce tine de abordarea, strategia si desfasurarea unei partide de crap

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Claw » 19 Apr 2010 21:25

cat de mult conteaza greutatea lansetei ?... exista diferente relativ mari 250 300 grame intre lansete cu aceleasi caracteristici si stiu ca o sa vi se para ciudat dar eu parca arunc mai bine cu lansetele mai grele.
Claw
member

Mesajde man.fishing » 20 Apr 2010 09:02

Nu cred ca greutatea lansetei este factorul care afecteaza primordial un lanseu. Cred ca lungimea, tipul, actiunea, constructia si materialul , greutatea de casting si mai ales tehnica de aruncare sunt cele care afecteaza promoridial lanseul. Greutatea cred ca conteaza la echilibrul lanseta+mulineta si mai ales conteaza la drill si efortul depus in drill de pescar. Pt ca daca pescuiesti undeva unde ai densitatea mare de peste (vezi concursurile de la Doripesco de anduranta) s-ar putea ca la 2-3 lansete sa faci febra musculara.

Important e ce iti place tie si cum te simti tu. Daca vrei lanseuri lungi e normal sa iti placa parii cat mai grei ca sa fii sigur tu in aruncare (asa simti tu) daca vrei drill s-au pescuiesti in mal s-ar putea sa faci treaba si sa iti placa o lanseta mai usoara mai moale care sa iti ofere aceasta placere. De aceea cand intreaba cinvea ce lansete recomandam toti si spunem "du-te si testeaza si vezi ce iti place tie" pt ca fiecare are stilul lui de pescuit si fiecare doreste de la o lanseta ceva diferit.
man.fishing
veteran

Înapoi la Tehnica, tactica, abordare